В Кодекса на труда да се въведат понятието принудителен престой за работодателя, за случаите, в които предприятията спират дейността си поради заповед на държавен орган, както и съответните компенсации за работниците и работодателите. Това предвижда предложение на АИКБ и КНСБ, което бе обсъдено от социалните партньори по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество на 27 ноември.
Изготвеният проект на закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда бе изпратен за разглеждане в Комисията по трудови отношения и Комисията по осигурителни отношения към НСТС. Целта на промените е да се създаде постоянна нормативна уредба, която да се задейства в кризисни ситуации, като работниците и работодателят, които се оказват в принудителен престой, да бъдат подпомогнати директно от държавния бюджет.
Предложението предвижда промени в чл. 120в, като заглавието му става Престой не по вина на работодателя при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка и следния текст: „Когато при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка, работата на предприятието или на част от него е преустановена със заповед на държавен орган, работодателят е в принудителен престой.“
Другата предложена промяна е в чл.267а, като заглавието му се променя на „Компенсации при принудителен престой на работодателя“. Предлага се създаване на две алинеи, които предвиждат, че във времето на принудителния престой работникът или служителят има право на компенсация от държавата в размер на 80 на сто брутното си трудово възнаграждение за месеца, предхождащ издаването на заповедта за затваряне на предприятията. Компенсацията за тях пък да е до 25 на сто от нетните приходи от продажби спрямо същия месец на предходната година.
Отделно се предлага и създаване на нов член в КТ, с който се предвиждат компенсации за работниците, ако работодателят едностранно въведе непълно работно време – за период на извънредно положение, извънредна обстановка или заради намаляване на обема на работа.
Целта е работниците да получават компенсация от държавата в размер на 80% от брутното трудово възнаграждение за часовете, в които се налага да не работят, но за не повече от 4 ч. дневно.
Трябва да е ясно,че за времето през което е на работа работникът получава уговореното с договора трудово възнаграждение, а компенсацията му се дължи само за частта на неотработените дневни или седмични часове.
Компенсацията за неотработеното работно време ще се изплаща на работника или служителя и ще е възможна само, когато предприятието има спад на нетните приходи от продажби поне 20 на сто спрямо същия месец на предходната година.
Компенсацията по ал.2 се дължи пропорционално на неотработеното работно време по трудовия договор (дневно или седмично) и е в размер на 80 на сто от брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за първите два месеца за периода на едностранно въведеното от работодателя непълно работно време в една и съща календарна година, като се намалява с по 5 на сто за всеки следващ месец, но не може да достигне по-малко от 65 на сто от възнаграждението на работника за 6 месеца през календарната година.
Община Разлог проведе волейболни мачове-част от Общинските ученически игри 2024/2025. Двубоите се изиграха в спортна зала „Септември“, град Разлог между училищните отбори към ОУ “Никола Парапунов”, СУ “Братя Петър и Иван Каназиреви”, ОУ “Св. Паисий Хилендарски”, село Баня, ОУ “Св. св. Кирил и Методий”, село Бачево и ОУ „Неофит Рилски”, село Горно..
Община Благоевград започна текущ ремонт на асфалтовата настилка в двора на МБАЛ, фрезоват се и се асфалтират проблемните участъци по всички алеи. През миналата година бяха ремонтирани стълбите и бяха монтирани парапети и рампи пред поликлиниката, с което бе улеснен достъпът на пациентите до здравни услуги. Действията са в резултат от..
Къщичка на любовта в Градската градина отвори врати в навечерието на 14 февруари в Благоевград. По повод най-романтичния ден от годината тя ще посреща жители и гости на града украсена в тематична декорация с трон на любовта, плюшени мечета и красиви светлини, потапящи влюбените двойки в празничната атмосфера. Всички желаещи могат да се потопят в..
Недостроен и изоставен жилищен блок в пернишкия квартал „Хумни дол” да бъде продаден или съборен, настоява местната структура на „Възраждане”. В противен случай ще има протест и пътни блокади, които „Възраждане” ще подкрепи, каза на пресконференция председателят на партията в Перник Радослав Червенков. Проблемната жилищна кооперация е сторена на частни..
Разкриване на нова междуселищна автобусна линия Благоевград - Дъбрава предлага на Общински съвет кметът Методи Байкушев. Новата линия ще бъде част от общинската транспортна схема и има за цел да осигури по-достъпна среда. Проектите на новите маршрутни разписания по междуселищна линия Благоевград - Дъбрава са както следва: - Автобусна..
Художници водолеи откриват изложба в пернишката галерия „Кракра”. В експозицията са представени 23 творби на 12 автори. Всички те са родени под знака на водолея. Изложбата е ежегодна. Идеята за нея се е родила преди около 30 години, когато членовете на гилдията в града установили, че са най-многобройни в сравнение с всички останали зодии. Председателят..
Средният осигурителен доход от 1-ви януари до 31-ви декември миналата година е 1655,5 лева, отчете Националният осигурителен институт. Спрямо 2023 година ръстът е от близо 210 лева. Показателят се взема предвид при ежегодното осъвременяване на пенсиите от 1-ви юли, което се извършва по т.нар. Швейцарско правило. Припомняме, че процентът на..