Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Костадин Ангелов: Доволни сме от постигнатите резултати до момента

Костадин Ангелов
Снимка: БГНЕС

Доволни сме от постигнатите резултати до момента, следим всяко едно число с необходимата загриженост и тревога. Следим нарастването на случаите, но, въпреки всичко, отчитаме и нещо, което към настоящия момент е добър знак – нямаме такъв голям наплив и натиск върху лечебните заведения. Това заяви на редовен брифинг за разпространението на коронавируса здравният министър Костадин Ангелов.

И в Кюстендил, и във Враца, където бях, видях, че колегите се справят, имат всичко необходимо, достатъчно свободни легла, лекарите работят спокойно, допълни министърът:

„Това ни дава възможност да продължим уверено с плана, който следваме, с анализирането през 14 дни и с разхлабването на мерките, така че да не изпуснем ситуацията към настоящия момент“.

Той припомни, че заболяемост 200 и малко над 200 на 100 000 души позволява на здравната система да работи нормално.

Министър Ангелов ще представи окончателен документ за ваксинирането на всички членове на различните избирателни комисии, който да е медицински протокол за провеждане на безопасен изборен процес.

Предвидена е възможност за имунизиране на членовете в изборните комисии включително и непосредствено преди самия изборен ден на 4 април, стана ясно още по време на традиционния седмичен брифинг на Националния оперативен щаб.

Протоколът ще бъде готов и представен до края на днешния ден.

Няма особена динамика в ситуацията на Балканите и в Европа, съобщи главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев:

„Почти запазваме класацията си по заболяемост и по смъртност, която за изтеклите 14 дни за България е 127,4 на 100 000, което отрежда 25-о място в ЕС и в Европейското икономическо пространство и 5-о място на Балканите“.

По отношение на смъртността – за България тя е 7,3 на 100 000 – 15-о място в ЕС.

Продължават България, Гърция и повечето скандинавски страни без Швеция да са в сравнително най-светлата зона. Продължава да е най-тежка ситуацията в Португалия, Чехия и някои от страните от Бенелюкс, като раздвижването в страната е в посока нови области да влизат в червената зона – с над 120 на 100 000. В тази зона е половината страна - 14 области, 10 са в оранжевата от 60 до 100 и от 20 до 100 са Видин, Добрич, Разград и Търговище (23 на 100 000), каза доц. Кунчев.

Засега разпространението на т.нар. британски щам е бавно. Процентът на положителните проби за него в Кюстендилско е твърде голям, допълни доц. Кунчев.

Нарастват случаите на заболели, намираме се на нивата от 22 октомври миналата година, но кривата все още не е толкова остра и няма експоненциално нарастване, посочи председателят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски. По думите му в Кюстендил обаче има такава тенденция.

Председателят на Националния ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов посочи, че ще бъде предложено да се премине към четвърта фаза от плана за ваксиниране, в която се предвижда да бъдат ваксинирани хора над 65-годишна възраст и хора с хронични заболявания.

По отношение на ваксинацията здравните власти съобщиха, че тя върви с много бавни темпове.

Директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов заяви, че от списъците, които от РЗИ подават с желаещи да бъдат ваксинирани реално се явяват само около 30%. Това рефлектира върху хората, които очакват да проведат ваксинацията. Затова са проведени разговори да започне и четвърта фаза на ваксинацията. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Посланиците на Великобритания, Турция и Черна гора с посещение в Перник

Посланиците на Великобритания, Турция и Черна гора ще посетят утре /29 ноември/ Перник. Дипломатите ще присъстват на откриването на стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО.  Арт графитът е един от петте проекти, спечелили конкурса на Министерството на външните работи, които се реализират на територията на пет български..

публикувано на 28.11.24 в 14:53

Почистват силно замърсени локации край пътя за село Делвино

Община Благоевград продължава да работи усилено за ограничаване и предотвратяване на нерегламентираните сметища на територията на града и малките населени места. В момента се почистват силно замърсени локации край пътя за с. Делвино. Припомняме, че по предложение на кмета Методи Байкушев през м. октомври т.г. бе отменена таксата от 54 лева за..

публикувано на 28.11.24 в 14:30

Жена роди в линейка на път за болница, бебето почина

29-годишна жена от Сандански е родила в линейка на Спешна помощ на път за болницата в Петрич. Бебето е починало, въпреки че  в линейката е имало лекарски екип. Назначена е спешна проверка по случая. Часове преди да роди младата жена се почувствала зле и потърсила помощ в Спешния център в Сандански, разказват нейни близки. По думите им лекарят й..

публикувано на 28.11.24 в 12:10

Модернизират уличното осветление в Перник

Община Перник планира подмяна на уличните лампи в шест градски квартала и три села. Старите осветителни тела ще бъдат заменени с нови със светодиодна технология. Ще бъде въведена и интелигентна система за контрол, наблюдение и процесно управление на уличното осветление. Модернизацията на уличното осветление ще обхване кварталите „Църква”, „Бела вода”,..

публикувано на 28.11.24 в 10:54

Общинският приют за безстопанствени животни в Благоевград със собствен сайт

Доброволци разработиха  собствен сайт на Общинския приют за безстопанствени животни в Благоевград. Новата интернет страница разказва историите на обитателите на приюта и съдържа информация, насочена към всеки, който желае да помогне на изоставените кучета да намерят своя стопанин и да усетят уюта на дома. Желаещите да осиновят куче или да станат част..

публикувано на 28.11.24 в 10:41

Нов директор на Областно пътно управление - Благоевград

Агенция "Пътна инфраструктура" обяви победителя в конкурса за директор на Областно пътно управление - Благоевград. С най-много точки -175, е класиран бившият инспектор от ДАИ Росен Марков.  Заема мястото на подалия неотдавна оставка Иван Кунев. За директорския пост се състезаваше и Христо Атанасовски, който събра 160 точки. 

публикувано на 28.11.24 в 09:33

Както обичайно, грипът тръгва по-масово декември, пик - в края на януари

Обикновено през декември започва епидемичното разпространение на грипа, а обичайно пикът е в края на януари и началото на февруари. Това напомни в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В момента се отчита грип А - Н1, по-малко се среща Н3, а от групата Б се засича линията "Виктория"...

публикувано на 28.11.24 в 09:21