Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Създаването на екологична "Топлофикация" с ниска цена на енергията предлага кметът на Кюстендил

Петър Паунов
Снимка: БГНЕС

Създаването на екологична "Топлофикация" с ниска цена на енергията предлага кметът на Кюстендил Петър Паунов. Той представи идеята по време на днешното заседание на ОбС в града. 
  "Целта на тази мощност е енергията да се продава на пазарите и да имаме добро качество на топлоенергия, която да подадем до нашите битови абонати", каза Паунов. 
По проекта се работи с Министерството на енергетиката и европейските програми. Той предвижда изграждане на мощности, които да произвеждат електроенергия от биомаса, газ /ако доставчика предложи добра цена/ и водород.
Паунов съобщи, че има готовност за подаване на такава енергия до 15 хиляди жилища в града, особено в блоковете, които са санирани или предстои да бъдат санирани. Предвижда се средномесечната цена в студените месеци да бъде около 40 евро месечно за 65 кв.м апартамент, за осигуряване на топлина и топла вода. 
"Представете си колко вредни емисии ще спестим. Разкрити ще бъдат 60 работни места за специалисти и други 250 работни места за прокарването на мрежата", допълни Паунов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Находки от Мелник ще участват в изложбата „Българска археология 2024“

За осемнадесета поредна година Националният археологически институт с музей, с подкрепата на още 19 музея, организира временна изложба „Българска археология“. Изложбата и каталогът към нея представят най-интересните и впечатляващи открития и проучвания, открити през предходната година. Включени са 32 обекта, илюстриращи развитието на културите в..

публикувано на 17.02.25 в 15:48

Издирват 39-годишна жена и 7-годишно момче

ОДМВР-Благоевград издирва Хава Алиаза - на 39 години, и сина ѝ Алим Чолаков Алиаза - на 7 години, и двамата от с. Аврамово, общ. Якоруда.  Те са в неизвестност от 10.02.2025 година. Жената е висока 172 см. със слабо телосложение, кафяви очи, дълга кестенява  коса, която е прошарена. Детето е с ръст около 110 см., пъстри очи и къса руса коса...

публикувано на 17.02.25 в 15:03

Премиерът е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка

Премиерът Росен Желязков е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка заради снеговалежите.  Областните управители да бъдат в пълна и постоянна координация с всички институции по места е поискал министър-председателят.  Изискано е също стриктното спазване на ангажиментите по почистването и поддържането на пътищата. Целта е да се..

публикувано на 17.02.25 в 14:46

Глава от статуя от Хераклея Синтика в „Българска археология 2024“

За осемнадесета поредна година Националният археологически институт с музей организира временна изложба „Българска археология 2024“. По традиция тя представя резултатите от проучванията през изминалия археологически сезон, като излага някои от най-интересните находки и богат илюстративен материал. Тази година съорганизатори са 19 исторически и..

публикувано на 17.02.25 в 12:44

Възстановиха движението на пътя за София през Владая

Възстановено е движението на пътя за София през Владая, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Временно то беше спряно заради катастрофа на софийска територия и причиненото заради нея огромно задръстване, като автомобилите се пренасочваха по автомагистрала "Струма". Катастрофа затвори временно пътя Перник -..

публикувано на 17.02.25 в 11:47

Катастрофа затвори пътя за София през Владая

Временно е затворен пътя за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова.  Трафикът се пренасочва по автомагистрала „Струма”, където движението също е затруднено заради огромните колони от ТИР- ове и автомобили. Затруднения е..

публикувано на 17.02.25 в 11:09

Изкуство от отпадъци: "Времеви клетки" в Перник

Как ненужните вещи могат да бъдат превърнати в изкуство показва пернишката художничка Боряна Боко. Тя показва в изложба  31 малки картини, изработени от плат, найлон и пластмаса. Изложбата е озаглавена "Времеви клетки” и ще бъде открита тази вечер в новата галерия "Аргус” в Перник. В съвременния свят ежедневно се сблъскваме с проблема на..

публикувано на 17.02.25 в 10:15