Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

7000 жени раждат у нас без бременността им да е била проследена от специалист

Това се казва в доклад на неправителствени организации

Седем хиляди жени раждат всяка година у нас без бременността им да е била адекватно проследена от специалист. През 2021 г. една от десет жени ще бъде приета да ражда, без да ѝ е бил извършен какъвто и да било преглед или пък изследване. Това крие сериозни рискове за здравето и живота на бебетата и майките, се казва в доклада "Цената на безразличието", изготвен от коалиция от граждански инициативи, след които и кюстендилската организация "Ларго", съобщиха от организацията.
    
Според проучването поне една трета от тежките заболявания при недоносените бебетата се дължат на предотвратими усложнения от нелекувани инфекции на майката по време не бременността. До изписването от болницата грижата за здраво бебе струва 340 лв., а грижата за недоносено бебе с леки усложнения струва 20 пъти повече. Болничната грижа за бебе с тежки усложнения може да достигне 300 пъти грижата за здраво бебе, отбелязва още доклада. 
    
В него е посочено, че националният рамков договор предвижда около 65 млн. лв. през 2021 г. да бъдат отделени за болнична грижа за бебета. Инвестицията в проследяване на всички бременни жени у нас ще излезе около 1 млн. лв. 
   
Ако това доведе до намаляване на дела на усложненията само с 5 процента, ще бъдат спестени два пъти повече ресурси, коментират от неправителствената организация "Ларго". От там отбелязват още, че у нас всяка година се раждат по около 6500 недоносени бебета. "Ако само при 26 от тях бъдат избегнати предотвратими усложнения, това ще покрие разходите за проследяване на бременностите на всички майки. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Огромен интерес към безплатните детски прегледи в Петрич

Първото за тази година издание на инициативата „Детско здраве“, организирана от Столичната лекарска колегия (СЛК) премина при огромен интерес от родителите в града. Висококвалифицираните лекари извършиха близо 510 прегледа в рамките на съботния ден. Събирането на едно място на лекари с различни специалности улеснява родителите от подобни по-малки..

публикувано на 09.03.25 в 15:11

БСП си избра петима заместник-председатели

"Изпълнителното бюро и Националния съвет трябва да бъдат активни и постоянно действащи органи, а техните членове трябва да имат задължението да работят за връщането на авторитета и публичното доверие на БСП по места" - това каза председателят на БСП Атанас Зафиров на първото заседание на пленума на партията след конгреса от средата на февруари. Пленумът..

публикувано на 09.03.25 в 14:42

Кюстендил отбеляза 82 години от спасяването на българските евреи

Венци и цветя на признателност  пред паметника на Димитър Пешев ,помогнал за спасяването от депортация  на близо 50-те хиляди български евреи, поднесоха кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, заместник кметът Николай Дочев, областният управител инж. Александър Пандурски, заместник областният управител Георги Джоглев, представители на..

публикувано на 09.03.25 в 14:21

ПТП след пътен възел Покровник

Временно движението по път I-1 Благоевград-Симитли, след пътен възел-Покровник, в посока Симитли, при км 361 се осъществява в активната лента. Поради ПТП е затворена изпреварващата лента. Водачите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост.

публикувано на 09.03.25 в 13:42

С Поход на толерантността бяха отбелязани 82 г. от спасяването на българските евреи

Поход на толерантността в София отбеляза 82 години от спасяването на българските евреи.  В инициативата се включиха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, премиерът Росен Желязков и кметът на София Васил Терзиев.  Походът на толерантността тръгна от храм "Света София" до Паметника на спасението в градинката до старата сграда на Народното..

публикувано на 09.03.25 в 12:52
Росен Желязков

Росен Желязков ще вземе участие в Похода на толерантността под наслов "Ние помним"

Премиерът Росен Желязков ще вземе участие днес в Похода на толерантността под наслов "Ние помним", организиран от Организацията на евреите в България "Шалом" по случай 82 години от спасяването на българските евреи.  Участниците в шествието ще се съберат в 11 часа пред църквата "Света София", а от 11:30 часа на Паметника на спасението в градинката "Свети..

публикувано на 09.03.25 в 07:49

Слънчево време

Днес ще бъде слънчево с разкъсана висока облачност, главно над северните райони. Ще духа слаб до умерен източен вятър. Минималните температури, в повечето места ще бъдат между минус 3° и 2°. Максималните температури ще бъдат между 16° и 21°.

публикувано на 09.03.25 в 07:32