Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Постоянна изложба разказва за планина Славянка и историята на региона

Постоянна изложба със заглавие „Един ден в Славянка“ разказва за едноименната планина и историята на района. Тя е създадена от Българска фондация Биоразнообразие и се намира в хижа „Славянка“, стопанисвана от туристическо дружество „Момини двори“ - град Гоце Делчев. Осем табла описват историите на Сашо, Лати, Роси, Владо и Роко – членове на туристическа група и техния местен водач Петър. Главните герои споделят преживявания от своя туристически поход и търсят отговори на въпроси като: защо Славянка е толкова стръмна; защо по пътеките й няма вода; какво е характерно за горите от черна мура и и др. От паната с увлекателни илюстрации и текстове посетителите ще могат да научат повече и за биологията и заплахите пред животинските обитатели на планината като глухаря, мечката и др. Как крехки растения, като славянско котенце и дългошпореста теменуга, са се приспособили към сухи и бедни на почва места и коя е най-голямата опасност пред символа на Славянка алиботушкия чай, известен още като пирински или мурсалски чай. Изложбата ни пренася и в героичното минало на региона. Дава полезна и интересна информация за една от най-ценните природни територии резервата „Али ботуш“, разстоянията от хижа „Славянка“ до върховете Голям Царев връх, Малък Царев връх, Гоцев връх, Шабран и др. „Един ден в Славянка“ има за цел да привлече повече посетители в тази все още малко позната, но изключително красива планина. Да разкрие тайните на природното богатство, което се намира в нея и да привлече обществена подкрепа за неговото опазване. „Изложбата е част от дейностите на проект за опазване на на биоразнообразието в трансграничните планински райони на България и Гърция, който се реализира от няколко партньори от българска и гръцка страна. Разработват се различни проучвания за възстановяване на популациите на едри тревопасни животни, в това число благороден елен и елен лопатар, както и на дивата коза на територията на Национален парк „Пирин“, каза за Радио Благоевград Димитър Плачийски, експерт-еколог от фондация „Биоразнообразие“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на Бобов дол ще плащат по-високи данъци

Общинските съветници в Бобов дол приеха предложението за увеличаване на размера на местните данъци и такси. Предложението за промяна на таксата за битови отпадъци за град Бобов дол ще бъде в размер на 7 промила върху данъчната оценка на имотите. Досегашният размер на такса смет беше 3,5 промила. Селата ще плащат различна ставка, като тя варира между..

публикувано на 27.12.24 в 15:44

18 жилищни блока в Перник ще бъдат санирани

18 жилищни блока в Перник ще бъдат санирани чрез безвъзмездна финансова помощ от националния план за възстановяване и устойчивост.  Община Перник е обявила обществена поръчка с прогнозна стойност над 21.9 млн. лв. Тя включва проектиране, строителство и авторски надзор.  Одобрени за саниране са сгради, както в централната градска част, така и в..

публикувано на 27.12.24 в 14:33

Стартира първият етап за записване в детски ясли в Благоевград

Платформата за прием в детски ясли и яслени групи в детските градини в Благоевград ще бъде отворена на 02 януари 2025 г. за кандидатстване. Родителите могат да подават заявления по електронен път до 10 януари 2025 г. На 17 януари, след проверка на данните за достоверност, ще бъдат обявени и резултатите за приетите деца, а запиването следва да..

публикувано на 27.12.24 в 12:46

ЕРМ Запад мобилизира екипи към най-тежко засегнатите от снега райони

Продължават дейностите по възстановяване на електрозахранването в Западна България. ЕРМ Запад пренасочи допълнително 30 аварийни екипа към най-тежко засегнатите от снеговалежите райони – около Троян, Тетевен, Ловеч, Априлци, Самоков, както и в с. Плана и вилна зона Ярема. Работи се при изключително тежки зимни условия в пресечени терени,..

публикувано на 27.12.24 в 12:29

Празник на капамата в Добринище

Истинска наслада ще изпитат жители и гости на град Добринище, които ще станат част от празника на добринишката капама на 28-ми декември, от 16:00 часа, на площад "Независимост" в курортното градче. На дългите празнични трапези ще бъдат подредени кулинарни изкушения – добринишка капама, чомлек, шупла, целуварчи /подлучено с чесън цвекло, задушено..

публикувано на 27.12.24 в 11:51

Болницата в Кюстендил ще има собствена фотоволтаична мощност

Собствена фотоволтаична мощност ще монтира районната болница в Кюстендил, обяви изпълнителният директор Димитър Стоилов. Така ще се намалят разходите за електроенергия за комплекса. Във всички блокове и отделения са монтирани камери за видеонаблюдение, за да се предотвратяват инциденти. Поръчката за изграждането на фотоволтаичната мощност вече е..

публикувано на 27.12.24 в 11:33

Румъния закрива над 30 сухопътни гранични пункта след 1 януари

Румъния ще закрие над 30 сухопътни гранични пункта след пълното си присъединяване към Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Местни медии съобщават, че премахването на проверките по вътрешните европейски граници с България и Унгария ще създаде необходимост от засилване на мерките за осигуряване на обществения ред и сигурност, тъй като в момента..

публикувано на 27.12.24 в 09:22