Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доколко уязвими са украинските бежанци от въвличане в трафик на хора

| обновено на 13.04.22 в 14:36
3
Снимка: Елеонора Тропанкова

Рисковете, породени от военните конфликти в Украйна, в частност уязвимостта от въвличане в трафик на хора, експлоатация и други престъпни дейности, пред които са изправени разселените лица, дискутираха днес в Благоевград на Координационна работна среща отговорните институции.

„Истината е, че потърпевшите украински граждани са изключително уязвими, тъй като освен всичко друго, те са потенциални жертви на трафик, експлоатация и други престъпни дейности. Осъзнавайки всичко това Община Благоевград предприе мерки за оказване подкрепа още при започването на бежанската вълна. Предприехме незабавни действия в посока подсигуряване на подслон, топли завивки и топла храна тези бедстващи хора, които са предимно жени и деца. Създадохме координационен център, който работи отлично и в който всекидневно се събират продукти от първа необходимост, предоставени от гражданите и гостите на Благоевград“, каза по време на срещата секретарят на Община Благоевград и председател на Местната комисия за борба с трафика на хора – Благоевград Дейвид Арабаджиев.

По думите му Благоевград е първият град в България, който предоставя социални жилища за идващите от Украйна. Според него приоритетите и мерките по отношение на идентифицирането, насочването и подпомагането на жертвите на трафик на хора, включени в Националния механизъм за насочване и подпомагане на жертви на трафик, координиран от Националната и десетте местни комисии, е напълно приложим, както за гражданите на Европейския съюз, така и за граждани на трети страни.

„Всички мерки, предвидени в Закона за борба с трафика на хора, са валидни по отношение на идентифицирането, закрилата и подкрепата на потенциални жертви на трафика на хора“, допълни Арабаджиев.

По думите на Любка Костадинова, секретар на Местната комисия за борба с трафика на хора – Благоевград, престъплението трафик на хора има латентен характер.

„То е скрито за голяма част от обществото. Организираните престъпни групи генерират огромни печалби от експлоатацията на пострадалите лица, а броят на реалните жертви е значително и многократно по-висок от официално идентифицираните“, каза още тя.

Срещата се проведе в хибриден формат, с участието присъствено и онлайн на представители на много институции, ангажирани с проблема.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Трима задържани при полицейска акция в Кюстендилско

Трима души са задържани при проведената вчера полицейска операция срещу конвенционалната престъпност на територията на Община Кюстендил. В акцията са участвали екипи на полицията, жандармерията, пожарната, Областната дирекция по безопастност на храните и НАП. По време на операцията са били проверени 259 лица и  185 МПС. За установените нарушения са..

публикувано на 10.01.25 в 15:09

Кюстендилци поискаха оставката на директора на Областно пътно управление

На нов протест пред сградата на Областно пътно управление се събраха кюстендилци днес. Протестиращите поискаха оставката на директора на структурата Юлияна Божилова. Недоволството на хората отново беше свързано със станалата в края на миналата година трагична катастрофа между лек автомобил и коне, при която в участък от пътя Кюстендил – София загина..

публикувано на 10.01.25 в 14:11

КТ "Подкрепа" очаква огромни щети в бюджетите на НЗОК и НОИ

От 1 януари 2025 г. има нова минимална работна заплата в размер на 1077 лв. за всички работещи, включително в държавната администрация, категорични са експертите в КТ "Подкрепа". Новата минимална заплата обаче автоматично не е станала минимален осигурителен доход, с изключение на случаите, в които има изрична разпоредба в Кодекса за социално..

публикувано на 10.01.25 в 12:56

Община Дупница с глоба от над 120 000 заради нарушения при реализацията на проект

Община Дупнца беше осъдена са плати малко над 120 хиляди лева глоба заради нарушения при реализизацията на проект за подмяна на уличното осветление на 6 села. Финансирането на проекта е по така нар. норвежки механизъм за близо 1,2 мил. лева, за смяна на осветлението на най-големите села в общината - Джерман, Бистрица, Самораново, Яхиново и Крайници...

публикувано на 10.01.25 в 11:03

Протест в Кюстендилско, искат оставката на шефката на Областното пътно управление

Живеещи в кюстендилското село Ябълково и региона излизат днес отново на протест. Това става две седмици, след като автомобил се блъсна в безстопанствени коне. При удара загина 18-годишно момиче, а други две бяха ранени.  Протестиращите настояват за оставката на директора на Областното пътно управление инж. Юлия Божилова. Те поискаха оставката на..

публикувано на 10.01.25 в 09:54

Депутатите изслушват 8 министри от кабинета

Изслушване и парламентарен контрол влизат в дневния ред на народните представители. Вчера председателстващият заседанието Атанас Атанасов обяви, че поради неотложни ангажименти на въпроси на депутати няма да отговорят и служебният премиер Димитър Главчев, и вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова. 8 техни колеги от кабинета обаче ще се явят..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

ОбС - Бобошево обсъжда: Да стане ли бивше училище бежански център?

Очаква се Общинският съвет в Бобошево да обсъди на извънредно заседание предложението - бившето училище в село Сопово да бъде ремонтирано с цел създаване на Център за бежанци-момчета.  Заради идеята обаче общественото недоволство в региона расте. Писмото до местната управа дошло преди 2 седмици, като подробности ще бъдат обявени на заседанието на..

публикувано на 10.01.25 в 09:40