Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дамян Дамянов: Не е вярно, че във вододайната зона на селата Горно Дряново и Лещен се извършва незаконна сеч

"Не е вярно, че във вододайната зона на селата Горно Дряново и Лещен се извършва незаконна сеч". Това заяви в ефира на bTV директорът на ЮЗДП Дамян Дамянов и припомни, че заместник-министър Стефан Бурджев е посетил района в края на месец март 2022 г. и сечта там е била забранена. Той обясни, че повредите върху 2/3 от площта на „Държавно горско стопанство Гърмен“ са причинени от снеголом на 26 .01.2019 година, а инвентаризираните над 150 000 куб.метра повредена дървесина се усвояват през последните 3 години.

"По тази причина част от насажденията в района са с нарушена структура и забавено възобновяване. С оглед спецификата на района и съобразно разпоредбите на Закона за горите, площите ще бъдат възобновени", обясни той. По думите му подотдели  187 „м" , 188 „б" и 188 „д"  не попадат във  вододайната зона на с. Горно Дряново и с. Лещен и за тях няма въведени ограничения. "Ако в насажденията е установена сеч на маркирани млади букови дървета, то те са били пречупени и повалени от снеголома. Здрави букови дървета нито са маркирани, нито са незаконно отсечени", каза Дамянов и подчерта, че в тези насаждения са извършвани проверки от различни институции и не е констатирана незаконна сеч. Директорът на ЮЗДП подчерта, че 

„Възобновителните сечи" в пояс II на санитарно-охранителните зони не са забранени като ограничения или забрани се налагат с конкретна заповед. Той коментира, че със заповедта от 2 декември 2009 г. на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район" - Благоевград за определяне на санитарно-охранителната зона на водохващането на с. Горно Дряново и с. Лещен, най-вътрешният пояс I за строга охрана е с площ от 3 ха и в него са забранени всякакви сечи. Такива не са установени.

Инж. Дамянов допълни, че средният пояс II на санитарно-охранителната зона е с площ от 193,1 ха, като в него възобновителните сечи се ограничават, но не се забраняват и това е спазено, като е намалена интензивността на планираните сеч наполовина. "Планираните възобновителни сечи са съгласно утвърдения горскостопански план на ДГС Гърмен от 2020 година. Маркираните за сеч насаждения са с наполовина намалена интензивност спрямо планираните по горскостопанския план сечи. Служителите на „Държавно горско стопанство Гърмен" през 2021 г. са маркирали за сеч 2 935 куб. метра от пет насаждения, попадащи в пояс II на санитарно-охранителната зона, при планирано по горскостопански план ползване от тези насаждения в размер на 4 600 куб. метра", каза още директорът на ЮЗДП.

По думите му не е вярно, че са установени нередности в санитарно-охранителната зона на водохващането на с. Горно Дряново и с. Лещен. "Фактите са: За планираните сечи в тези насаждения са извършени проверки от Изпълнителна агенция по горите,  Югозападно държавно предприятие, гр. Благоевград, Икономическа полиция – гр. Благоевград, РИОСВ – Благоевград и Басейнова дирекция „Западно беломорски район". При проверките не са установени нарушения от „Държавно горско стопанство Гърмен", свързани със стопанисването и ползването на горите.

В маркираните насажденията не е извършвана сеч, а само е планирана и действията по сключените след проведени състезателни процедури договори за добива и за продажбата на дървесината от маркираните насаждения е спряна.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Движението да е с повишено внимание при "Кривия" тунел в Кресненското дефиле

Временно движението по пътя Благоевград - Кулата при км 389 в района на "Кривия" тунел в Кресненското дефиле, се осъществява с повишено внимание, поради непланирано прекъсване на електрозахранването , съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Водачите да се движат със съобразена скорост, спазвайки дистанция и да не предприемат рискови маневри . 

публикувано на 04.08.24 в 12:23

Дъжд зарадва жителите на село Петрово

16 ден пожарникари, горски служители, доброволци, а от днес и ловните дружинки гасят пожара в планина Славянка. Два шведски самолета работят и днес на терен. Включи се и тежка верижна техника с цел недопускане на разрастването на пожара по склона на планината.  В близкото село Петрово хората гледат с тревога към планината.  Тази сутрин заваля..

публикувано на 04.08.24 в 10:54

Гасенето на пожара в невестинско продължава

Няма разрастване на пожара край невестинските села Църварица и Илия след падналия през нощта дъжд. Гасенето продължава и днес, съобщиха от полицията в Кюстендил. На терен работят над 50 души – пожарникари и горски служители. На място е и верижна техника. Пожарът е засегнал над 1000 дка горски масиви и суха растителност.

публикувано на 04.08.24 в 10:15

Овладян е пожарът във Витоша

Служители на пожарната в Перник и днес ще дежурят на мястото на избухналия вчера пожар във Витоша.  Горяха сухи треви и храсти над пернишкото село Чуйпетлово, но заради сложността на терена работата на огнеборците бе затруднена.  Пожарът, в чието гасене рано вечерта се включи и хеликоптер е овладян, съобщи регионалният говорител на МВР Венцислав..

публикувано на 04.08.24 в 09:48
с. Петрово пожарът в планината Славянка

И днес двата самолета от Швеция ще гасят в планината Славянка

Продължава гасенето на пожара в граничната планина Славянка, каза за Радио Благоевград областният управител на Благоевград Георги Динев. И днес ще се включат двата самолета от Швеция.   Два верижни булдозера разширяват просеките с цел да не се разпространява пожарът по склоновете на планината. Все още има действащи огнища в западния и източния..

публикувано на 04.08.24 в 09:35

Овладян е пожарът под връх Синаница в Пирин

15 служители на НП "Пирин" гасят пожара, възникнал снощи под връх Синаница в Пирин. Огънят е овладян от три страни, теренът е много труден, горят клек, бял бор и бяла мура. Целта е да не се допусне пожарът да премине в горските масиви, каза за Радио Благоевград директорът на парка Росен Баненски. Той изрази надежда, че неговите служители ще се справят с..

публикувано на 04.08.24 в 08:37
с. Петрово пожарът в планината Славянка

Продължава гасенето на пожара в планина Славянка

Пожарникари, горски служители и доброволци продължават да гасят в планината Славянка на българо-гръцката граница. Тази сутрин се очаква много доброволци да се включат в гасенето на пожара. Ситуацията там остава сложна.  Тази сутрин се организира група от доброволци за гасене на пожара на граничната планина Славянка. Призивът бе публикуван във фейсбук..

публикувано на 04.08.24 в 07:19