Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почетоха загиналите в катастрофата в село Гълъбник

| обновено на 26.09.22 в 20:43

Посланикът на Чехия у нас Лукаш Кауцки и посланикът на Словакия Васил Гривна участваха в церемонията по полагането на венци и цветя пред паметника на загиналите при катастрофа на 21 септември 1972 година чехословашки парашутисти в радомирското село Гълъбник. По повод 50 – годишнината бе отслужена заупокойна молитва.

Катастрофата отпреди 50 години е една от най-тежките на територията на област Перник. Чехословашките паращутисти са били сред участниците в шампионат по парашутизъм в авиобаза "Долни Раковец" край село Кондофрей.

Във фаталната утрин, пътувайки от Перник към авиобазата за закриването на шампионата, поради гъстата мъгла и неохраняемия тогава жп прелез, шофьорът на автобуса, с които са пътували, не е забелязал приближаващия се влак. При сблъсъка петима парашутисти загинали на място, а седем от ранените са починали на път към болницата в Перник. Сред тях е и българският лекар Любомир Иванов.

При катастрофата са оцелели двама парашутисти и шофьорът.

25 години по- късно по инициатива на тогавашния кмет на село Гълъбник Виктор Петров е издигнат паметник на жертвите при катастрофата. В състоялото се днес поклонение участие взеха и висши военни от България и Чехия, парашутисти и представители на местната власт в Радомир.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

БАНСКО ПОЧЕТЕ НАЦИОНАЛНИЯ ПРАЗНИК НА БЪЛГАРИЯ

Днес в сърцето на Пирин планина Банско развя българския трибагреник в чест на 147 години от Освобождението на България.  ,,Този ден не е просто историческа годишнина – той е символ на българския дух, на народната воля за свобода и справедливост. Днес, когато живеем в суверенна и европейска България, трябва да помним миналото, но и да градим..

публикувано на 03.03.25 в 15:40

Перник отбеляза националния празник 3-ти март

С тържествено честване Перник отбеляза националния празник 3-ти март. Десетки перничани и гости, сред които областният управител Людмил Веселинов, зам.-кметът на Перник Стефан Кръстев и народни представители, почетоха подвига на героите, борили се за свободата на България.  „Трети март не е обикновен празник, а въплъщение на едно начало, възкресение на..

публикувано на 03.03.25 в 15:36

Кюстендилци отбелязаха 3- ти март

Кюстендил отбеляза днес тържествено 147 години от Освобождението на България. Празникът започна с издигане на националния трибагреник на сцената на площад "Велбъжд" , при паметника "Булаир", където по-късно бяха положени венци и цветя в знак на признателност към загиналите за сбоводата на България.   В тържествената церемония участие взе почетен..

публикувано на 03.03.25 в 12:37

3 март в Благоевград

С редица тържествени мероприятия Благоевград отбелязва147 години от Освобождението на България.  Честванията по повод Националния празник започнаха в 09.00 часа в двора на храм „Въведение Богородично“ с полагане  на цветя пред паметната плоча на майор Иван Павлович Орлински и панихида за загиналите за свободата.  Програмата продължи с ритуал по..

публикувано на 03.03.25 в 11:19

Започва Великият пост

За православните християни започва Великият пост. От 3 март до 20 април или общо 7 седмици вярващите се въздържат от определени храни, мисли и дела.  Великият пост е време на посвещаване на човекa на Бог по примера на Христос, който е прекарал 40 дни в пустинята в пост и подготовка за своята мисия.  Постите са създадени не толкова, за да се лишават..

публикувано на 03.03.25 в 09:44

Предимно слънчево време

Днес през по-голямата част от деня и над по-голямата част от страната ще има значителна ниска и средна облачност. След обяд облачността от запад ще започне да намалява и през нощта срещу вторник над цялата страна ще се изясни. Само на отделни места ще превали слабо - дъжд и сняг. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°.

публикувано на 03.03.25 в 09:17

Честит Трети март!

Днес честваме 147 години от Освобождението на България – ден, в който почитаме саможертвата и подвига на героите, извоювали нашата свобода. Трети март е символ на българския дух, на силата и единството, които ни правят народ с велика история. Нека помним делото на предците ни и носим гордо българското знаме в сърцата си! Честит..

публикувано на 03.03.25 в 08:00