Парламентарно представените формации ще се съберат в 13 ч., за да решат дали посланикът на Руската федерация Елеонора Митрофанова да бъде поканена на заседанието, с което на 19 октомври ще се открие 48-ото НС. Срещата е по инициатива на "Демократична България" и се свиква, след като във вторник политическите сили не успяха да постигнат съгласи.
На първата след изборите среща парламентарно представените формации успяха да разпределят местата си в пленарна зала, но не се разбраха за присъствието на посланик Елеонора Митрофанова. Във вторник зад предложението на ДБ да не бъде поканен руският дипломат №1 застанаха само от ПП. БСП и Възраждане се обявиха "против", а представителите на другите политически сили не заеха страна. За казуса пръв съобщи представителят на "Възраждане" Петър Петров:
"Няма да позволим това да се случи, защото допълнително ще нагнети напрежението между България и Руската федерация".
Така на практика депутатите оставиха крайното решение на администрацията на парламента. Оттам обаче възразили, че решението трябва да е политическо.
Вчера пред БНР депутатът от ГЕРБ Вежди Рашидов, който като най-възрастен ще открие първото заседание, заяви:
"Тя е дипломат като всички дипломати. Това е обявяване на война. Ами кой ще носи отговорност, ако утре хвърлят една бомба тук. Аз питам чий е този зор? Кой ще отговаря?"
Последва светкавична пресконференция на лидера на партията-победител от вота Бойко Борисов, който зае противоположна позиция:
"Няма да влезем в събранието, ако г-жа Митрофанова дойде. Точка. И аз се надявам, тя да направи този жест, да не проваля първото заседание на парламента".
В крайна сметка решението трябва да бъде взето днес. Ще се вземе предвид и становището на Външно министерство, поискано от администрацията на НС.
943- ма души и 796 моторни превозни средства са били проверени при специализирана полицейска акция в област Перник. Инспектирани са 38 търговски обекта, питейни, увеселителни и нощни заведения, 22 училищни района и 9 наркосборища. Спецакцията е проведена в периода 21- 23 февруари, а резултатите от нея бяха огласени днес. Множество са констатираните..
Тридневна регионална конференция по националната програма "Иновации в действие", която се осъществява от Министерството на образованието и науката, Регионалното управление на образованието в Кюстендил и Основното училище "Св. Св. Кирил и Методий" в Кюстендил започна днес в кюстендилското читалище "Братство". Гости на откриването бяха и началникът на..
По случай четири години от създаването си Центърът за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания – Благоевград организира “Ден на отворените врати“ . Това е нов вид лечебно заведение, регламентирано от необходимостта за прилагане на комплексен медико-социален подход в грижите за деца с увреждания и хронични..
На 25 февруари 2025 г. в 01 РУ-Благоевград е получен сигнал от собственик на стопанство в махала „Змиярска“ в село Горно Българчево, община Благоевград. Според подадената информация, мъжът е открил мъртво кучето, което отглеждал в своето стопанство, както и още две кучета, принадлежащи на собственици от съседни имоти. Трите животни, чиято порода..
Изложбата „Шипченската епопея през погледа на участника във войната Стефан Кисов“ гостува в Брезник по случай 147 години от Освобождението на България, съобщиха от Общинския исторически музей. Експозицията е на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ и ще бъде открита на 27 февруари в сградата на Общински исторически музей- Брезник, изложбена зала..
От 3 януари, когато стартира зимната контролна кампания, до момента, НАП провери над 1000 търговски обекта, като контролните действия в планинските ни курорти ще продължат до края на сезона. Служителите на „Фискален контрол“ са установили, че общо 350 заведения, магазини и хотели в Банско, Разлог, Добринище, Баня, Боровец, Смолян и Пампорово не са..
В социалната комисия предстои обсъждане - съвместно с комисиите по бюджет и финанси и здравеопазване - на проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за тази година. Той предвижда от 1 юли пенсиите за трудова дейност, отпуснати до края на 2024 година, да бъдат увеличени по т.нар. швейцарското правило с 8,6 на сто. В проекта е заложено..