Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредна разяснителна среща за санирането в Благоевград

Кметът на Благоевград Илко Стоянов заяви, че Община Благоевградподдържа непрекъсната кореспонденция с МРРБ, за да може да помогне на Сдруженията в Благоевград да съберат максимален брой точки при кандидатстване за саниране на сгради.

В случай че дадена жилищна сграда е с повече от един вход, предимство при кандидатстване за енергийна ефективност по Плана за възстановяване и устойчивост ще бъде тя да е обхваната от едно Сдружение, а не от отделни такива. Пояснението направи кметът Илко Стоянов по време на втората разяснителна среща със представители на етажната собственост, след получен отговор от МРРБ, в резултат на направено запитване от страна на Община Благоевград. Той подчерта, че правилата по Програмата все още не са приети на национално ниво, като са възможни промени.

„Поддържаме непрекъсната кореспонденция с Министерството, а целта ни е администрацията да бъде максимално полезна за хората, които ще кандидатстват за саниране на сгради. В момента говорим за работен регламент и все още няма категоричност за това как точно ще се случва самият процес. Въпреки всичко, Общината ще оказва активно съдействие, така че кандидатите да могат да получат възможно най-високият брой точки при класиране“, категоричен беше кметът Илко Стоянов.

Той отново поясни, че не е необходимо да бъде регистрирано ново Сдружение на собствениците на етажната собственост, ако вече има създадено такова. За да може да се кандидатства обаче, конкретната сграда трябва да има направено техническо и енергийно обследване, разходите за което се поемат от собствениците, а в случай че сградата бъде одобрена за саниране, средствата ще бъдат възстановени от ЕС.

На въпрос от страна на представители на етажната собственост, възможно ли е сроковете за кандидатстване и разглеждане на документите да бъдат удължени, зам.-кметът по икономика, финанси и европейски проекти Мария Петрова поясни, че същите са договорени на ниво държава и Европейски съюз. „ Въпреки този факт, Община Благоевград ще напише препоръка до МРРБ в тази посока“, заяви Мария Петрова.

По време на срещата кметът Илко Стоянов припомни, че съгласно правилата на държавно ниво, Сдруженията, които са кандидатствали при предишната програма за саниране, няма да се ползват с предимство, а следва да стартират процеса отначало. „Различното този път е, че състезателният принцип като време на готовност не е на дневен ред, сега основната цел е получаване на максимален брой точки при оценяване“, допълни Стоянов.

След утвърждаване на правилата, предстои Община Благоевград да изготви подробни списъци с указания в помощ на хората. Освен това  ще има и такива с координати на фирми, лицензирани да извършват техническо и енергийно обследване на сградите. Кандидатите ще могат да разчитат и на съдействие от страна на експертите в Областен информационен център, който се намира на пл. „Георги Измирлиев“, при зала „Пейо Яворов“.

Очаква се програмата за енергийна ефективност да стартира през м. ноември 2022 г.  Над 1,4 млрд. лв. от Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат вложени в санирането на сгради с минимум 4 самостоятелни жилища във всички 265 общини на страната, а процедурите ще се управляват от общинските администрации.

Следващата среща с представители на Сдруженията на собствениците на етажната собственост, организирана от кмета Илко Стоянов, е на 25 октомври (вторник) от 17.30 ч. в зала „22 септември“.


По публикацията работи: Боряна Кърпачева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Даниел Митов

Няма да бъде оставено без последици поредното посегателство и агресията срещу полицаите, каза Даниел Митов

Категорично осъждам агресията срещу полицаите, които с отговорност и професионализъм гарантират правото на всеки български гражданин да изразява мирно протеста си или подкрепата за каузи, в които вярва. Като министър на вътрешните работи няма да се поколебая да дам съответните разпореждания, за да бъде приложена цялата строгост на закона за опазване на..

публикувано на 22.02.25 в 16:39

10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане"

Десет полицаи са ранени при ексалацията на напрежението по време на протеста на партия "Възраждане" срещу въвеждането на еврото.  По-рано участващите в демонстрацията заляха с червена боя фасада на сградата на представителството на европейските институции в София и се опитаха да подпалят вратата. От полицията съобщиха, че има и арестувани. 

публикувано на 22.02.25 в 16:17

Четиринадесет претендентки за новата девойка "Кюстендилска пролет"

Новата девойка "Кюстендилска пролет" ще бъде избрана на 15 март в Кюстендил. Претендентките за титлата през тази година са 14, колкото бяха и през 2024 година.  Традицията по тържествено посрещане на пролетта в града датира от древни времена, припомниха от общинския отдел "Култура и духовно развитие". През тази година конкурсът ще се състои за 58-и..

публикувано на 22.02.25 в 11:16

Избори в Сандански

Едва една пета от членовете на секционните комисии в Сандански са  преминали обучение  за провеждане на нов избор за общински  съветници, който е насрочен за утре, 23 февруари.  130 са направените смени в състава на секционните комисии, а основна причина  за отказите е по-малкото заплащане.  Редовните  избори за общински съветници в Сандански бяха..

публикувано на 22.02.25 в 11:13

Слънчево и студено време

Днес ще остане студено. Ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб източен, в Източна България до умерен северен вятър. Температурите ще са в много широки граници, минималните - от минус 15°-минус 17° на места в Източна България до минус 6°-минус 8° в отделни райони..

публикувано на 22.02.25 в 07:33

Районният съд в Благоевград отчете дейността си за 2024 година

На Общо събрание на съдии и съдебни служители в Районен съд – Благоевград, беше представен годишният отчетен доклад за  дейността на правораздавателната институция през 2024 година. Гости на събранието бяха председателят на Окръжен съд-Благоевград съдия Петър Узунов и зам.-председателите на Окръжен съд - Благоевград съдия Лилия Масева и съдия Татяна..

публикувано на 21.02.25 в 19:20

Призив за трети бойкот на големите търговски вериги у нас на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За миналата..

публикувано на 21.02.25 в 17:04