В деня на своя празник лекари, медицински сестри и редица здравни работници от МБАЛ-Благоевград се включиха в националния протест на медици от цялата страна с искания за по-високи заплати в условия на растяща инфлация.
„Не искаме някакви неосъществими космически заплати, искаме това, което е по колективен трудов договор. В условията на растяща инфлация колегите са демотивирани и настояваме за по-високи заплати. Не съм против ръководството на болницата, но трябва да се мисли повече за здравеопазване и за лекарите, които лекуват хората.“ – каза за Радио Благоевград д-р Иво Копанаров от отделението по хирургия в благоевградската болница.
Медицинската сестра Йорданка Давидкова от урологичното отделение: „Включих се в протеста, за да защитя името на медицинската сестра. В последните години ние сме непризнати в тази държава, а толкова много сме помогнали по време на ковид пандемията, която все още не е отминала. Тогава хората ни се покланяха, а сега никой не ни обръща внимание. Второ – ние нямаме нормални условия на труд: скърцащи столове, ръждясала апаратура, как си представяте купони за 2 лв. – дали да си купя баничка или кисело мляко. Това, което искаме не е много, искаме да ни признае собствената ни държава.
Протестните действия на медиците ще продължат до края на идната седмица, след което ще преминат в стачни, ако не бъдат увеличени трудовите възнаграждения в сектора.
Възстановено е движението на пътя за София през Владая, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Временно то беше спряно заради катастрофа на софийска територия и причиненото заради нея огромно задръстване, като автомобилите се пренасочваха по автомагистрала "Струма". Катастрофа затвори временно пътя Перник -..
Временно е затворен пътя за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Трафикът се пренасочва по автомагистрала „Струма”, където движението също е затруднено заради огромните колони от ТИР- ове и автомобили. Затруднения е..
Как ненужните вещи могат да бъдат превърнати в изкуство показва пернишката художничка Боряна Боко. Тя показва в изложба 31 малки картини, изработени от плат, найлон и пластмаса. Изложбата е озаглавена "Времеви клетки” и ще бъде открита тази вечер в новата галерия "Аргус” в Перник. В съвременния свят ежедневно се сблъскваме с проблема на..
Свлачище между Бобов дол и село Бабино може да затвори пътя от миньорския град за Кюстендил и няколко села в общината, сигнализира кметът Елза Величкова. Участъкът от около 50 м е означен с пътни знаци, въведено е ограничение на скоростта до 30 км/ч, а автомобилите преминават през банкета на пътя. Има опасност при пролетните валежи свлачището да се..
Лоши са условията за туризъм в планините, с вятър и мъгла. Високо в Пирин вали сняг, а от Планинската служба в Банско препоръчват да не се предприемат преходи в планината. Опасност от лавини към момента няма. Очаква се лавинната опасност да бъде повишена след натрупването на новата снежна покривка, уточниха от Планинската служба.
На 17 февруари православната църква възпоменава Свети великомъченик Теодор Тирон, както и преподобни Роман Търновски. В град Амасия, в Понтийска област, по време на гоненията срещу християните при император Максимиан (286–305 г.), воин на име Теодор заедно с други християни бил принуждаван да се отрече от Христа и да принесе жертва на идолите. Като..
Обществените организации, които инициираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, ще представят резултатите от акцията си. На пресконференция днес те ще призоват за втори отказ от пазаруване на 20 февруари. Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота В писмо до медиите тази..