Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова изложба в галерията в Кюстендил

Художествената галерия в Кюстендил "Владимир Димитров – Майстора" откри изложбата "Кюстендилски художници от еврейски произход". На днешната дата - 9 март се отбелязват 80 години от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война.

В изложбата са представени творби на две поколения кюстендилски художници от еврейски произход: Мориц Бенционов (1898 – 1941) и Арон Алкалай (1924 – 2012).

Мориц Бенционов е роден на 17 март 1898 г. в град Кюстендил в дома на тенекеджия. Умира едва навършил 43 години. Той учи живопис при проф. Цено Тодоров. Завършва с отличие през 1927 г. Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора", притежава най-голямата и най-пълна колекция от негови произведения (общо 72 творби). Тя урежда две посмъртни негови изложби през 1973 г. и 1988 г. През 2008 г., по повод 110-годишнината от рождението на Бенционов, директорът на галерията тогава организира голяма възпоменателна изложба на художника, съвместно с регионалната организация на евреите "Шалом".

Другият художник, представен в експозицията е Арон Леон Алкалай (Анрико) е роден на 13 декември 1924 г. в Кюстендил. Постъпва в Художествената академия през есента на 1944 г. Учи стенопис при проф. Кирил Цонев. Емигрира в Израел през 1948 година, когато завършва Художествената академия. Преподава живопис в Института за изкуство и в държавния институт за учители по рисуване.

Галерията в Кюстендил разполага с шест негови творби, но той е подарил свои произведения на приятели, които са ги предоставили за изложбата.

В художествената галерия по-късно днес се проведе и  юбилейна кръгла маса: "80 години от спасяването на българските евреи". Събитията на 9 март са част от програмата на Националния инициативен комитет за отбелязване на 80 години от спасяването на българските евреи, които се провеждат под патронажа на президента Румен Радев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Неделя месопустна е

Днес е Неделя месопустна или Месни заговезни.  Празнува се винаги в неделя, 8 седмици преди Великден.  От този ден до края на Великите пости са забранени месото и месните продукти . През цялата седмица до Сирни Заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени. Денят се нарича  Неделя Месопустна, защото е..

публикувано на 23.02.25 в 08:22

Жълт код за ниски температури и за днес

Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..

публикувано на 23.02.25 в 08:19

В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници

За 29 места ще се  борят 239 кандидати, издигнати от 8 партии и 6 коалиции, две от които местни. 71 са секционните комисии, над 500 са членовете в тях. В последната седмица преди местния вот бяха направени 130 смени в състава на комисиите, като половината от тях са на председатели, заместник-председатели и секретари. Сред основните причини за..

публикувано на 23.02.25 в 07:01
Даниел Митов

Няма да бъде оставено без последици поредното посегателство и агресията срещу полицаите, каза Даниел Митов

Категорично осъждам агресията срещу полицаите, които с отговорност и професионализъм гарантират правото на всеки български гражданин да изразява мирно протеста си или подкрепата за каузи, в които вярва. Като министър на вътрешните работи няма да се поколебая да дам съответните разпореждания, за да бъде приложена цялата строгост на закона за опазване на..

публикувано на 22.02.25 в 16:39

10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане"

Десет полицаи са ранени при ексалацията на напрежението по време на протеста на партия "Възраждане" срещу въвеждането на еврото.  По-рано участващите в демонстрацията заляха с червена боя фасада на сградата на представителството на европейските институции в София и се опитаха да подпалят вратата. От полицията съобщиха, че има и арестувани. 

публикувано на 22.02.25 в 16:17

Четиринадесет претендентки за новата девойка "Кюстендилска пролет"

Новата девойка "Кюстендилска пролет" ще бъде избрана на 15 март в Кюстендил. Претендентките за титлата през тази година са 14, колкото бяха и през 2024 година.  Традицията по тържествено посрещане на пролетта в града датира от древни времена, припомниха от общинския отдел "Култура и духовно развитие". През тази година конкурсът ще се състои за 58-и..

публикувано на 22.02.25 в 11:16

Избори в Сандански

Едва една пета от членовете на секционните комисии в Сандански са  преминали обучение  за провеждане на нов избор за общински  съветници, който е насрочен за утре, 23 февруари.  130 са направените смени в състава на секционните комисии, а основна причина  за отказите е по-малкото заплащане.  Редовните  избори за общински съветници в Сандански бяха..

публикувано на 22.02.25 в 11:13