Горските експерти oт Югозападното държавно предприятие работят усилено по изпълнението на проект за подобряване природозащитното състояние на горски местообитания от мрежата Натура 2000 в Югозападна България.
Със своя бюджет от близо 12,5 милиона лева е най-мащабният проект, изпълняван от предприятието с европейско финансиране до момента.
По проекта ще бъде създаден нов разсадник за контейнерно производство на фиданки в Гоце Делчев. Разсадникът ще бъде с много голям капацитет – над милион и половина фиданки за година.
Ще бъде преустроена и горска семепроизводствена база в Разлог с инсталиране на модерни поточни линии за обработка и извличане на семена за производство на фиданки.
„Това е най-амбициозният и най-мащабният проект на предприятието, но и най-предизвикателният, тъй като срокът за изпълнение е много кратък, до края на годината“, коментира експертът Теодор Тодоров.
Проектът е амбициозен и от гледна точка на площите, които трябва да залесят за една година. Два милиона фиданки и общо 330 хектара нови гори трябва да бъдат създадени в 7 защитени зони от Натура 2000 в Югозападна България.
„Имаме намерение да извършим всички дейности и да не връщаме пари на Министерството на околната среда и водите“, уточни директорът на Югозападното държавно предприятие Дамян Дамянов. По думите му има трудности и проблеми, тъй като трябва да се минава по закона за обществените поръчки, но ще успеят да се справят с проекта.
Вторият кръг от шампионата по пътна безопасност и приложно колоездене за деца на възраст от 10 до 12 години бе открит днес на площад „Македония“ в Благоевград. Председателят на Национално движение по Приложно колоездене "Младежта за безопасност на движението" към Съюза на българските автомобилисти Светослав Кръстев благодари за подкрепата на..
Моторист е самокатастрофирал на главния път между Банско и Симитли, съобщиха от ОД на МВР - Благоевград. Инцидентът е станал малко след 11:30 в района на село Градево. По първоначална информация шофьорът на мотора е с тежки травми и с опасност за живота. С него се е возила жена, която също е тежкопострадала. Движението в района се регулира от Пътна..
Безплатен транспорт за Черешова задушница осигурява Община Перник до централния гробищен парк и до гробищния парк в кв. „Мошино”, съобщиха от общинския пресцентър. Безплатният транспорт е в улеснение на гражданите и от него може да се възползва всеки, вместо да стои с автомобила си в задръстване или да търси място за паркиране, заявиха от..
Днес е Черешова Задушница – една от трите големи Задушници, които почитат православните християни. Черешова Задушница е винаги в събота, преди големия църковен празник Петдесетница. Община Благоевград осигурява днес безплатни автобуси за Черешова задушница. Линия №2 А от градския транспорт в Благоевград, която обслужва спирките в близост до..
Днес през страната ще преминава студен атмосферен фронт и въздушната маса ще е силно неустойчива. Още преди обяд над северозападната половина от страната, а след обяд и до полунощ и в югоизточната, ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. На много места, ще има краткотрайни, временно интензивни валежи, придружени с гръмотевици. Ще има и..
Жителите на община Кресна отново излязоха на протест срещу изграждането на АМ “Струма“ през Кресненското дефиле. Протестиращите продължават да се притесняват за бъдещето на Кресненския пролом и на района. Антон Драчев от инициативния комитет на сдружението „Да запазим Кресненското дефиле“ заяви, че най-добрият вариант е така наречения "източен..
Общинската избирателна комисия в Перник предсрочно прекрати пълномощията на Радослав Динев като кмет на кметство Църква, след подадена от него оставка. Като основни мотиви за решението си Динев посочи липса на комуникация и недостиг на средства за поддръжка на квартала и реализация на инфраструктурни проекти. Решението на ОИК не подлежи на обжалване и..