След седем последователни предавания "Изгрей зора", в които проследихме събитията и се вгледахме в личностите с най-голям принос за спасяването на българските евреи през 1943 г., на 26 март слушателите ни можеха да чуят, а последователите ни във ФБ – и да видят – "изнесеното студио", което реализирахме от къщата музей "Димитър Пешев" в Кюстендил съвместно с Регионален исторически музей – Кюстендил.
Можете да изгледате видеото на разговора с доц. Ангел Джонев (ако последвате вградения в тези думи хиперлинк чрез натискане на левия бутон на мишката на компютъра Ив...).
Къща музей "Димитър Пешев" притежава една от най-големите колекции от веществени и писмени извори, свързана със спасяването и със спасителите на българските евреи. Експозицията започва с увод, поясняващ фундамента, върху който се изгражда българската държава след 1878 г. – в дух на веротърпимост, етническо и расово равенство.
Първата тема проследява живота на Димитър Пешев – семейна среда, образование, служба в българската армия и участие във войните за национално обединение, завършване на "Право" и професионална реализация като съдия и адвокат.
Втората тема обхваща периода на антиеврейската политика на България (1941 – 1944 г.) след налагането на хитлеристката власт в Германия, с дискусиите за приемането на Закона за защита на нацията. Акцентира се на събитията след подписване на споразумение между комисаря по еврейските въпроси Ал. Белев и германския предсавител Т. Денекер за департиране на 20 000 евреи.
Третата тема включва живота на кюстендилските представители след март 1943 г., различните лични съдби, присъдите на Народния съд, общественото забвение и постепенното признание, първоначално от отделни евреи, последвано от Държавата Израел, след 1990 г. от България и различни обществени и държавни сртуктури по света.
Къщата музей е построена по проект, реализиран от Община Кюстендил и Посланика на Държавата Израел в България Негово Превъзходителство Емануел Зисман, и финансиран от Съюза на българските евреи в Израел. Тя е точно копие на родната къща на Димитър Пешев, адаптирано в центъра на града.
Специалисти от Регионален исторически музей извършват научно-изследователската и събирателската работа за дейността на кюстендилци за спасяването на българските евреи от нацистките лагери на смъртта. В продължение на няколко месеца се заснети материали, намиращи се в архивохранилищата на Република България – Централен държавен архив, Архив на Министерството на вътрешните работи, Научен архив на Българската академия на науките, Централен военен архив – гр. Велико Търново, Държавен архив гр. Кюстендил. Със съдействието на ръководството и служителите на Народното събрание е направена реконструкция на кабинет от 40-те години на XX в. След срещи с наследниците на кюстендилци, участвали в делегацията по спасяването на българските евреи, една от които е племенницата на Димитър Пешев Калуда Киарджиева, са дарени значително количество лични вещи за постоянна експозиция в къщата музей.
На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Големият приз "Сирак Скитник" отиде в ръцете на Цвети Радева, която е водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма "Хоризонт". Наградата връчи вицепрезидентът Илияна Йотова. Видеокастът "Говори..." на дирекция "Дигитални..
Театър „Зазу“ подкрепя благотворителната кампания „За игри без бариери“. Приходите от три представления на спектакъла „Рибарят и златната рибка“ ще бъдат дарени за изграждане на комбинирана детска площадка в Благоевград, където децата със и без увреждания ще могат да играят заедно, да се смеят и да развиват своите умения. Кога и къде..
С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес ще бъде дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25 януари, когато е рожденият ден на БНР. Тогава ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор Сирак Скитник - за принос в..
Днес беше емоционален и запомнящ се ден в БНР Благоевград. След близо 40 години неуморен труд, всеотдайност и изключителен професионализъм, звукорежисьорът Румен Танев излезе в заслужен отдих. Сълзи на радост и носталгия изпълниха очите на неговите колеги, докато Танев произнасяше думите си към екипа. "Благодаря, че работих с вас!" – каза..
Арт салонът на Радио Благоевград е домакин на изложба с мото „Модна фотография“. Лицата на изложбата са обичаната актриса Ана Пападопулу и Ева Кикерезова. Те вдъхват живот на кадрите, представяйки модата като изкуство, с нюанс на винтидж. Изложбата е продължение на традицията в навечерието на коледните празници, в Арт салона на Радио Благоевград..
Радио Благоевград и катедра „Мода“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“ канят всички любители на изкуството и естетиката на едно вдъхновяващо събитие – изложбата „Модна фотография“. Откриването ще се състои на 18 декември от 16:30 часа в арт салона на Радио Благоевград. Посетителите ще имат възможността да се насладят на стилни..
Днес, на 51-вия рожден ден на Радио Благоевград, отбелязваме не просто годишнина, а половинвековна история, изпълнена с вдъхновение, упоритост и любов към слушателите. Това е ден за празнуване на всички, които превърнаха радиото в дом за култура, информация и сърдечност – място, което пулсира с ритъма на живота в региона. Радио Благоевград..