След седем последователни предавания "Изгрей зора", в които проследихме събитията и се вгледахме в личностите с най-голям принос за спасяването на българските евреи през 1943 г., на 26 март слушателите ни можеха да чуят, а последователите ни във ФБ – и да видят – "изнесеното студио", което реализирахме от къщата музей "Димитър Пешев" в Кюстендил съвместно с Регионален исторически музей – Кюстендил.
Можете да изгледате видеото на разговора с доц. Ангел Джонев (ако последвате вградения в тези думи хиперлинк чрез натискане на левия бутон на мишката на компютъра Ив...).
Къща музей "Димитър Пешев" притежава една от най-големите колекции от веществени и писмени извори, свързана със спасяването и със спасителите на българските евреи. Експозицията започва с увод, поясняващ фундамента, върху който се изгражда българската държава след 1878 г. – в дух на веротърпимост, етническо и расово равенство.
Първата тема проследява живота на Димитър Пешев – семейна среда, образование, служба в българската армия и участие във войните за национално обединение, завършване на "Право" и професионална реализация като съдия и адвокат.
Втората тема обхваща периода на антиеврейската политика на България (1941 – 1944 г.) след налагането на хитлеристката власт в Германия, с дискусиите за приемането на Закона за защита на нацията. Акцентира се на събитията след подписване на споразумение между комисаря по еврейските въпроси Ал. Белев и германския предсавител Т. Денекер за департиране на 20 000 евреи.
Третата тема включва живота на кюстендилските представители след март 1943 г., различните лични съдби, присъдите на Народния съд, общественото забвение и постепенното признание, първоначално от отделни евреи, последвано от Държавата Израел, след 1990 г. от България и различни обществени и държавни сртуктури по света.
Къщата музей е построена по проект, реализиран от Община Кюстендил и Посланика на Държавата Израел в България Негово Превъзходителство Емануел Зисман, и финансиран от Съюза на българските евреи в Израел. Тя е точно копие на родната къща на Димитър Пешев, адаптирано в центъра на града.
Специалисти от Регионален исторически музей извършват научно-изследователската и събирателската работа за дейността на кюстендилци за спасяването на българските евреи от нацистките лагери на смъртта. В продължение на няколко месеца се заснети материали, намиращи се в архивохранилищата на Република България – Централен държавен архив, Архив на Министерството на вътрешните работи, Научен архив на Българската академия на науките, Централен военен архив – гр. Велико Търново, Държавен архив гр. Кюстендил. Със съдействието на ръководството и служителите на Народното събрание е направена реконструкция на кабинет от 40-те години на XX в. След срещи с наследниците на кюстендилци, участвали в делегацията по спасяването на българските евреи, една от които е племенницата на Димитър Пешев Калуда Киарджиева, са дарени значително количество лични вещи за постоянна експозиция в къщата музей.
Днес беше емоционален и запомнящ се ден в БНР Благоевград. След близо 40 години неуморен труд, всеотдайност и изключителен професионализъм, звукорежисьорът Румен Танев излезе в заслужен отдих. Сълзи на радост и носталгия изпълниха очите на неговите колеги, докато Танев произнасяше думите си към екипа. "Благодаря, че работих с вас!" – каза..
Арт салонът на Радио Благоевград е домакин на изложба с мото „Модна фотография“. Лицата на изложбата са обичаната актриса Ана Пападопулу и Ева Кикерезова. Те вдъхват живот на кадрите, представяйки модата като изкуство, с нюанс на винтидж. Изложбата е продължение на традицията в навечерието на коледните празници, в Арт салона на Радио Благоевград..
Радио Благоевград и катедра „Мода“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“ канят всички любители на изкуството и естетиката на едно вдъхновяващо събитие – изложбата „Модна фотография“. Откриването ще се състои на 18 декември от 16:30 часа в арт салона на Радио Благоевград. Посетителите ще имат възможността да се насладят на стилни..
Днес, на 51-вия рожден ден на Радио Благоевград, отбелязваме не просто годишнина, а половинвековна история, изпълнена с вдъхновение, упоритост и любов към слушателите. Това е ден за празнуване на всички, които превърнаха радиото в дом за култура, информация и сърдечност – място, което пулсира с ритъма на живота в региона. Радио Благоевград..
С настъпването на най-светлия празник в годината, когато всички се събираме с близки и домът ни грее от топлина и обич, нека не забравяме онези, за които празничните дни често са време на самота и липса на внимание. Инициативата „Подари време“, организирана от Православния информационен център към Неврокопската митрополия, се провежда за..
Радио Благоевград получи благодарствена грамота заради значимия си принос з а благотворителната кауза “Без бариери за нашите деца”, която ще създаде не просто достъпна среда, а и място на радост и равенство. Благодарение на всички, които отделят средства и време, д ецата с увреждания и техните връстници без увреждания ще имат в..
Радио Благоевград застава зад благотворителната кауза „Без бариери за нашите деца“ – инициатива, която променя съдби. Целта на начинанието е в Благоевград да се създаде място, където всички деца – със и без увреждания – да могат да играят, да се смеят и да бъдат себе си. Идеята е на директора на Дирекция “Социално подпомагане” - Александър..