Министерството на образованието и науката ще предложи промени в учебните програми. Резултатите от техния анализ, който започна през миналата година, предстои да бъдат оповестени, а промените ще бъдат обнародвани за обществено обсъждане.
Това съобщи министърът на образованието и науката Сашо Пенов по време на кръгла маса на тема "Образованието – ключ към историческата памет, родолюбието и просветеното общество", организирана от МОН под патронажа на президента Румен Радев.
Министър Пенов отчете, че като цяло сериозни възражения срещу учебните програми няма. Дори по редица предмети, в т.ч. история и цивилизация, не се предлагат никакви промени:
"Най честите искания по всички предмети са за увеличаване на броя на часовете и/или атаки защо не се учи всичко или не се учи подробно."
Изследванията показват, че у нас делът на часовете с изучаване на роден език и литература и на обществени науки сумарно е по-висок от други страни в евросъюза, каза още министърът и добави:
"За историята основното предизвикателство, по мое мнение, да се прекрати използването на учебното съдържание за политически, а не за образователните цели".
В сферата на политическия и обществения дебат не се повдига темата за издигането на образованието в стратегически национален приоритет, във водеща национална цел, от която зависи реализирането на всички останали цели, подчерта президентът Румен Радев. Той акцентира върху учебните програми и учебници по ключовите предмети като български език и литература, история и география, както и върху това да се подложи на обсъждане дали има типизирано съдържание".
"Затова и този въпрос ще стои - какво ще правим с нашите учебници и програми по тези, пак казвам, важни дисциплини. Ще бъдат ли те бизнес за някой, средство за прокарване на определено влияние на други или държавата трябва да се ангажира най-отговорно с тези процеси на разработване и отпечатване на тези учебници".
Президентът Радев настоя да бъде поставен за обсъждане въпроса дали да се учи само по един учебник и дали да има типизирано съдържание на учебниците по предмети като български език и литература, история и география:
"Въпросите, които разглеждаме за историческата памет и за националната идентичност, са в устоите на държавността, така че аз разбирам пълна автономия на авторските колективи - да, така и така и трябва да бъде. Но няма как държавата да не се ангажира и държавните институции, когато става въпрос за фундаментите на държавността и държавата ще се меси, ако образованието започва да става бизнес, ако в учебниците и програмите почват да се просмукват деструктивни влияния - както външни, така и вътрешни, ами държавата ще се меси".
Във форума, който продължава и в момента, участват още вицепрезидентът Илияна Йотова, историци и университетски преподаватели, учители, представители на синдикалните и работодателските организации.Модератор на кръглата маса е професор Иван Илчев. Той коментира:
"Учебните програми за разлика от отминали десетилетия, няма да са единствения източник на знания за децата, а само един от каналите за информация. И принудата да ги ползват не е начин да вдъхнем любов, а начин да им вдъхнем подозрение".
Депутатите ще направят пети опит да изберат председател на Народното събрание. На последното гласуване 17 гласа не достигнаха на кандидата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, за да бъде избран. Днес процедурата отново ще се повтори - с номинации на парламентарни групи. Политико-математическият казус за председател на 51-вото НС - на дневен ред..
Коледният дух завладя Благоевград пред хилядите погледи на малки и големи, събрали се на пл. „Георги Измирлиев“, за да станат част от празничното вълшебство в областния център. В Деня на християнското семейство бе поставено начало на богатата програма, подготвена от Община Благоевград по повод един от най-дългоочакваните празници. Очаквано,..
Служебният премиер Димитър Главчев ще посети днес следобед Граничния контролно-пропускателен пункт „ Кулата“, съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет, без да уточняват какъв е поводът за посещението му. Проблемът с компрометираната инфраструктура на един от най- натоварените ни гранични пунктове обаче е на път да намери решение...
Днес, 22 ноември, вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава. Сутрешните температури ще са между минус 4° и 1°.Максималните..
За максимално бързо започване на изграждането на Коридор №8, отнасящо се до автомобилно и железопътно трасе, се обявиха с декларация общинските съветници в Кюстендил на днешното си заседание. Подобна декларация ще бъде приета и от съветниците от останалите осем общини в областта. В декларацията гласувана от Общинския съвет се изразява тревога от..
На днешния 21 ноември – Въведение Богородично и празник на християнското семейство и мл адеж, в Регионалния исторически музей в Благоевград, бяха отбелязани и 180 години от построяването на храма „Въведение Богородично“ в града. Програмата започна с откриването на изложба от 18 табла с фотографии, разказващи историята на храма. Тя бе открита от д-р..
Ученици от седем общини на област Кюстендил от Русе, Пловдив и Монтана се включиха в тазгодишното пето издание на Областния ученически конкурс "В страната на справедливостта 2024 г.". Те участват с уникални рисунки, презентации, литературни произведения и специално създаден блог. Тази година рекорден брой участници - 221 участваха в конкурсът, който е..