Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НСТС се събира за обсъждане на Бюджет 2023

Автор:
Снимка: БГНЕС

Финансовата рамка за настоящата година ще бъде обсъдена със социалните партньори в рамките на Тристранния съвет за сътрудничество. Проектобюджетът за годината, който се очаква да влезе в сила от 1 август, бе представен миналата седмица със заложен дефицит на начислена основа от 3%. Очакваният икономически растеж е 1,8 на сто.

8,7 % е очакваната средногодишна инфлация, според Министерството на финансите. С проектобюджета то предлага да се приравни обезщетението за втората година от майчинството на минималната работна заплата – 780 лева, като това трябва да стане от началото на годината – т.е. хората в заварено положение ще могат да получат парите си със задна дата.

Пенсиите се увеличават с 12 на сто от 1 юли по швейцарското правило. Максималният осигурителен доход остава непроменен – 3 400 лева.

Осигуряват се допълнителни средства за различни сфери,  например - образование и здравеопазване. Разходите за персонал в Здравната каса се покачват с 12 млн. лева.

От държавния бюджет – като „напрегнати“ определи Василев очакваните приходи, но и като изпълними.

От разходната част са извадени редица капиталови разходи и разходи за издръжка, като по този начин се достига до целта от 3 % дефицит на начислена основа, необходима за покриването на критериите от Маастрихт.

Мнозина икономисти определиха бюджета като изпълним с основни опасения в приходната част и предупреждение, че са необходими реформи с Бюджет 2024.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Огромен интерес към безплатните детски прегледи в Петрич

Първото за тази година издание на инициативата „Детско здраве“, организирана от Столичната лекарска колегия (СЛК) премина при огромен интерес от родителите в града. Висококвалифицираните лекари извършиха близо 510 прегледа в рамките на съботния ден. Събирането на едно място на лекари с различни специалности улеснява родителите от подобни по-малки..

публикувано на 09.03.25 в 15:11

БСП си избра петима заместник-председатели

"Изпълнителното бюро и Националния съвет трябва да бъдат активни и постоянно действащи органи, а техните членове трябва да имат задължението да работят за връщането на авторитета и публичното доверие на БСП по места" - това каза председателят на БСП Атанас Зафиров на първото заседание на пленума на партията след конгреса от средата на февруари. Пленумът..

публикувано на 09.03.25 в 14:42

Кюстендил отбеляза 82 години от спасяването на българските евреи

Венци и цветя на признателност  пред паметника на Димитър Пешев ,помогнал за спасяването от депортация  на близо 50-те хиляди български евреи, поднесоха кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, заместник кметът Николай Дочев, областният управител инж. Александър Пандурски, заместник областният управител Георги Джоглев, представители на..

публикувано на 09.03.25 в 14:21

ПТП след пътен възел Покровник

Временно движението по път I-1 Благоевград-Симитли, след пътен възел-Покровник, в посока Симитли, при км 361 се осъществява в активната лента. Поради ПТП е затворена изпреварващата лента. Водачите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост.

публикувано на 09.03.25 в 13:42

С Поход на толерантността бяха отбелязани 82 г. от спасяването на българските евреи

Поход на толерантността в София отбеляза 82 години от спасяването на българските евреи.  В инициативата се включиха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, премиерът Росен Желязков и кметът на София Васил Терзиев.  Походът на толерантността тръгна от храм "Света София" до Паметника на спасението в градинката до старата сграда на Народното..

публикувано на 09.03.25 в 12:52
Росен Желязков

Росен Желязков ще вземе участие в Похода на толерантността под наслов "Ние помним"

Премиерът Росен Желязков ще вземе участие днес в Похода на толерантността под наслов "Ние помним", организиран от Организацията на евреите в България "Шалом" по случай 82 години от спасяването на българските евреи.  Участниците в шествието ще се съберат в 11 часа пред църквата "Света София", а от 11:30 часа на Паметника на спасението в градинката "Свети..

публикувано на 09.03.25 в 07:49

Слънчево време

Днес ще бъде слънчево с разкъсана висока облачност, главно над северните райони. Ще духа слаб до умерен източен вятър. Минималните температури, в повечето места ще бъдат между минус 3° и 2°. Максималните температури ще бъдат между 16° и 21°.

публикувано на 09.03.25 в 07:32