Преди 17 години, на 27-и октомври, Световният ден на аудио-визуалното наследство беше обявен от Организацията на ООН (ООН). Този специален ден има за цел да подчертае важността на опазването на аудио-визуалните документи, включително филми, радио- и телевизионни програми, като част от световното културно наследство.
Световният ден на аудио-визуалното наследство е учреден през 2005 г. чрез Резолюция №53 на 33-тата сесия на Генералната конференция на ООН. В България този ден се чества от 2006 г. Той представлява възможност за световната общност да се съсредоточи върху важността на аудио-визуалните документи като ключов елемент от историята на XX и XXI век.
Аудиовизуалните документи са неотделима част от нашето общо наследство. Те съдържат първичните записи на исторически събития, културни изрази и социални промени. Въпреки технологичния напредък и съвременните дигитални средства за съхранение, аудио-визуалното наследство е застрашено от фактори като умишлено унищожение, гниене и технологично остаряване.
Проф. Станимир Трифонов, кинорежисьор и преподавател, сподели своето мнение по този въпрос в интервю за "Нашият ден". Той изрази загрижеността си за състоянието на опазването на аудио-визуалното наследство и отбеляза, че години наред вниманието към този важен аспект на културното наследство е било минимално.
Със задълбочаването на публичното осведоменост и насърчаването на инициативи като Световния ден на аудио-визуалното наследство и програмата за памет на света, се надяваме, че ще се увеличи осведомеността и ангажираността на хората към опазването на този богат културен ресурс.
Категорично осъждам агресията срещу полицаите, които с отговорност и професионализъм гарантират правото на всеки български гражданин да изразява мирно протеста си или подкрепата за каузи, в които вярва. Като министър на вътрешните работи няма да се поколебая да дам съответните разпореждания, за да бъде приложена цялата строгост на закона за опазване на..
Десет полицаи са ранени при ексалацията на напрежението по време на протеста на партия "Възраждане" срещу въвеждането на еврото. По-рано участващите в демонстрацията заляха с червена боя фасада на сградата на представителството на европейските институции в София и се опитаха да подпалят вратата. От полицията съобщиха, че има и арестувани.
Новата девойка "Кюстендилска пролет" ще бъде избрана на 15 март в Кюстендил. Претендентките за титлата през тази година са 14, колкото бяха и през 2024 година. Традицията по тържествено посрещане на пролетта в града датира от древни времена, припомниха от общинския отдел "Култура и духовно развитие". През тази година конкурсът ще се състои за 58-и..
Едва една пета от членовете на секционните комисии в Сандански са преминали обучение за провеждане на нов избор за общински съветници, който е насрочен за утре, 23 февруари. 130 са направените смени в състава на секционните комисии, а основна причина за отказите е по-малкото заплащане. Редовните избори за общински съветници в Сандански бяха..
Днес ще остане студено. Ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб източен, в Източна България до умерен северен вятър. Температурите ще са в много широки граници, минималните - от минус 15°-минус 17° на места в Източна България до минус 6°-минус 8° в отделни райони..
На Общо събрание на съдии и съдебни служители в Районен съд – Благоевград, беше представен годишният отчетен доклад за дейността на правораздавателната институция през 2024 година. Гости на събранието бяха председателят на Окръжен съд-Благоевград съдия Петър Узунов и зам.-председателите на Окръжен съд - Благоевград съдия Лилия Масева и съдия Татяна..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За миналата..