Няма официален онлайн източник за правописа на българския език, предупреждават специалисти от платформата "Как се пише" в навечерието на Деня на будителите, 1 ноември.
Правописът ни все още е аналогов и не е осведомен за съществуването на интернет, пишат те.
Много ми липсва силен авторитет зад българския език, заяви пред БНР д-р Павлина Върбанова - създател на платформата "Как се пише".
"Толкова много години минаха от издаването на последния официален правописен речник през 2012 г. Липсват лица, гласове от официалните институции, които са призвани да се грижат за българския език и да определят неговата нормативност, които да ни казват на всички нас какво е правилно към днешна дата, как ние да продължаваме да бъдем грамотни и да се развиваме и това нещо да се популяризира и да стига до хората. Грамотността е двупосочен процес", коментира тя.
По думите й интернет дава възможност официалният правопис да бъде непрекъснато обновяван и допълван. Не е добре обаче основни правила да се променят всяка година, допълни д-р Върбанова в интервю за предаването "Хоризонт до обед". Тя обясни, че тревогата й не е за това, че последният правописен речник е от преди повече от 10 години, а за това, че го няма онлайн.
"В политическата култура на нашите видни общественици, личности също прозира тази обща неграмотност. Ако нещо ми липсва в чисто езиково отношение, това са ярките послания, запомнящите се думи, липсва ми интонацията, от която да личи, че тези хора наистина искат да направят нещо и са способни да го направят".
В интернет пространството липсва пълен официален правописен речник, категорични са двете събеседнички.
Цените на повечето зеленчуци са по-ниски на борсите у нас тази седмица, докато плодовете са по-скоро в посока нагоре, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в..
Днес ще бъде облачно. На много места в Северна България ще вали сняг, в Южна - дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в Североизточна България и там ще има условия за виелици и навявания. Ще духа слаб и умерен североизточен вятър, с който ще прониква студен въздух. Максималните температури ще са от 0° в Североизточна..
Сградата на Народно читалище „Никола Вапцаров - 1866“ и Камерната опера в Благоевград беше осветена в златно тази вечер в знак на съпричастност към децата, борещи се с онкохематологични заболявания. Инициативата, която се провежда днес - 15 февруари – Международния ден на децата, болни от рак, е подкрепена от Община Благоевград и организирана от..
Второто издание на фестивала "Джамала" започна днес в Кюстендил. Фестивалът продължава и утре, а организаторите от Община Кюстендил и читалище "Братство" очакват над 4000 участници от 52 маскарадни групи от всички краища на страната. Организаторите очакват и много туристи, което е сред основните цели на фестивала, заедно с идеята за запазване и..
Ден на отворените врати организира Американския университет в България. Проявата се провежда в кампуса "Скаптопара" в Благоевград. Събитието цели да помогне на кандидат-студентите да опознаят университета и да получат отговори на всички въпроси, свързани с кандидатстването и обучението в АУБ. Специално организирано изложение, ще покаже на едно..
Сградата на камерната опера и народното читалище в Благоевград ще бъдат осветени в златно по повод Международния ден на децата болни от рак. Светлините ще обгърнат емблематичната сграда тази вечер от 18.00 часа, в знак на съпричастност към засегнатите семейства от болестта по света. Инициативата, подкрепена от Община Благоевград, е на Сдружение..
Благоевград е сред градовете с най-ниски доходи у нас. Това сочат данните на Националния статистически институт за декември 2024 г. Средната заплата за града е 1631 лева, като дори Видин е с по-високи доходи от Благоевград, със средно месечно възнаграждение от 1672 лева. На дъното на класацията е Смолян, с 1 617 лв. Най-висока средна месечна..