Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да бъдат изоставяни по-малко деца с увреждания у нас?

Автор:

Повече информация за отглеждането на дете с увреждания и допълнителна подкрепа от психолог и други специалисти за такива родители – това са част от мерките срещу изоставянето на деца, които предлагат от сдружението "Шанс за умения". В началото на седмицата организацията представи идеи за промени в Закона за закрила на детето, с които да се работи по-ефективно срещу изоставянето на деца с увреждания. Как в момента държавата предотвратява това и какво се случва със семействата, решили да отглеждат своите деца със специални потребности, разказва Елена Бейкова. 

Няма грижа за родителите на деца с увреждания, твърди Нели Расийска, майка на 6-годишния Божидар, който е с аутизъм. Тя е от онези родители, които за миг не са помисляли да изоставят детето си въпреки проблемите в развитието му. Проблеми, които се проявяват на 2-годишна възраст. 

"С поставена диагноза тръгнахме по специалисти, които да му помогнат да се справя с живота. Подкрепата от държавата се изразява в тази финансова помощ, която не е актуализирана от 7 години."

Помощта е различна - от 350 лева месечно за децата с най-леките увреждания, до 930 лева за децата с най-висок процент на увреждане в ТЕЛК решението. Оттам нататък семейството започва да се учи как да се грижи за своето специално дете. 

"Проба-грешка. Човек сам се учи в движение", потвърждава Нели Расийска, която също посещава психолог, за да се справи с проблема на семейството. 

Нели Расийска  Снимка: Личен архив
Нели Расийска Снимка: Личен архив

Според Нели държавата има сериозни пропуски в политиката си за превенция на изоставянето и за задържането на децата в биологичните им семейства. 

"В този момент, в който стане ясно, че детето има дефицити, че има увреждания, още от болницата, още от родилното отделение най-важният човек до това семейство трябва да бъде психологът."

Когато една родилка е разколебана дали ще може да се грижи за своето бебе, с увреждания или без, първият човек, който идва на помощ в столичната АГ болница "Майчин дом", е Маргарита Илиева. Тя е социален работник в лечебното заведение от повече от 3 години. Заедно с психолога на болницата разговарят с майката, за да разберат причината за нейното желание да остави детето. Най-често това са липсата на битови условия, на финансови средства и на семейна подкрепа.

В подкрепа на родилката и като превантивни мерки срещу изоставянето на бебе в болницата идват социални работници от фондация "За нашите деца", които дават на майката съвети и информация с какво биха могли да ѝ помагат занапред, разказва Илиева.

Ако все пак майката вземе решение да остави детето си, социалните служби търсят варианти за отглеждане от роднини или го настаняват в приемна грижа. За годините, в които Маргарита Илиева е социален работник в Майчин дом, е предотвратено изоставянето на 4 новородени.

По данни на Агенцията за социално подпомагане, през първите 9 месеца на тази година социалните са работили по 232 нови случая на бебета в риск от изоставяне в родилните отделения. Без успешен край са били 27 случая. 

В някои болници все още съветват родителите да оставят дете с увреждания, разказва Нели Расийска, като дава за пример историята на своя близка, родила в частна болница. 

"По време на раждане се установява, че детето има увреждане и по време на изписването на нея са ѝ казали, че много трудно ще се грижи за това дете и по-скоро трябва да намери институция, в която да остави детето."

Държавата трябва да осигури повече специалисти, които да работят с бременни и майки на деца с увреждания, категорична е Марина Бенчева от сдружение "Шанс за умения". Според нея още по време на бременността, когато се знае, че ще има дете с увреждания, следва да започне работа с родителите, която да продължи и след раждането, а от най-ранна възраст проблемът на детето да е във фокуса на специалисти.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Неделя месопустна е

Днес е Неделя месопустна или Месни заговезни.  Празнува се винаги в неделя, 8 седмици преди Великден.  От този ден до края на Великите пости са забранени месото и месните продукти . През цялата седмица до Сирни Заговезни се устройват веселби и игри, защото след това те са строго забранени. Денят се нарича  Неделя Месопустна, защото е..

публикувано на 23.02.25 в 08:22

Жълт код за ниски температури и за днес

Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..

публикувано на 23.02.25 в 08:19

В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници

За 29 места ще се  борят 239 кандидати, издигнати от 8 партии и 6 коалиции, две от които местни. 71 са секционните комисии, над 500 са членовете в тях. В последната седмица преди местния вот бяха направени 130 смени в състава на комисиите, като половината от тях са на председатели, заместник-председатели и секретари. Сред основните причини за..

публикувано на 23.02.25 в 07:01
Даниел Митов

Няма да бъде оставено без последици поредното посегателство и агресията срещу полицаите, каза Даниел Митов

Категорично осъждам агресията срещу полицаите, които с отговорност и професионализъм гарантират правото на всеки български гражданин да изразява мирно протеста си или подкрепата за каузи, в които вярва. Като министър на вътрешните работи няма да се поколебая да дам съответните разпореждания, за да бъде приложена цялата строгост на закона за опазване на..

публикувано на 22.02.25 в 16:39

10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане"

Десет полицаи са ранени при ексалацията на напрежението по време на протеста на партия "Възраждане" срещу въвеждането на еврото.  По-рано участващите в демонстрацията заляха с червена боя фасада на сградата на представителството на европейските институции в София и се опитаха да подпалят вратата. От полицията съобщиха, че има и арестувани. 

публикувано на 22.02.25 в 16:17

Четиринадесет претендентки за новата девойка "Кюстендилска пролет"

Новата девойка "Кюстендилска пролет" ще бъде избрана на 15 март в Кюстендил. Претендентките за титлата през тази година са 14, колкото бяха и през 2024 година.  Традицията по тържествено посрещане на пролетта в града датира от древни времена, припомниха от общинския отдел "Култура и духовно развитие". През тази година конкурсът ще се състои за 58-и..

публикувано на 22.02.25 в 11:16

Избори в Сандански

Едва една пета от членовете на секционните комисии в Сандански са  преминали обучение  за провеждане на нов избор за общински  съветници, който е насрочен за утре, 23 февруари.  130 са направените смени в състава на секционните комисии, а основна причина  за отказите е по-малкото заплащане.  Редовните  избори за общински съветници в Сандански бяха..

публикувано на 22.02.25 в 11:13