Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да бъдат изоставяни по-малко деца с увреждания у нас?

Автор:

Повече информация за отглеждането на дете с увреждания и допълнителна подкрепа от психолог и други специалисти за такива родители – това са част от мерките срещу изоставянето на деца, които предлагат от сдружението "Шанс за умения". В началото на седмицата организацията представи идеи за промени в Закона за закрила на детето, с които да се работи по-ефективно срещу изоставянето на деца с увреждания. Как в момента държавата предотвратява това и какво се случва със семействата, решили да отглеждат своите деца със специални потребности, разказва Елена Бейкова. 

Няма грижа за родителите на деца с увреждания, твърди Нели Расийска, майка на 6-годишния Божидар, който е с аутизъм. Тя е от онези родители, които за миг не са помисляли да изоставят детето си въпреки проблемите в развитието му. Проблеми, които се проявяват на 2-годишна възраст. 

"С поставена диагноза тръгнахме по специалисти, които да му помогнат да се справя с живота. Подкрепата от държавата се изразява в тази финансова помощ, която не е актуализирана от 7 години."

Помощта е различна - от 350 лева месечно за децата с най-леките увреждания, до 930 лева за децата с най-висок процент на увреждане в ТЕЛК решението. Оттам нататък семейството започва да се учи как да се грижи за своето специално дете. 

"Проба-грешка. Човек сам се учи в движение", потвърждава Нели Расийска, която също посещава психолог, за да се справи с проблема на семейството. 

Нели Расийска  Снимка: Личен архив
Нели Расийска Снимка: Личен архив

Според Нели държавата има сериозни пропуски в политиката си за превенция на изоставянето и за задържането на децата в биологичните им семейства. 

"В този момент, в който стане ясно, че детето има дефицити, че има увреждания, още от болницата, още от родилното отделение най-важният човек до това семейство трябва да бъде психологът."

Когато една родилка е разколебана дали ще може да се грижи за своето бебе, с увреждания или без, първият човек, който идва на помощ в столичната АГ болница "Майчин дом", е Маргарита Илиева. Тя е социален работник в лечебното заведение от повече от 3 години. Заедно с психолога на болницата разговарят с майката, за да разберат причината за нейното желание да остави детето. Най-често това са липсата на битови условия, на финансови средства и на семейна подкрепа.

В подкрепа на родилката и като превантивни мерки срещу изоставянето на бебе в болницата идват социални работници от фондация "За нашите деца", които дават на майката съвети и информация с какво биха могли да ѝ помагат занапред, разказва Илиева.

Ако все пак майката вземе решение да остави детето си, социалните служби търсят варианти за отглеждане от роднини или го настаняват в приемна грижа. За годините, в които Маргарита Илиева е социален работник в Майчин дом, е предотвратено изоставянето на 4 новородени.

По данни на Агенцията за социално подпомагане, през първите 9 месеца на тази година социалните са работили по 232 нови случая на бебета в риск от изоставяне в родилните отделения. Без успешен край са били 27 случая. 

В някои болници все още съветват родителите да оставят дете с увреждания, разказва Нели Расийска, като дава за пример историята на своя близка, родила в частна болница. 

"По време на раждане се установява, че детето има увреждане и по време на изписването на нея са ѝ казали, че много трудно ще се грижи за това дете и по-скоро трябва да намери институция, в която да остави детето."

Държавата трябва да осигури повече специалисти, които да работят с бременни и майки на деца с увреждания, категорична е Марина Бенчева от сдружение "Шанс за умения". Според нея още по време на бременността, когато се знае, че ще има дете с увреждания, следва да започне работа с родителите, която да продължи и след раждането, а от най-ранна възраст проблемът на детето да е във фокуса на специалисти.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

НС изслушва премиера Главчев за предстоящата среща на НАТО

В Народното събрание са предвидени четири изслушвания на представители на Министерския съвет. Премиерът Димитър Главчев и министърът на отбраната Атанас Запрянов ще информират за подготовката за предстоящата среща на НАТО във Вашингтон и за българската позиция на форума.  Президентът не приема предложението да ръководи българската делегация на..

публикувано на 04.07.24 в 09:24

Разкъсана облачност

На 4 юли облачността ще остане разкъсана, следобeд - купеста, над Рило-Родопската област - купесто-дъждовна. На места, главно там ще има краткотрайни валежи, в отделни райони с гръмотевици. Максималните температури ще са между 25° и 30°.

публикувано на 04.07.24 в 07:07

Общинският съвет в Дупница заседава днес

В дневния ред са включени 23 точки, които останаха неразгледани на сесията в края на май. Две от тях са свързани с отдаване под наем движимите активи на ВиК. Срокът е 10 години, а месечната наемна цена - над 3 000 лева. Съветниците ще обсъдят отдаване под наем на училищни лавки и трапезарии, както и актуализация на капиталовите разходи. Предстои..

публикувано на 04.07.24 в 06:53
Виолета Коритарова

Министър Коритарова ще инспектира строителството на инфраструктурни обекти в Симитли

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова ще посети Симитли в четвъртък, 4 юли.  По време на визитата си министър Коритарова ще има среща с кметовете на Симитли, Разлог и Банско. Тя ще направи инспекция на два обекта, които вече се изпълняват с финансиране от инвестиционната програма за общински проекти,..

публикувано на 03.07.24 в 17:59

Нова находка в античния град Хераклея Синтика

На голяма статуя (над човешки ръст) се натъкна екипът на проф. д-р  Людмил Вагалински при проучванията сега в античния град Хераклея  Синтика, м. Рупите. Статуята, изработена от мрамор, е намерена в подземния канал на града. Работата по нейното пълно разкриване ще продължи в следващите дни, защото трябва да бъде изключително прецизна, за да..

публикувано на 03.07.24 в 16:44

"Празник на пеперудите" край Кюстендил

„Празник на пеперудите" започва на 5 юли в с. Полска Скакавица, край водопада там. Идеята на събитието е да бъде популяризиран един от най-красивите природни феномени по река Струма. Височината на водопада е около 50 метра, с което той се нарежда на трето място в България. "През 2010 години се ражда една прелестно пеперудена идея – да се направи..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Библиотеката в Кюстендил с лятна програма за децата

За поредна година Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров“ в Кюстендил започва инициативата "Лято е, ела в библиотеката“. Лятната програма е за деца от всички възрасти, а участието в нея е безплатно. Заявки за участие могат да правят и организирани групи. В юлската програма събитията ще се провеждат предимно във вторниците. На 9 юли предстои..

публикувано на 03.07.24 в 13:53