Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов протест на земеделците

Автор:
Снимка: БГНЕС, архив

Пет браншови организации в земеделието подготвят протестно шествие в София. Недоволството е от недостатъчното, според тях, финансиране на сектора от държавата. Протестиращите фермери вече обявиха, че искат оставката на земеделския министър Кирил Вътев.

Според животновъди и оранжерийни производители отказът на  агроведомството да плати т.нар. украинска помощ на големите стопанства, достигнали определения от Брюксел таван, ще доведе до колапс в сектора.

И според животновъдите държавата трябва да плати на едрите фермери украинска помощ без да се съобразява с европейските решения.

"Да бъде изплатена тази помощ, защото догодина няма да има нито оранжерийни, нито животни, нито мляко. Ако целта е да бъде унищожено българското производство, казвайте – да си ходим, заяви Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопроизводителите. 

Само 81 големи стопанства  са достигнали тавана  от 250 хил. евро на украинската помощ, но това  се превръща в ябълка на раздора между фермерите и министъра. В инфарктно заседание на земеделската комисия в парламента снощи  се стигна до нецензурни реплики и персонални обиди към министъра.

Министър Кирил Вътев отказа да направи пореден опит да обясни защо парите трябва да подпомагат малките и да се спазват европейските правила.

"Утре тези хора, с този манталитет, ще дойдат да протестират – за какво? Да нарушим европейския регламент. Аз утре (б.р. днес) няма да бъда в София, заявявам го пред всички", каза Вътев.

И въпреки че за оставката на министър Вътев недоволните разчитат, по думите им, на ГЕРБ и ДПС, Десислава Танева от ГЕРБ беше категорична:

"Тези грозни сценки, това грозно поведение, не могат да бъдат оправдани с абсолютно нищо. Темата за тавана как може да стане първа тема при условие, че касае 81 човека. При условие, че целият сектор е в такава криза, ще подкрепим министъра да изпълнява решения, които съответстват на законодателството"

Организаторите на протеста предвиждат шествието да стигне от Министерството на земеделието до Министерски съвет с очакване проблемите им да бъдат чути от премиера.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Социалният министър се включва в кампанията срещу употребата на вейпове

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов се включва в започналата преди дни кампания на Държавната агенция за закрила на детето за борбата срещу употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога сред децата. Предвижда се учениците от седми до десети клас да научат повече за последиците от употребата на вредните..

публикувано на 13.02.25 в 09:17

В Световния ден на радиото – фокусът е изменението на климата

В епоха, белязана от бурни технологични иновации, радиото навлиза в своя втори век на съществуване "в служба на човечеството", като остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година, организаторите от ЮНЕСКО призовават радиостанциите по целия свят да посветят Световния ден на радиото на една жизнено важна за човечеството тема -..

публикувано на 13.02.25 в 09:15

Ден на бойкот на търговските вериги заради високите цени

За днес е обявен бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки. Зад инициативата застанаха четири организации - Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна", "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива". Призивът за бойкот на търговските вериги и магазини за хранителни стоки..

публикувано на 13.02.25 в 08:19

Облачно време

Днес ще се заоблачи и над Източна България и над по-голямата част от страната ще преобладава облачно време. Преди обяд слаб сняг, ще превалява в централните райони на Северна България. На места ще има условия за заледявания. В Дунавската равнина ще духа слаб вятър от изток-североизток, а в източните райони – до умерен от юг-югозапад. Максималните..

публикувано на 13.02.25 в 07:03

Отвлечено бебе откри полицията в Кюстендил

Сигнал за отвлечено бебе е постъпил в Районното управление в Кюстендил през изминалата нощ. След последвали незабавни действия детето е открито. Бебето е било в дома на бащата в ромския кв. "Изток“. То е върнато на майката. 22-годишният баща е задържан с полицейска заповед, съобщиха от полицията в Кюстендил. По случая е образувано досъдебно..

публикувано на 12.02.25 в 15:39

Иззеха флакони с райски газ и вейпове без бандерол в Перник

Флакони с райски газ и вейп устройства без бандерол са иззети при проведена специализирана полицейска операция в Перник, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР. Служители на сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ в ОДМВР проверили лек автомобил, управляван от 19-годишен перничанин. В автомобила полицаите открили 3 флакона с райски газ и 6..

публикувано на 12.02.25 в 15:26

Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско

Влак е ударил автомобил на жп прелез между гарите Долни Раковец - Гълъбник, Радомирско. Двама души са откарани в болница след инцидента, станал малко преди 14ч. Превозът на пътниците е организиран с автобуси, съобщиха от БДЖ. Сблъсъкът е станал при задействана автоматична прелезна сигнализация в междугарието, но подробностите все още не са ясни.

публикувано на 12.02.25 в 15:23