Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ново изследване: Българите са оптимистични за идната 2024 г.

Автор:

Оптимизъм има сред българите за идващата 2024 година, сочат данните от ново изследване на "Алфа Рисърч", проведено в периода 22 – 30 ноември 2023 г. 

Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна, като е използвана стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

През 2023 година бяха преодолени редица кризи – обществото се възстанови от пандемията от Covid-19, а след три години на политическа нестабилност и няколко предсрочни вота страната ни вече има редовно правителство. Въпреки  това има криза на доверието към институциите и политиците и една от причините са непрекъснатите скандали между партиите, които подкрепят управлението. През тази година избухна и нов военен конфликт – между Израел и Хамас.

Това не е попречило на хората да дадат по-добра оценка за изминаващата година, в сравнение с преходната. За пълнолетните българи тя е била по-успешна за тях и семействата им, отколкото за страната и света, отчитат социолозите.

Поляризирана е равносметката за 2023 година в личен аспект – 24% я оценяват като по-добра от предходната, за 26% тя е по-лоша, а за 50% няма съществена промяна. Така, като най-кризисна за българите остана белязаната от Covid и протести 2020г. 

"Тогава регистрирахме историческо дъно по песимизъм (6% позитивни, срещу 51% негативни оценки), тъй като беше засегнато и личното, и общественото битие. След нея политическите и социални драми изглеждат по-бледи и сме свидетели на постепенен ръст на оценките. През настоящата година отрицателните мнения намаляват с десет пункта спрямо предишната, а позитивните се увеличават с четири. Най-успешна е 2023 година за най-младите и хората в активна възраст (40-49 години), както и за висшистите и жителите на столицата. Най-неудовлетворени остават пенсионерите и жителите на селата. Ако тази позитивна тенденция продължи, можем да очакваме в края на 2024 превес на позитивните над негативните оценки, какъвто не е имало от преди пандемията", коментират от "Алфа Рисърч".

Далеч по-негативни са нагласите в обществен план – национален и геополитически. За първи път през последните 25 години позитивните оценки за страната са два пъти повече от тези за света. На фона на влошаващата се ситуация в света, случващото се у нас се усеща като по-малко драматично. Годината за България се оценява като по-добра от предходната от 11%, докато за пет пъти повече анкетирани (55%) си е останала по-лоша. В световен план позитивни са едва 6% от анкетираните, докато 70% са на противоположното мнение. Липса на съществена промяна констатират между една четвърт и една трета от българите.

По-високата удовлетвореност в личен план спрямо макро картината намира израз и през конкретни аспекти от живота на хората. С позитивен баланс в оценките са индивидуалните фактори - удовлетвореност от жилищните условия (83%), личния живот (81%), здравословното състояние (73%), работата (68%) и дори материалното положение (55%). Преобладаващо негативно се определят обществените елементи - степента на защита на правата на отделния човек (59% са неудовлетворени) и живота в България като цяло (56% негативни оценки).

Очакванията за 2024 година са свързани с убедеността на хората, че те ще се справят по-добре с предизвикателствата в собствения си живот, отколкото ще се преодолеят проблемите пред България и света. 

"Ако тази тенденция се запази, можем да станем свидетели през следващата година на избухването на ново, по-радикално желание за промяна", смятат анализаторите.

Увереност, че годината ще е успешна за тях изразяват 42%, а на противоположното мнение са 19% от анкетираните. Разликата между оптимистите и песимистите е 23%, докато през миналата година тя е били едва 4%. От гледна точка на България и света "по-добра" година очакват 33%, а "по-лоша" 36%-38% от участвалите в изследването. Спадът на негативизма в настоящето буди оптимизъм и за бъдещето.

Освен моментна равносметка, проучването отправя и по-широк поглед към минало и бъдеще, през поколенческата призма. Като цяло нагласите са, че всяко следващо поколение живее и ще живее по-добре от предходното – ние сме по-добре от нашите родители, а децата ни ще бъдат по-добре от нас.

При оценките за живота ни спрямо този на нашите родители нагласите са преобладаващо позитивни. Близо половината от пълнолетните българи (49%) вярват, че живеят по-добре от своите родители, а на обратното мнение са 29%. Без усещане за съществена динамика спрямо миналото са 22% от анкетираните.

Очакванията за живота на следващите поколения са също оптимистични, но и с висок дял на хората, които в сегашните несигурни времена се затрудняват да бъдат по-категорични за бъдещето (28%). Като обща нагласа обаче оптимистите са два пъти повече от песимистите (39%:21%).

"Най-позитивни в оценките за настоящето и очакванията за бъдещето са учащите и хората с по-високо образование. С увеличаване на доходите нараства усещането за по-добър живот спрямо този на предците, както и оптимизма за следващите поколения", настояват от "Алфа Рисърч".

Отстъплението на поредицата негативни равносметки и събуденият оптимизъм за бъдещето е безспорно добра новина в края на 2023 година. Вярата, че всяко следващо поколение живее и ще живее по-добре от предишното е не само пасивна нагласа, но може да провокира лични усилия в стремеж за подобряване на обществената среда, било то в локален, регионален, или национален план. Което пък би било добра новина за 2024 г., заключават социолозите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинският съвет в Кюстендил с декларация за започване на изграждането на Коридор №8

За максимално бързо започване на изграждането на Коридор №8, отнасящо се до автомобилно и железопътно трасе, се обявиха с декларация общинските съветници в Кюстендил на днешното си заседание. Подобна декларация ще бъде приета и от съветниците от останалите осем общини в областта. В декларацията гласувана от Общинския съвет се изразява тревога от..

публикувано на 21.11.24 в 18:44

Музеят и храмът в Благоевград отбелязаха заедно 180 години от построяването на "Въведение Богородично"

На днешния 21 ноември – Въведение Богородично и празник на християнското семейство и мл адеж, в Регионалния исторически музей в Благоевград, бяха отбелязани и 180 години от построяването на храма „Въведение Богородично“ в града. Програмата започна с откриването на изложба от 18 табла с фотографии, разказващи историята на храма. Тя бе открита от д-р..

публикувано на 21.11.24 в 17:30

Рекорден брой ученици се включиха в конкурса "В страната на справедливостта”

Ученици от седем общини на област Кюстендил от Русе, Пловдив и Монтана се включиха в тазгодишното пето издание на Областния ученически конкурс "В страната на справедливостта 2024 г.". Те участват с уникални рисунки, презентации, литературни произведения и специално създаден блог. Тази година рекорден брой участници - 221 участваха в конкурсът, който е..

публикувано на 21.11.24 в 17:16

Нова спортна площадка в гимназия в Разлог

С водосвет за здраве и благоденствие, отслужен от отец Данаил, в двора на ПГ по транспорт в Разлог, бе осветено новото спортно съоръжение. На официалната церемония присъстваха кметът на Община Разлог инж. Красимир Герчев, зам.-кметът Славчо Фарфаров, народният представител Иван Герчев, директорът на учебното заведение инж. Светла Адамичина, както..

публикувано на 21.11.24 в 16:22

Финансово грамотни ли сме дискутираха на научен форум в ЮЗУ „Неофит Рилски“

Финансовата грамотност е основата за осигуряване на стабилно икономическо и социално развитие. Това бе насоката на Националната кръгла маса „Финансова и икономическа грамотност“, която се проведе в Благоевград. Организатори са ЮЗУ „Неофит Рилски“, Синдикатът на българските учители, с подкрепата на Министерството на образованието и науката...

публикувано на 21.11.24 в 14:09

Благоевградчани почитат празника "Въведение Богородично"

Стотици миряни изпълниха храма „Въведение Богородично“ в старинния квартал „Вароша“ на Благоевград, за да почетат един от 12-е големи християнски празници, чествани и от православната, и от католическата църква. "Въведение Богородично" се почита и като Ден на християнското семейство и християнската младеж.  Още в ранни зори гости и жители на..

публикувано на 21.11.24 в 13:54

30 семейства от община Дупница празнуваха златни и диамантени сватби

30 семейства от община Дупница празнуваха днес заедно златни и диамантени сватби.  Церемонията се организира за 11 път от общината по повод Деня на християнското семейство.  Със стилно парти, народни песни и танци и много настроение, юбилярите празнуваха в местен ресторант. Те бяха поздравени от зам.-кмета Валентина Караганова и архиерейския..

публикувано на 21.11.24 в 13:40