Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десетки села без аптека - ще решат ли проблема вендинг машините?

Автор:

Министерството на здравеопазването прави нов опит за продажба на лекарства от вендинг машини - стара идея, която цели да реши проблема с недостига на аптеки в малките населени места. Идеята е хората да имат достъп до медикаменти без лекарско предписание, а автоматите да могат да са собственост само на аптеки или дрогерии. Ефектът от промяната би бил подобряване на достъпа на гражданите до лекарствени продукти. Към момента предложението е подложено на обществено обсъждане. 
Според д-р Петя Георгиева от Института за пазарна икономика предложението за вендинг автомати за лекарства в малките населени места е правилно:
"Не на всички места в България има аптека. В момента аптеките са около 3000, но те са концентрирани в големите градове, в областните центрове. Проблемът е в малките населени места, където населението няма достъп до аптека. Проблемът не е само икономически - не е само това, че оборотът на една евентуална аптека на тези места би бил много малък, а че има много големи изисквания за откриване на аптека. Това прави невъзможно наличие на аптека навсякъде, където има население. Идеята да се облекчи достъпа до лекарства дали чрез вендинг машини, дали чрез мобилни аптеки, дали чрез това кметът да ходи да купува лекарства за населението - това са все неща, които трябва да се случат, особено в контекста на демографската ситуация". 
Според нея трябва да се засилят стимулите за личните лекари, които работят в малки и отдалечени населени места. В предаването "Хоризонт до обед" Георгиева изказа мнение, че те могат да бъдат финансови, но не само. По думите ѝ дори в София има недостатъчен брой лични лекари.
Десетки села нямат гарантиран достъп до аптечно обслужване, всеки се оправя сам.
Проверка на БНР показа, че в селцата в Кюстенидилско не разчитат много на вендинг автоматите за лекарства. Там има 65 регистрирани аптеки, но също има цели общини, в които няма нито една, като например в Трекляно и Невестино. В Бобошево пък с много трудности само преди месец беше възстановена единствената аптека. 
Затова предложените промени в Закона за лекарствените продукти - за автоматите за лекарства извън аптеките, за да се осигури достъп до медикаменти на хора в отдалечени места, се възприема повече скептично. 
"На автомата ще е по-скъпо, а и бабите трудно ще се оправят", коментират кметове по селата. Фармацевти пък смятат, че поставянето на такива машини в малки населени места, където все пак има аптека, може да има обратен ефект и да се стигне до затварянето ѝ. 
Как се справят селата без аптека?
В най-малката община в България - Трекляно, с 19 селца с около 300 души постоянно население, аптека няма от десетилетия. Местните си го знаят и са взели мерки, общинската управа също е наясно и проблемът засега е решен, казва кметът Радко Петрунов.
Нямат си аптека и в другата селска община - Невестино, с 23 съставни села. А там от местната управа предлагат отлични условия за фармацевтите, за да открият аптека, но няма кандидат, разказва зам.-кметът на Невестино Йордан Глогов.
В едно от най-големите села в Пиянечко - Ваксево пък разчитат на джипито или по-точно на дъщеря му.
В съседното Бобошево имат аптека само от месец. Хората там се молят аптекарят от Благоевград да оцелее и да не си тръгне. Общинарят, дългогодишен председател на Общинския съвет, Георги Мичов, който живее в с. Скрино, е нещо като мобилна аптека - всеки ден изпълнява поръчки на съселяните си.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Поклон, Дяконе!

С шествие и спектакъл благоевградчани отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола на свободата. Шествието тръгна от площад „Македония“ и стигна до бюст – паметника на Дякона.  Десетки жители и гости на Благоевград сведоха глави пред живота и делото на една от най-светлите личности в българската история- Дякона Левски. Цветя отрупаха неговият..

публикувано на 18.02.25 в 21:23

152 години от гибелта на Апостола на свободата бе почетена днес в Босилеград

Кметът на Кюстендил Огнян Атанасов, председателят на Общински съвет Димитър Велинов, заместник- кметът Николай Дочев поднесоха венци и цветя на признателност пред паметника на Васил Левски. Преди поклонението  Атанасов зарадва децата   в Босилеград с учебни помагала и мартеници, изработени от потребителите на социални услуги в Кюстендил. Председателят..

публикувано на 18.02.25 в 19:34

Кучета, които са били ползвани за боеве, са спасени в акция в Перник

Акция по сигнал за над 10 кучета, използвани за участие в боеве, е проведена днес в Перник. В нея са участвали служители на Общинската полиция,представители на Общинския приют за безстопанствени кучета и доброволци в приюта. На посочения адрес са намерени осем кучета, сред които и питбули. Част от кучетата са били в много тежко състояние и видимо са..

публикувано на 18.02.25 в 17:39

Почина режисьорката Мая Вапцарова

Режисьорката Мая Вапцарова - автор на няколко книги и племенница на поета Никола Вапцаров, е починала, съобщиха нейни близки.  Тя е автор на игралните филми "Лъжовни истории" и "Мярка за неотклонение", както и на над 50 документални ленти. Мая Вапцарова беше член на Съвета за електронни медии и негов председател в периода 2009 - 2010 година.  Ето..

публикувано на 18.02.25 в 16:15

Болница в Перник вече носи името на св. Пантелеймон

Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник вече носи името на светеца- лечител св. Пантелеймон. Наименованието й е дадено с решение на служебния министър на здравеопазването д-р Галя Кондева, съобщи управителят на лечебното заведение д-р Симеон Василев. Близо две години е продължила сагата покрай наименованието на..

публикувано на 18.02.25 в 14:57

Тандемът Христо Арангелов и Мариян Христов поемат ПФК „Пирин“

Ръководството на ПФК „Пирин“  (Благоевград)  представи официално Христо Арангелов и Мариян Христов като треньори на представителния отбор на "орлетата". Първият ще бъде старши-треньор, а вторият негов помощник. Двамата за последно работиха в тандем в Ловеч. Те заменят Иво Тренчев и неговия щаб, които бяха освободени преди началото на пролетния..

публикувано на 18.02.25 в 14:05

Тримесечните доходи на член от домакинството нарастват до 3371 лв.

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:33