Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видеонаблюдение в реално време на изборите 2 в 1

Автор:

На изборите на 9 юни ще има видеонаблюдение в реално време. Ще се заснеме и  преброяването на бюлетините, и съставянето на протоколите от секционните комисии.

Централната избирателна комисия реши, че броенето започва след обявяване на края на изборния ден - с изключение на тези извън страната, в лечебните заведения, домовете за стари хора, местата за изтърпяване на наказание и задържане под стража и в подвижните избирателни секции.

Както и на предходните избори, техническото и логистично осигуряване на видеонаблюдението и заснемането се извършва от правителството, като в секциите се осигурява интернет, необходим за излъчване на картина и звук.

Записът от преброяването на гласовете и съставянето на протокола следва да е осигурен дори в случаите, когато по технически причини е прекъснато онлайн излъчването.

Устройството за видеонаблюдение се включва от председателя на секцията след обявяване на гласуването за приключило, и се изключва от същия, след като се подпишат протоколите на комисията от всички нейни членове.

Също правителството трябва да осигури високо ниво на защита от кибератаки и компрометиране на процеса, като използваните устройства не трябва да имат други рискови функции, например допълнителен софтуер. Използваната резолюция трябва да позволява разчитането или разпознаването на номерата на хартиените бюлетини и в бюлетината за машинно гласуване, както и начина, по който е гласувано.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предимно облачно време

   Днес, 28 февруари, времето ще бъде предимно облачно, преди обяд на места в низините ще има мъгли. На отделни места, главно в Южна България, ще превали слаб дъжд. Минималните температури ще бъдат между 0° и 5°, а максималните - между 6° и 11°, в югозападните райони до 17°. 

публикувано на 28.02.25 в 07:01

„Работилничка за мартеници“ в Центъра за социална рехабилитация в Разлог

Съвместно с Исторически музей-Разлог и членките от клуб „Втора младост“, потребители и служители от Центъра за социална рехабилитация и интеграция, днес започнаха да изработват пъстри мартеници. С взаимна помощ и с много старание и любов към детайла, потребителите на социалната услуга направиха десетки мартенички. Освен различните видове мартенички за..

публикувано на 27.02.25 в 16:23

Наградиха участниците в конкурса „Модерен ли е добрият пример?“

За поредна година Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните(МКБППМН) към община Банско отличи и награди участниците в конкурса „Модерен ли е добрият пример?“. Наградите бяха връчени по случай  „Деня на розовата фланелка“ от Магдалена Юсева, зам.-кмет на община Банско и председател на МКБППМН.  В..

публикувано на 27.02.25 в 14:32

Сдружението на Югозападните общини с позиция за регионалното деление на България

Сдружението на Югозападните общини (СЮЗО), като организация, обединяваща 26 общини от Югозападна България и която повече от 24 години работи в тяхна полза и подкрепа, се включва активно в дискусиите за промени в районите на планиране, включени в Картата на регионалните помощи на Република България за следващия програмен период, които пряко засягат..

публикувано на 27.02.25 в 12:49

Няма да има повторно преброяване на бюлетините от изборите

Централната избирателна комисия (ЦИК) вече разполага с определението на Конституционния съд (КС) за преизчисляване на резултатите от изборите от 27 октомври миналата година.  КС нареди повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание Даниел Стефанов: КС направи възможно най-широкото броене В предадените вчера..

публикувано на 27.02.25 в 12:34

Благоевградчани подкрепят бойкота на търговските вериги

За трети бойкот на търговските вериги днес призовават организаторите на инициативата. Този път бойкотът ще засегне и банките с мотив, че за една и съща услуга плащаме различна такса на различните банки, но всички те печелят от парите на клиентите си. Благоевградчани подкрепят третия бойкот с пазаруване от малките квартални магазини и директно от..

публикувано на 27.02.25 в 12:29

Банско се готви за тържественото отбелязване на Тодоровден

Банско отново ще отбележи тържествено Тодоровден – един от най-обичаните пролетни празници, известен още като Конски Великден. Тази година празникът ще се състои на 8 март, шест седмици преди Възкресение Христово. По традиция, с подкрепата на Община Банско и Народно читалище „Никола Вапцаров“, собственици на коне ще организират празнични ритуали,..

публикувано на 27.02.25 в 09:18