Фотоапарати, ръчна пералня, грамофон, радиоапарати, ютии, уред за домашен сладолед, мини печка на дърва, котлони на спирт и газ и още много експонати от бита на българина в началото на миналия век са показани в изложбата „Техниката у дома през първата половина на 20 век“. Изложбата е гостуваща, тя е дело на специалистите от Националния политехнически музей и е подредена във фоайето на РИМ Благоевград.
Изложбата откри директорът на регионалния исторически музей в Благоевград д-р Кирил Алексиев. Представи я Светлозара Карарадева – зам.-директор на Националния политехническия музей. „Ние представяме една от най-богатите колекции на битова техника на политехническия музей. За периода, който представяме, се опитахме да ситуираме нашите предмети в три основни направления. Това са предмети и уреди, използвани в кухнята на един градски дом. Следващата група е уреди, използвани във всекидневната, в хола и една група уреди и съоражения, които българите са използвали, за да поддържат добрия си външен вид“, сподели Карарадева при откриването на изложбата.
За слушателите на Радио Благоевград тя сподели любопитни факти. Например грамофоните са били част от градския бит. Първите плочи са с чужда музика. Грамофоните по онова време струват около 60 лв., а плочите около 5-6 лв. за брой. Още през 1904 г. известна фирма започва да произвежда плочи със записи на българска народна музика. Първият запис е на Димитър Попиванов „Майка Стояна люляла“. В края на 30-те години на миналия век дружеството „Симонавия“ започва да произвежда грамофонни плочи под марката „Орфей“. Друг любопитен експонат е радиоапарат „ТУЛАН“, българско производство, чиято абревиатура означава Трудолюбието и Упоритостта Лансират Активност и Напредък.
От експонатите се възхищаваха и деца, и възрастни. Изложбата може да бъде разгледана до края на месец юни.
Намалява броят на болните деца в училищата от Благоевградска област, съобщи за Радио Благоевград д-р Веселка Мончева от Регионалната здравна инспекция. Отсъстващите ученици са под 15 процентния минимум необходим за обявяване на грипна ваканция, а отсъстващите учители са 2 %. Тези цифри не налагат затварянето на училищата и обявяване на грипна..
Кибератака спря работата на информационната система на Върховния административен съд и на административните съдилища в страната. Атаката е била осъществена между 00.00 и 04.00 часа през нощта. Блокирани са Единната информационна деловодна система и сайтът на Върховния административен съд. От пресцентъра на тази институция уверяват, че са предприети..
Нов общински съветник положи клетва в Земен. Антоанета Стефанова от коалиция ГЕРБ-СДС зае овакантеното от народния представител Стефан Маринов място в местния ОбС. Стефанова, която е била председател на ОбС и има зад гърба си три мандата като съветник, заяви че както и досега ще работи за Земен и интересите на гражданите му. На заседанието присъства и..
Три маскарадни групи получават голямата награда - "Златна маска", в тазгодишното 31-во издание на Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва" в Перник. Големите победители от Западна България са сурвакарите от пернишките села Ярджиловци и Витановци, а сред представителите на игрите с маски от Източна България журито отличи групата на село..
Приходи от 1 840 000 лева от имотите си очаква Община Дупница през настоящата година. Сумата е заложена в Годишната програма за управление и разпореждане с имоти общинска собственост, която Общинският съвет ще разгледа на предстоящата си сесия, насрочена за 30 януари. 720 000 лева са прогнозните приходи от отдаване на имоти под наем. В списъка са..
Държавни ценни книжа за 300 милиона лева ще бъдат предложени на втория аукцион на вътрешния пазар за годината, става ясно от сайта на БНБ. Съобщението идва след потвърдения рейтинг на България от агенция "Муудис", както и след противоречиви сигнали за състоянието на държавните финанси. Миналата седмица министърът на финансите Теменужка Петкова обяви,..
На 27 януари Православната църква чества Пренасяне мощите на св. Йоан Златоуст. Св. Йоан Златоуст (349- 407) е един от най-значимите проповедници и богослови в историята на Православната църква, заради което получава прозвището „Златоуст“. Той е бил архиепископ на Константинопол шест и половина години, а в заточение – три години и три месеца. Св. Йоан..