Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разглеждат концепции за подобряване на инфраструктурата в ПН „Рила“

С цел подобряване на инфраструктура на посетителския център – Паничище и комплекс „Саръгьол“ в Национален парк  „Рила“, в Благоевград се събраха всички заинтересовани страни, за да разгледат концепциите за устойчиво развитие, да обсъдят проблемите и да  дискутират нови предложения. „Надяваме се да започнем да реализираме мерките и дейностите следващата календарна година“, каза директорът на НП „Рила“ Красимир Андонов. Той уточни, че целта е да се въведат дейности по прилагане на мерки за намаляване на въглеродния отпечатък и енергийна ефективност по отношение на двата обекта.  „В момента са разработани концепции за  посетителския център в Паничище и комплекс „Саръгьол“. Идеята е тези мерки да се прилагат и на територията на другите два национални парка с цел подобряване на посетителската инфраструктура и намаляване на отрицателното влиятие върху националните паркове от посетителския поток.  Вече две години уточняваме отделните компоненти, как точно трябва да се случват нещата, концепциите, стъпките. Очакваме следващата година да стартираме“, сподели Красимир Андонов.


В срещата се включиха всички заинтересовани страни. Освен представители от швейцарска страна и експерти от НП „Рила“, в срещата взеха участие представители на МОСВ и МФ. Събитието е по програма „Подобрение на посетителската инфраструктура и мерки за устойчиво ползване на национален парк /ПроПарк/. Красимир Андонов припомни, че през месец септември 2022 година е подписано двустранно споразумение между България и Швейцария и то влиза в сила през месец декември същата година. Споразумението касае редица програми, области и сфери на територията на България, включително и околна среда, по която Дирекцията на НП „Рила“ е директен партньор. Предстоят още две подобни срещи, съответно в посетителския център в Паничище и в Самоков.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Възстановиха движението на пътя за София през Владая

Възстановено е движението на пътя за София през Владая, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Временно то беше спряно заради катастрофа на софийска територия и причиненото заради нея огромно задръстване, като автомобилите се пренасочваха по автомагистрала "Струма". Катастрофа затвори временно пътя Перник -..

публикувано на 17.02.25 в 11:47

Катастрофа затвори пътя за София през Владая

Временно е затворен пътя за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова.  Трафикът се пренасочва по автомагистрала „Струма”, където движението също е затруднено заради огромните колони от ТИР- ове и автомобили. Затруднения е..

публикувано на 17.02.25 в 11:09

Изкуство от отпадъци: "Времеви клетки" в Перник

Как ненужните вещи могат да бъдат превърнати в изкуство показва пернишката художничка Боряна Боко. Тя показва в изложба  31 малки картини, изработени от плат, найлон и пластмаса. Изложбата е озаглавена "Времеви клетки” и ще бъде открита тази вечер в новата галерия "Аргус” в Перник. В съвременния свят ежедневно се сблъскваме с проблема на..

публикувано на 17.02.25 в 10:15

Свлачище може да затвори пътя от Бобов дол за Кюстендил

Свлачище между Бобов дол и село Бабино може да затвори пътя от миньорския град за Кюстендил и няколко села в общината, сигнализира кметът Елза Величкова. Участъкът от около 50 м е означен с пътни знаци, въведено е ограничение на скоростта до 30 км/ч, а автомобилите преминават през банкета на пътя. Има опасност при пролетните валежи свлачището да се..

публикувано на 17.02.25 в 10:00

Лоши условия за туризъм в планините

Лоши са условията за туризъм в планините, с вятър и мъгла. Високо в Пирин вали сняг, а от Планинската служба в Банско препоръчват да не се предприемат преходи в планината. Опасност от лавини към момента няма. Очаква се лавинната опасност да бъде повишена след натрупването на новата снежна покривка, уточниха от Планинската служба.

публикувано на 17.02.25 в 09:29

Църковен календар – 17 февруари 2025 г.

На 17 февруари православната църква възпоменава Свети великомъченик Теодор Тирон, както и преподобни Роман Търновски. В град Амасия, в Понтийска област, по време на гоненията срещу християните при император Максимиан (286–305 г.), воин на име Теодор заедно с други християни бил принуждаван да се отрече от Христа и да принесе жертва на идолите. Като..

публикувано на 17.02.25 в 09:20

Очаква се нов призив за бойкот на търговските вериги на 20 февруари

Обществените организации, които инициираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, ще представят резултатите от акцията си. На пресконференция днес те ще призоват за втори отказ от пазаруване на 20 февруари. Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота В писмо до медиите тази..

публикувано на 17.02.25 в 09:13