Ателиерният салон на кюстендилския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в Прага, Чехия. Такова представяне имаше и през април в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
В изложбата са включени 204 творби, като всеки ден нещо ново се довършва и експонира, а произведенията са в посока класически и модерен кубизъм. В колекцията на Саздов е застъпена традиционна живопис, рисунки, колажи и живопис на дърво с маслени бои и акрил. "С ласкавото съдействие на Градската библиотека в Прага и нейният отдел "Изкуство" беше дадена възможност за експониране на световния аукционен каталог МAYER в пространството на галерията на Българският културен институт, между колекцията от творбите ми", каза авторът. В този каталог е заведено името и на Румен Саздов.
"Цветовият вихър от страсти, емоции и романтика във всяка една композиция не оставя нито един от посетителите безразличен, защото всеки има възможност да даде свое име на "картината - фаворит", според личният си избор", разказа още авторът.
След като творецът каже своето наименование на избраната творба, става ясно как и доколко са се приближили мисловните процеси на посетителя и автора, разказа още Румен Саздов. Така, според него, за всички любители на изкуството след дискусията остават и незабравими спомени за това преживяване.
По негова идея в края на м. март следващата година в Българския културен институт в Прага ще бъде експонирана и изложба на автори от Кюстендилската художествена школа.
Румен Саздов е роден в Кюстендил през 1959 г. Завършил е Гимназия по изкуства в София и Факултет по изкуствата на ВТУ "Кирил и Методий" във Велико Търново. От 1989 г. художникът живее и работи в Прага. Собственици на негови творби са княз Кирил Търновски, принцеса Стефани от Монако, китаристът на Scorpions, актьорът Брус Уилис и др.
Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов. Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре. Преди броени дни е направена демонстрация..
РЗИ Перник ще извършва учестен мониторинг на качеството на питейната вода в Брезник и село Ноевци. Контролът се засилва във връзка със заповедта на кмета Васил Узунов, с която от 10 февруари се преминава от нощен към дневен режим на водата заради продължаващото намаляване на наличния обем на язовир „Красава”. Съгласно разпоредбата водоподаване ще има..
Аутизмът е най-бързо разпространяващото се нарушение на детското развитие. Това бе подчертано на специализирана среща, организирана от Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания в Благоевград. В присъствието на представители от различни обществени и социални сфери, темата бе подложена на обсъждане от проф. Иванка..
Въоръжен мъж се е барикадирал в дома си в Благоевград. Към момента не е ясно какви са мотивите и намеренията му, както и кой е подал сигнала. Психолози се опитват да влязат в контакт с мъжа.
До 24 февруари е срокът, в който могат да се изпращат мартеници за организирания от читалището в пернишкото село Мещица и сдружение "Дай, бабо, огънче” националния конкурс "Пижо и Пенда". Проявата е традиционна и всяка година привлича голям брой участници. В конкурса може да се участва с традиционни мартеници, креативни мартеници и мартеници направени..
Община Сандански съвместно със Сдружение „Дестинация Сандански“ представя разнообразието и палитрата на местния туристически продукт под егидата на Министерството на туризма на Република България на 28 – та Международна туристическа борса EMMIT в Истанбул, Турция. Едно от най-големите туристически изложения събира над 30 000 професионалисти в..
През декември 2024 г. в търговията на дребно (без търговията с автомобили и мотоциклети) се наблюдава увеличение на оборота с 0,5% по съпоставими цени спрямо предходния месец, когато беше отчетен по-силен растеж с 1,4%, като това представлява повишение за четвърти пореден месец, показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ)...