И с еднократното увеличение на заплатите в Агенцията за ядрено регулиране АЯР от 1 октомври те остават значително по-ниски от тези на служителите в контролираните от тях сектори, където възнагражденията са в пъти по-високи.
Това поясни в интервю за БНР Веселка Пиркова, председател на независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Синдикатът иска 15% ръст на заплатите за тази и за седващата година, така че през 2025 г. те да са с 30 на сто по-високи от настоящите.
"До достигането на поне средната заплата в някои от контролираните от нас сектори, като енергетика и медицина."
Стартовата заплата на инспектор в АЯР е малко над 1600 лева, уточни тя преди днешния протест. По думите ѝ, служителите в подобен контролен орган трябва да са достатъчно финансово мотивирани.
Протестиращите от АЯР настояват и за добър социално-битов пакет, например застраховки, допълнително здравно осигуряване, безплатна храна, напомни Пиркова. Тя изтъкна, че като работещи по регламента за държавните служители работещите в АЯР са лишени от възможностите, които имат лицата по трудови правоотношения.
"Заради тези пропуски в нормативната уредба нашият работодател отказва да приеме и да удовлетвори исканията ни."
В АЯР работят около стотина души, каза още Веселка Пиркова. От тях контролиращите са около 60 души.
"Контролираме всички ядрени съоръжения и обекти с радиоактивни вещества – ускорители, рентгени и други източници на йонизиращи лъчения в страната. АЕЦ "Козлодуй", управлението на радиоактивни отпадъци, болниците, онкологичните клиники, обекти от промишлеността и други."
Окръжен съд – Кюстендил, заедно с районните съдилища в Дупница и Кюстендил стартира кампания – обръщение към учениците „Да не се нападаме! Да си помагаме!“. Тя е провокирана от множество творби, на участници в Областния ученически конкурс „В страната на Справедливостта 2024 г.“, в които се засягат теми като: Агресия, Тормоз в училище, Домашно насилие...
Отбелязваме Световния ден за борба с рака. Мотото на деня за периода 2025-2027 г. е: "Уникални и единни", като акцентът е върху грижата в здравеопазването, насочена към хората и техните лични истории, поставени в центъра на дискусията, съобщава БТА. Денят се отбелязва от 2000 г. по инициатива на Международния съюз за борба с рака съгласно чл. 10 на..
С ритуал по полагане на цветя в Благоевград ще бъдат отбелязани 153 години от рождението на великия български революционер Гоце Делчев. Церемонията в знак на почит към една от най-светлите личности в родната история ще се състои на 4 февруари от 11.00 часа пред паметника на водача и идеолога на Българските македоно-одрински революционни комитети,..
Кръгла маса на тема "Туризмът в България - проблеми и перспективи" се проведе в Кюстендил. Инициативата е на Сдружение по туризъм в града и е по повод предстоящи промени в нормативната уредба, заложени в проектобюджета за 2025 година, свързани със ставките на ДДС. Срещата има за цел да насочи вниманието към туристическия отрасъл като..
Днес студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. Главно в Рило-Родопската област все още ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югозападни райони – от дъжд. Ще продължи да духа до умерен вятър от север-североизток, в източните райони и ще бъде и временно силен. Максималните..
Нови класове за любителите на музикалното изкуство обяви НЧ „Св. Климент Охридски – 1922“ в Симитли. От тази година стартира обучение по акордеон с ръководител Денис Тодоров и клас по тамбура с ръководител Кирил Гегов. Интерес към обявените нови класове има, каза секретарят на читалището Димитринка Байракова. Любопитното е, че към момента желаещите да..
Продължава гасенето на пожара, който възникна вчера рано сутринта в района на сметището за битови отпадъци край с. Радловци, на няколко километра от град Кюстендил. От полицията в града казаха за Радио Благоевград, че на място работят екипи на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил, както и техника на общинското..