Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческа победа: Алберт Попов спечели слалома в Мадона ди Кампильо

Автор:

Най-добрият български алпийски скиор Алберт Попов направи изключително представяне на нощния слалом за Световната купа в италианския зимен център Мадона ди Кампильо, като спечели първата победа в кариерата си. 

До момента българинът имаше един подиум в кариерата си - през март 2023 година - трето място в американския курорт Палисейдс Тахо.

Българинът направи силен първи манш, в който завърши осми, но изключителен втори, в който даде най-добро време във втория и третия сектор на пистата. С общо време от 1:45.22 минута 

"Кая за тебе", извика Попов след финала като поздрав за малката си дъщеря. "Доста време чаках тази победа. Обичам трасето тук, благодаря за това, че ме подкрепяхте. Исках да бъда в топ форма през януари. Поздравявам дъщеря си, благодаря за всичко", каза Попов след края на слалома.

Алберт Попов остави зад себе си швейцареца Лоик Меяр, който остана на 44 стотни зад него. Меяр бе втори и след първия манш. На трето място завърши хърватинът Самуел Колега, който е на 46 стотни зад българина.

Това е едва втори български успех в състезание за Световната купа по ски, след Петър Попангелов през 1980 година в Ленгрис /Германия/.

С този невероятен успех Алберт Попов излезе на седмо място в генералното класиране на слалома, като има 153 точки. 

В него на върха излезе вторият от днес Лоик Меяр, който има 325 точки. Той изпревари норвежеца Хенрик Кристоферсен, който има 315 точки, а трети е Ноел Клеман от Франция с 240 точки. Последният отпадна днес още в първия манш. 


По публикацията работи: Спаска Зашева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ОДМВР – Перник стартира регионална превантивна кампания „Внимание! Пешеходци зад автомобила“

Официалното начало на инициативата е днес от 9 часа на паркинга на голям търговски обект. Мотото на инициативата е „Всеки спасен човек е победа“. Инициативата ще се реализира на паркингите на обекти от големите търговски вериги в област Перник, подкрепена от ръководствата им. Табели с надпис „Внимание! Пешеходци зад автомобила“, поставени на видни..

публикувано на 12.02.25 в 07:28

Предимно слънчево с максимални температури до 8 градуса

Сутринта на места в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10° и минус 5°, в отделни котловини - до минус 14°. Днес над Източна България облачността ще се разкъса и намалее и в цялата страна ще бъде предимно слънчево. След обяд от запад облачността ще започне да се увеличава. Ще духа слаб и..

публикувано на 12.02.25 в 05:32

Волейболни мачове в Разлог от Общинските ученически игри 2024/2025

Община Разлог проведе волейболни мачове-част от Общинските ученически игри 2024/2025. Двубоите се изиграха в спортна зала „Септември“, град Разлог между училищните отбори към ОУ “Никола Парапунов”, СУ “Братя Петър и Иван Каназиреви”, ОУ “Св. Паисий Хилендарски”, село Баня, ОУ “Св. св. Кирил и Методий”, село Бачево и ОУ „Неофит Рилски”, село Горно..

публикувано на 11.02.25 в 15:42

Ремонтират асфалтовата настилка в двора на МБАЛ Благоевград

Община Благоевград започна текущ ремонт на асфалтовата настилка в двора на МБАЛ, фрезоват се и се асфалтират проблемните участъци по всички алеи. През миналата година бяха ремонтирани стълбите и бяха монтирани парапети и рампи пред поликлиниката, с което бе улеснен достъпът на пациентите до здравни услуги.  Действията са в резултат от..

публикувано на 11.02.25 в 15:29

Къщичка на любовта отвори врати в Благоевград

Къщичка на любовта в Градската градина отвори врати в навечерието на 14 февруари в Благоевград. По повод най-романтичния ден от годината тя ще посреща жители и гости на града украсена в тематична декорация с трон на любовта, плюшени мечета и красиви светлини, потапящи влюбените двойки в празничната атмосфера. Всички желаещи могат да се потопят в..

публикувано на 11.02.25 в 14:32
Радослав Червенков /третият от ляво надясно/

„Възраждане“ Перник иска събаряне или продажба на изоставен блок

Недостроен и изоставен жилищен блок в пернишкия квартал „Хумни дол” да бъде продаден или съборен, настоява местната структура на „Възраждане”. В противен случай ще има протест и пътни блокади, които „Възраждане” ще подкрепи, каза на пресконференция председателят на партията в Перник Радослав Червенков. Проблемната жилищна кооперация е сторена на частни..

публикувано на 11.02.25 в 13:55

Кметът Байкушев предлага разкриване на нова междуселищна автобусна линия

Разкриване на нова междуселищна автобусна линия Благоевград - Дъбрава предлага на Общински съвет кметът Методи Байкушев. Новата линия ще бъде част от общинската транспортна схема и има за цел да осигури по-достъпна среда. Проектите на новите маршрутни разписания по междуселищна линия Благоевград - Дъбрава са както следва: - Автобусна..

публикувано на 11.02.25 в 12:31