Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп забрани създаването на дигиталния долар

Автор:
Снимка: БТА

Американският президент Доналд Тръмп издаде указ, с който забрани създаването на дигитален долар. Самият Тръмп каза, че заповедта му ще защити американците от рисковете от подобни валути, които, по думите му, заплашват стабилността на финансовата система, неприкосновеността на личния живот и суверенитета на страната. В документа се посочва още, че забраната, освен създаването на дигитална валута на централната банка, включва още нейното емитиране, циркулация и употреба.

Цифровият долар на теория може да бъде издаден от Федералния резерв и да бъде взаимнозаменяем с физическите пари, което дава на банката контрол върху предлагането му и гарантира стойността му. Бившият държавен глава Джо Байдън инструктира Резерва да разгледа въпроса за създаването на цифрова валута.

Привържениците на дигиталните пари смятат, че те ще могат да бъдат използвани като потенциално средство, което ще вкара хората без банкови сметки във финансовата система и ще позволи засичането и проследяването на криминални дейности. Противниците им, сред които и много републиканци в Конгреса - обаче са на мнение, че те застрашaват частния живот на гражданите и могат да заплашат банковата система, като намалят стимулите за частно банкиране на хората. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Банско се готви за тържественото отбелязване на Тодоровден

Банско отново ще отбележи тържествено Тодоровден – един от най-обичаните пролетни празници, известен още като Конски Великден. Тази година празникът ще се състои на 8 март, шест седмици преди Възкресение Христово. По традиция, с подкрепата на Община Банско и Народно читалище „Никола Вапцаров“, собственици на коне ще организират празнични ритуали,..

публикувано на 27.02.25 в 09:18

Комисията по енергетика в НС изслушва кандидатите за шеф и членове на КЕВР

Парламентарната Комисия по енергетика ще изслуша кандидатите за председател и за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране.  За поста председател е номиниран, от ГЕРБ-СДС, Пламен Младеновски, сега директор на дирекция “Електроенергетика и топлоенергетика” в регулатора. ПП-ДБ предлагат Меглена Русенова, председател на фотоволтаичната..

публикувано на 27.02.25 в 09:11

В комисията за безводието изслушват представители на здравното министерство и НИМХ

Временната парламентарна комисия за проблемите с безводието в страната ще продължи с изслушването на представители на Министерството на здравеопазването за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. Представителите на Националния институт по метрология и хидрологи ще изнесат данни за това какви са прогнозите за валежи и тяхното сезонно..

публикувано на 27.02.25 в 09:09

Трети бойкот на хранителните вериги и първи на банките

Трети бойкот на хранителните вериги е обявен за днес, като инициаторите призовават да не се пазарува в супермаркетите, но и да не се извършват банкови операции - да не се теглят или внасят пари, да не се правят преводи и плащания.  Организаторите предвиждат и акция пред БНБ от 18 часа за "осветяване на банковите такси". Призив за нов бойкот - на..

публикувано на 27.02.25 в 09:07

В Благоевград деца изработиха най-дългата мартеница

Стотици деца от школите към Центъра за личностно и творческо развитие в Благоевград се включиха в изработването на най-дългата мартеница, която ще премине през центъра на града с празнично шествие. Мартеницата е изработена в класическия стил на усукания червен и бял конец и е с дължина близо 800 метра. Вълнението на децата от творческите школи в..

публикувано на 27.02.25 в 08:30

Облачно време

Днес над по-голямата част от страната облачността ще е значителна, по поречието на Дунав и на места в Източна България ще остане мъгливо или с намалена видимост. Ще духа слаб, в източните райони - до умерен вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще са между 6° и 11°, по-ниски в местата с трайна мъгла.

публикувано на 27.02.25 в 07:00

Специализирана полицейска акция в област Перник

943- ма души и 796 моторни превозни средства са били проверени при специализирана полицейска акция в област Перник. Инспектирани са 38 търговски обекта, питейни, увеселителни и нощни заведения, 22 училищни района и 9 наркосборища. Спецакцията е проведена в периода 21- 23 февруари, а резултатите от нея бяха огласени днес. Множество са констатираните..

публикувано на 26.02.25 в 15:50