Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МОЩИ


В Средновековна Европа известен и процъфтяващ град е бил онзи, в който се пазят мощи от някой почитан християнски светец. Прочути са например италианският Бари и немският Кьолн с мощите на Свети Николай и на Тримата влъхви. Мощите стават обект на почитание и църквите, където се намират, стават особени места за поклонение.

Разбира се, притежаването на мощи освен религиозно значение е имало и съвсем прагматична цел. Още в ранното християнство било прието, че светите мощи помагат на вярващите  в беда и болести.

Днес по българското черноморие  битува надеждата, че наличието на мощи /а дори и на вампири/ може да увеличи притока на курортисти,  да вдигне реномето на крайморските ни градчета и разшири нишата на поклонническия туризъм.

В Черноморец с тази цел дори се опитаха да върнат старото име на града – Свети Никола. Според инициаторите на начинанието, така градът щял да стане по-известен на туристическия пазар, по-разпознаваем, а имотите и апартаментите щели да се продават по-добре.

За зла врага дни преди насрочения референдум от църквата в града бяха откраднати мощите на свети Никола и на свети Спиридон.  Някои провидяха в пъкленото дело опит за саботаж на допитването, а професор Казимир Попконстантинов напомни, че краденето на мощи е познато явление още от Средновековието.

Археолози заподозряха съществуването на черен пазар с крадени мощи за продажба на колекционери или на станалите вече многобройни частни храмове и параклиси.

Директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров пък лансира хипотезата си, че крадецът е същият, който бил откраднал пред две години частицата от мощите на Йоан Предтеча от църквата „Свети Димитър” в Сливен. При това Димитров договори нови мощи на свети Николай от Бари чрез посланика ни в Италия.

Впрочем, професор Димитров от години е нещо като главен доставчик на мощи за България. През 2010 година, когато беше и министър,  дори обеща в Бургас, че ще дари мощи на всеки, който построи църква. 

В случая с Черноморец обаче Московската патриаршия го изпревари и проводи на църквата там мощи на цели единадесет руски и украински светци…

Междувременно крадецът от Черноморец  така и не е разкрит до този момент. Въпреки оптимизма на съответните органи. И въпреки обявената парична награда от 5 000 лева.

Поговорката гласи – Бог забавя, но не забравя. Хубаво е, че не забравя, но проблемът на църквите е в забавянето на наказанието. Сигурно и затова след похищението в Черноморец там и в някои храмове в страната бяха монтирани видеокамери и осигурена охрана.

За съжаление идеята във всички по-големи църкви в страната, в които има мощи и ценни икони да се осигури видеонаблюдение така и не се осъществи. Причината е до болка позната – няма пари. Държавата отпуска на година малко над милион и половина на всичките 15 епархии в страната.

На всичко отгоре се оказва, че  няма опис на инвентара в православните храмове. Така, ако мощи или икони бъдат откраднати и после намерени, доказването, че те принадлежат точно на еди-коя си църква, е много трудно.

За вярващите хора и най-малката частица от свети мощи е безценна. Било заради чудодейните й сили или заради почитания светец. За недотам вярващите е най-малкото любопитен артефакт. За трети пък – нещо като потенциално успешен бизнес проект.

Но както е казано, кесаревото – кесарю, божието – Богу, а за крадците – Наказателен кодекс.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас представят изложбата „Порцеланови приказки“ на д-р Светлозар Пармаков

Бургаската Галерия „Ателие R“ кани на среща с д-р Светлозар Пармаков и неговите „Порцеланови приказки". Изложбата ще представи картини и икони от ръчно рисуван порцелан на  5 март, от 18:00 часа. Специално за откриването на изложбата, майсторът на порцелана ще демонстрира „на живо“ как се рисува върху сурова порцеланова плоча и как се раждат..

публикувано на 27.02.24 в 13:50

Разбира се, държавата и Господ са виновни

„Да не разстрелваме предварително „Напоителни системи“ призова в интервю за БНР служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Вярно, скъсаните диги са отговорност на предприятието, но пък за непочистените корита на реките отговарят общините. За безобразната сеч, която не позволява задържане на водата са виновни тези, които я..

публикувано на 07.09.22 в 17:00

Анушка вече е разляла олиото...*

Драстичен скок и в цената на олиото до 6 лева за литър предизвика масови проверки по магазини, складове и предприятия. Има спекула, категорична е властта.   Складовете са пълни, а цената се завишава изкуствено, обяви аграрният министър Иван Иванов. При първите 200 проверки е установена надценка от 3 лева или 100%, сложена от търговеца, уточни..

обновено на 12.03.22 в 10:42
Боян Чуков

Не трябва да намаляваме своята бдителност

Експертът по борба с тероризма Боян Чуков коментира, че  това, което се случва  около  21- годишния младеж Мохамед Абдулкадер, е рутинна дейност на всяко едно контраразузнаване - следи се определен контингент и когато се съберат достатъчно признаци или доказателства, започва разследване за терористична дейност.  Чуков добави: "Предполагам, че..

публикувано на 02.07.20 в 13:20

Разпалването на расовата вражда в САЩ се използва за свалянето на Доналд Тръмп

Убийството на Джордж Флойд е само повод, но в никакъв случай не е причина за събитията в САЩ.90 % от загубилите живота си чернокожи в САЩ са убити от чернокожи, така че да се говори за някаква изключителна агресия на белите спрямо афроамериканците е несериозно. Боян Чуков отбелязва: САЩ се намират в навечерието на президентските..

публикувано на 09.06.20 в 14:16

Стара сграда в Бургас противопостави бизнес, министерство и общество

Бургазлии организираха протест в защита на старата сграда на книжарница „Хеликон“ на площад „Тройката“. От няколко месеца в града се носеха слухове, че тя, както и останалите две сгради до нея ще бъдат съборени и на тяхно място ще бъде изградена нова. Преместването на книжарницата на други две места в града допринесе за тази информация...

обновено на 13.05.20 в 18:21

Половинчати мерки и половинчати тулупи

Чакаме Гергьовден, за да разхлабим мерките. Същите тия мерки, дето от държавния апарат редовно ни обясняват, че са най-хлабави. И е така. В Турция и Сърбия ги затваряха по домовете. При нас всеки извадил си декларация лети по пътищата родни. Иначе - имаме мерки. Ама половинчати. Покрай Великден затворихме София. Ама половинчато. Който можа -..

публикувано на 05.05.20 в 15:46