Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ВОТ

„Положението на Франция е трагично, но не и  безнадеждно. Положението на Париж е безнадеждно, но не и трагично“ – това гласи един афоризъм от времето на френско-пруската война в края на 19 век.

За разлика от Франция, в пост изборна България положението изглежда колкото безнадеждно, точно толкова и трагично.

Накратко – цената на тока скочи, енергетиката е в колапс, Корпоративна търговска банка, барабар с вложителите й, е ни жива , ни умряла, здравеопазването е в будна кома, образованието издиша, пенсионната криза вече е факт, служебното правителство се е разпищолило във взимането на заеми по гръцки тертип, бюджет за следващата година не се вижда в обозримото бъдеще, както не се очертава и правителство.

Просто да се чуди човек как едни тривиални избори могат да  вкарат в ступор една горда членка на Европейския съюз и верен съюзник на НАТО, каквато е милата Татковина.

И то защо – защото недалновидният електорат наруши рахатлъка на големите партии и взе че вкара в парламента цели осем политически субекта, да се изразим правилно.

Казано между другото, фактът – сам по себе си - е своеобразен български рекорд. В парламентарната история досега най-големият брой партии е фиксиран след изборите през 1920 година –  в 19-тото Обикновено народно събрание те са точно седемнадесет.

Изборите на 5 октомври излъчиха невероятните 36 партии, от които само три самостоятелни, останалите – разпределени в пет коалиции.

Вторият рекорд на 5 октомври бе незапомнената в последния четвърт век ниска избирателна активност, която едва-едва се доближи до 50 процента.

Като изключим поредния шамар на недоверието, нанесен на политическата ни каста чрез отказа от вот, в случая има и някаква полза за целокупното природонаселение. И тази полза е абсолютно прагматична. Негласуващите спестиха на данъкоплатците цели 145 милиона лева, което е половината от потенциалната издръжка на партиите за пълен мандат.

Впрочем, алтруистичното чувство едва ли е било водещо при всички, бойкотирали изборите. Така например фенове на ЦСКА не рачиха да отидат до урните заради проблемите на клуба със стадиона на отбора. Родопчани от село Забърдо – заради мечката, която им убива овцете и кравите и от която държавата не иска да ги отърве. Жители на пострадалия от наводнението град Мизия, заради очевадния факт, че ще прекарат наближаващата зима във фургони, ако по чудо стигнат за всички.

А останалите над три милиона гласоподаватели просто защото не харесват политическия „материал“. То и „материалът“ не си харесва народа, но е принуден да го търпи – зер това е суверенът, с извинение.

Но станалото-станало. Сега започва по-интересната част – съставянето на правителство в ситуация, в която никой не може да управлява самостоятелно.

Доколко е консенсусно същество българинът, е ясно. Надали могат да бъдат открити произволно избрани осмина нашенци, които да са на едно и също мнение по най-важните теми от битието – футбол, жени, ракия, коли и – разбира се – политика.

Хайде сега да се опитаме да си представим как осем политически субекта, представящи общо 36 партии, могат да постигнат единогласие кой точно да кара влака, кой да бъде настанен в първа класа, кой в общия вагон и кой ще подсмърча жално - милно, качен на дрезината на стрелочника.

Доколкото са известни политическите нрави у нас, по-скоро ще станем свидетели на пазарлъци от типа - хайван-пазар – отколкото на прозрачни и принципни преговори. И първите симптоми, че това е най-вероятно да се случи, вече са налице.

Най-мандатната партия обяви, че ще прави – следва цитат – „Кабинет на малцинството със споделена отговорност“. Забележете, не става дума за коалиране. А за „споделяне на отговорност“, което си е чиста проба безотговорност. Справка – така наречената у нас политическа отговорност, използвана главно като вид индулгенция за откровени закононарушения.

Коалицията е съвсем друго нещо. Тя изисква ясни цели и ясни отговорности, заявени пред цялото общество. Германската така наречена широка коалиция от трите антагонистични партии се крепи на публично споразумение от цели 185 страници.

У нас вместо политики и ангажименти, се предлагат министерски кресла и бъдещи ползи от консумацията на властта, та белким се пръкне някакво парламентарно мнозинство.

И то ще се излюпи от политическия инкубатор, ако ще и с помощта на някоя и друга амбасада и фондация. Сигурно е. Защото едни избори към Коледа могат само да влошат изборните резултати, ако не да ги повторят.

 А и на кой влязъл в парламента му се освобождава доброволно докопаното кресло? Особено пък на новоизлюпените политици…

Е, ще има патетични обяснения как с отвращение са били приети офертите, ама то било продиктувано единствено щото щастието на нацията го налагало, как трябвало да се спасява изправената пред пропаст държава, как компромисът бил само временен и така нататък.

Но думите всъщност не са толкова важни. Защото казано е – по делата им ще ги познаете.

Дано!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас представят изложбата „Порцеланови приказки“ на д-р Светлозар Пармаков

Бургаската Галерия „Ателие R“ кани на среща с д-р Светлозар Пармаков и неговите „Порцеланови приказки". Изложбата ще представи картини и икони от ръчно рисуван порцелан на  5 март, от 18:00 часа. Специално за откриването на изложбата, майсторът на порцелана ще демонстрира „на живо“ как се рисува върху сурова порцеланова плоча и как се раждат..

публикувано на 27.02.24 в 13:50

Разбира се, държавата и Господ са виновни

„Да не разстрелваме предварително „Напоителни системи“ призова в интервю за БНР служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Вярно, скъсаните диги са отговорност на предприятието, но пък за непочистените корита на реките отговарят общините. За безобразната сеч, която не позволява задържане на водата са виновни тези, които я..

публикувано на 07.09.22 в 17:00

Анушка вече е разляла олиото...*

Драстичен скок и в цената на олиото до 6 лева за литър предизвика масови проверки по магазини, складове и предприятия. Има спекула, категорична е властта.   Складовете са пълни, а цената се завишава изкуствено, обяви аграрният министър Иван Иванов. При първите 200 проверки е установена надценка от 3 лева или 100%, сложена от търговеца, уточни..

обновено на 12.03.22 в 10:42
Боян Чуков

Не трябва да намаляваме своята бдителност

Експертът по борба с тероризма Боян Чуков коментира, че  това, което се случва  около  21- годишния младеж Мохамед Абдулкадер, е рутинна дейност на всяко едно контраразузнаване - следи се определен контингент и когато се съберат достатъчно признаци или доказателства, започва разследване за терористична дейност.  Чуков добави: "Предполагам, че..

публикувано на 02.07.20 в 13:20

Разпалването на расовата вражда в САЩ се използва за свалянето на Доналд Тръмп

Убийството на Джордж Флойд е само повод, но в никакъв случай не е причина за събитията в САЩ.90 % от загубилите живота си чернокожи в САЩ са убити от чернокожи, така че да се говори за някаква изключителна агресия на белите спрямо афроамериканците е несериозно. Боян Чуков отбелязва: САЩ се намират в навечерието на президентските..

публикувано на 09.06.20 в 14:16

Стара сграда в Бургас противопостави бизнес, министерство и общество

Бургазлии организираха протест в защита на старата сграда на книжарница „Хеликон“ на площад „Тройката“. От няколко месеца в града се носеха слухове, че тя, както и останалите две сгради до нея ще бъдат съборени и на тяхно място ще бъде изградена нова. Преместването на книжарницата на други две места в града допринесе за тази информация...

обновено на 13.05.20 в 18:21

Половинчати мерки и половинчати тулупи

Чакаме Гергьовден, за да разхлабим мерките. Същите тия мерки, дето от държавния апарат редовно ни обясняват, че са най-хлабави. И е така. В Турция и Сърбия ги затваряха по домовете. При нас всеки извадил си декларация лети по пътищата родни. Иначе - имаме мерки. Ама половинчати. Покрай Великден затворихме София. Ама половинчато. Който можа -..

публикувано на 05.05.20 в 15:46