Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СНЯГ


Отечество любезно, как хубаво си ти!

Как чудно се синее небето ти безкрайно!

Как твоите картини меняват се омайно

При всеки поглед нови, по-нови красоти:

тук весели долИни, там планини гиганти,

земята пълна с цвете, небето със брилянти...

Отечество любезно, как хубаво си ти!

Така е възкликнал дядо Вазов, опоетизирайки своята любов към Татковината.

130 години по-късно  България е по-скоро влакче на ужасите, камо ли земен рай. Наводнения се редуват със свлачища, снежни бедствия с буреносни ветрове, струтища с пожари, обгазявания, катастрофи, взривове…

И всеки път се повтаря едно и също. Изненадва ни фактът, че през есента валят напоителни дъждове, че през зимата пада сняг, че лятоска избухват горски пожари, а на пролет нивата на реките се повишават в пъти.

Но пък никак не ни изненадва че язовирни стени се пропукват, че речните корита са задръстени с боклуци, че стоманени електрически стълбове се прекършват като кибритени клечки, а цели махали поемат пътя към нищото на гърба на активирало се свлачище.

Междувременно загиват хора, други влизат в графата трайно бездомни, а трети се молят на господ  – респективно на министър Москов – линейката най-после да пристигне.

Което никак не попречи на вицепремиера Миглена Кунева онзи ден да заяви: „„Координацията беше добра. Политическата ми оценка е, че правителството се справи с бедствието“.

Дали така обаче мислят хората в Хасковско, Кърджалийско и Смолянско е друг въпрос. Изразено в числа,  последното бедствие изглежда така - 44 аварирали електропровода, 1 179 или над една четвърт от всички населени места в държавата са били без електричество. Засегнати от това са били над 271 000 абонати. До вчера комай над 60 000 човека в Родопите все още нямаха ток, телефон и път, а селата без електричество бяха 400.

Междувременно започнаха традиционните препирни защо се е случило това, което се случи.

Хвръкна главата на един пътен шеф с местно значение. Електричарите обявиха, че липсата на ток се дължало главно на твърде тесните просеки – дърветата падали и късали жици и срутвали стълбове. Малко известна екоорганизация нападна други зелени активисти по точно същия въпрос. Щото вторите не давали просеките да се разширяват и поради това ставали авариите. Земеделското министерство  контрира и в изявление подчерта, че който прекарва далекопроводите има по закон задължение да почиства просеките и да реже короните на дърветата.

В тази връзка държавният системен оператор се похвали че само 3 от неговите стълбове паднали, ама при електропреносните дружества били много повече. Като че ли на живеещите на свещи им пука чии диреци са по-яки.

Както във всеки български спор, така и сега се стигна до крайъгълния въпрос за парите. Електропреносната мрежа била остаряла, защото държавата не позволявала инвестиции в нея. Иначе имало модерни кабели, които не се обледенявали, ама трябвали пари. Сигурно затова и обощението бе единодушно – цените на тока у нас били много ниски.

Може би единственият светъл лъч в продължаващата драма бе оптимизмът на регионалния министър Павлова:

„Държавата е тук,  държавата е на мястото си, важното е да намерим усилия как да работим по-добре, а не просто да критикуваме. Ако отидем заедно, нещата изглеждат различно, когато видиш тези преспи”, подчерта пред депутатите тя.

Хубаво, идеята никак не е лоша. Само че не би ли било много по-полезно колективните разходки из  Родината да бъдат не след, а преди лошото да ни сполети? И вместо да оценяваме щетите след поредното бедствие, да се опитаме да го предовратим? Въпросът , разбира се, е риторичен.

Човешките животи и разорения  обаче не са. Уви!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас представят изложбата „Порцеланови приказки“ на д-р Светлозар Пармаков

Бургаската Галерия „Ателие R“ кани на среща с д-р Светлозар Пармаков и неговите „Порцеланови приказки". Изложбата ще представи картини и икони от ръчно рисуван порцелан на  5 март, от 18:00 часа. Специално за откриването на изложбата, майсторът на порцелана ще демонстрира „на живо“ как се рисува върху сурова порцеланова плоча и как се раждат..

публикувано на 27.02.24 в 13:50

Разбира се, държавата и Господ са виновни

„Да не разстрелваме предварително „Напоителни системи“ призова в интервю за БНР служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Вярно, скъсаните диги са отговорност на предприятието, но пък за непочистените корита на реките отговарят общините. За безобразната сеч, която не позволява задържане на водата са виновни тези, които я..

публикувано на 07.09.22 в 17:00

Анушка вече е разляла олиото...*

Драстичен скок и в цената на олиото до 6 лева за литър предизвика масови проверки по магазини, складове и предприятия. Има спекула, категорична е властта.   Складовете са пълни, а цената се завишава изкуствено, обяви аграрният министър Иван Иванов. При първите 200 проверки е установена надценка от 3 лева или 100%, сложена от търговеца, уточни..

обновено на 12.03.22 в 10:42
Боян Чуков

Не трябва да намаляваме своята бдителност

Експертът по борба с тероризма Боян Чуков коментира, че  това, което се случва  около  21- годишния младеж Мохамед Абдулкадер, е рутинна дейност на всяко едно контраразузнаване - следи се определен контингент и когато се съберат достатъчно признаци или доказателства, започва разследване за терористична дейност.  Чуков добави: "Предполагам, че..

публикувано на 02.07.20 в 13:20

Разпалването на расовата вражда в САЩ се използва за свалянето на Доналд Тръмп

Убийството на Джордж Флойд е само повод, но в никакъв случай не е причина за събитията в САЩ.90 % от загубилите живота си чернокожи в САЩ са убити от чернокожи, така че да се говори за някаква изключителна агресия на белите спрямо афроамериканците е несериозно. Боян Чуков отбелязва: САЩ се намират в навечерието на президентските..

публикувано на 09.06.20 в 14:16

Стара сграда в Бургас противопостави бизнес, министерство и общество

Бургазлии организираха протест в защита на старата сграда на книжарница „Хеликон“ на площад „Тройката“. От няколко месеца в града се носеха слухове, че тя, както и останалите две сгради до нея ще бъдат съборени и на тяхно място ще бъде изградена нова. Преместването на книжарницата на други две места в града допринесе за тази информация...

обновено на 13.05.20 в 18:21

Половинчати мерки и половинчати тулупи

Чакаме Гергьовден, за да разхлабим мерките. Същите тия мерки, дето от държавния апарат редовно ни обясняват, че са най-хлабави. И е така. В Турция и Сърбия ги затваряха по домовете. При нас всеки извадил си декларация лети по пътищата родни. Иначе - имаме мерки. Ама половинчати. Покрай Великден затворихме София. Ама половинчато. Който можа -..

публикувано на 05.05.20 в 15:46