Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марихуана за медицински цели - "за" и "против"

Държавата проучва възможността да се разреши употребата на марихуана за медицински цели. Tоксико-химичната лаборатория на Военно-медицинската академия e мястото, където се изследват наркотиците, тяхното количество и състав. Според решение на Националния център по наркотични вещества трябва да се направи анализ на изследванията за употреба на марихуана за лечение. Целта е държавата да вземе решение - ще се разреши ли медицинската употреба или не. Спорът за и против медицинската марихуана се води в целия свят. В някои държави разрешават употребата й. Други, сред които и България, поставят хората, които пушат трева , под ударите на закона. У нас трима пациенти са осъдени за употреба на коноп. Гледната точка на пациентите и терапевтите потърси Петя Янакиева.

  Пациентските организации застават зад идеята марихуаната да бъде разрешена с медицински цели. Именно те поставят дебата отново и отново през годините. Само преди ден от Холандия, страната с най-либерален режим към „тревата“, се завръща председателят на Българския пациентски форум Иван Димитров. Позицията му по казуса е следната:

  „Като погледнем, че в половин Европа и Америка това нещо съществува, значи е нормално. Още повече – за съжаление ние сме имали през годините случаи, през коитона хора с много тежки заболявания, особено онкологично болните, морфинът вече не им действа. В чисто медицински аспект това нещо би помогнало на пациентите. Говорим наистина с регламенти, както е в Европа и света. Говорим наистина за употреба с медицински цели – облекчава болката от наистина много заболявания – глаукома, онкологични заболявания и т.н. Това е в помощ на българския пациент. За съжаление много български пациенти не са имали достоен край. Наши партньори, пациентски организации с онкологични заболявания, по съвсем различен начин живеят живота си и достойно си отиват от този свят, без болка и без това, което преживява всеки един български пациент.
  Холандия като вариант „марихуана“ е абсолютно либерална държава. Но когато става дума за медицински цели, по абсолютно същия начин се подхожда както в Канада, както е в САЩ и както е в други държави. Има си специални карти, специален контрол, наблюдава се, изписва се при специални диагнози, и когато вече медикаментите не вършат работа. Пак казвам – няма да го измисляме!“

  На другия полюс е мнението на лекуващите зависимости. Дълги години Желяз Турлаков е бил наркозависим, но успява да излезе от черната дупка. Сега е посветил живота си на това да помага това да се случи и с други. Повече от десетилетие е начело на наркокомуна. Основният му аргумент против каквото и да е либерализиране на режима е, че пътят на почти всеки наркоман започва с тревата.

  „По принцип изразът за мен е „декриминализация“. „Легализация“ не носи за мен никакъв друг смисъл освен „свободна продажба“. Това е търговски израз и в крайна сметка аз, като работещ човек с хора, злоупотребяващи с вещества, дълги години като човек, гледащ от психотерапевтична гледна точка, съм изчел доста информация по отношение на това колко тревата вреди и какво е нейното действие. Безусловно безвредни вещества няма. Тревата също има своите ефекти, и те не са само в позитивния спектър. По отношение на употребата на марихуана легално за пациенти – тук трябва самите лекари да се изкажат по този въпрос, защото в медицината се използват много и различни медикаменти, които са наркотични, кокаинътс ъщо има своето приложение в медицината, морфинът също… Твърде спекулативно и популистко е да се говори за легализиране на нещо за кого? В сравнение с кое друго? Т.е. хората, ако наистина имат нужда, медицински е доказано, че имат нужда от такава помощ, би трябвало това медицината да го извоюва. И ако се прилага от медицината, то това да подлежи на някакъв много строг контрол от страна на самата медицина. Това е много тънък момент, но мисля, че е най-разумното. Пак казвам – „легализация“, „абсолютно безвредно“ – това са пълни глупости, изказани от хора, които или нищо не разбират, или имат някаква друга цел."

  И от пациентските организации, и от терапевтичните общности, лекуващи наркомани, са единодушни – ако се стигне до легалната употреба на канабис за медицински цели, това трябва да стане при ясно организирани правила и железен контрол. И едните, и другите изразяват обаче опасения, че малката вратичка ще отвори голяма порта. Така, както става в България.

Чуйте целия репортаж на Петя Янакиева в звуковия файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общинският съвет на Бургас е пример за публичност и отчетност

Общински съвет Бургас и местната администрация получиха висока оценка в изследването на Асоциация "Прозрачност без граници“ за Индекс на местната система за самооправление. Специално внимание бе обърнато на сайта на местния парламент като изключително информативен и лесно достъпен. Сериозен акцент изследването поставя върху прозрачността и..

публикувано на 20.11.24 в 13:25

Украинска делегация посети регионалното техническо звено за Черно море на GFCM в Бургас

Украинска делегация от Министерството на аграрната политика и храните на Украйна, заедно с представители на Държавната агенция за развитие на мелиорацийте, рибарството и хранителните програми, посети Регионалното техническо звено за Черно море на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (GFCM), разположено в Бургас, България. Ефективното..

обновено на 20.11.24 в 13:12

КЗК се самосезира за поскъпването на "Гражданска"-та за такситата

Комисията за защита на конкуренцията се самосезира за възможно картелно споразумение при поскъпването на  застраховката "Гражданска отговорност" за таксиметровите водачи. Протестът на такситата в Бургас, Сливен и Ямбол (снимки и видео) "В рамките на своите правомощия, КЗК ще извърши проучване на причините за повишаването на цените на..

публикувано на 20.11.24 в 13:01

Бургас стартира проект „Сини порти” за синята трансформация на Черноморския басейн

Община Бургас стартира изпълнението на проект в подкрепа на синята и интелигентна трансформация на Черноморския басейн - „Сини порти”. Той предвижда създаване на транснационален Черноморски клъстер за синя икономика  и цифров хъб за виртуален трансфер на изследвания и технологии, както и съвместното използване  на  напреднали приложения с изкуствен..

публикувано на 20.11.24 в 12:55

Протестът на такситата в Бургас, Сливен и Ямбол (снимки и видео)

Над 500 таксиметрови коли от Бургас, Слънчев бряг и Созопол, автомобили на „Пътна помощ“ и товарни автомобили се включиха в протеста на таксиметровия бранш в Бургас. Те подкрепят националния протест срещу завишената "Гражданска отговорност". 2 колони от автомобили, дълги над 2 километра, затрудняват движението по светофари и кръгови кръстовища в..

публикувано на 20.11.24 в 11:37

Международна младежка конференция в Бургас казва "НЕ" на ксенофобията и антисемитизма

Темата за антисемитизма, ксенофобията, езика на омразата и начините, по които трябва да се води борба с тях ще събере в Бургас младежи от България и Италия, представители на институции, дипломатически мисии и граждански организации. На 25 и 26 ноември 2024 г. в Експозиционен център „Флора” ще се проведе Международна конференция „Младежи за..

публикувано на 20.11.24 в 11:05

Таксиджиите в Ямбол: "Искаме мораториум върху определянето на гражданската отговорност"

В Ямбол около  200 таксиметрови шофьори се събраха на протест срещу  поскъпването на задължителната  застраховка "Гражданска отговорност".  В следващите два часа те ще затруднят движението по централните улици в града и ще преминат по  автомагистрала „Тракия“  в участъка от пътен възел „Хаджидимитрово“  до  пътен възел „Зимница“. "Настояваме за..

публикувано на 20.11.24 в 09:52