Държавата проучва възможността да се разреши употребата на марихуана за медицински цели. Tоксико-химичната лаборатория на Военно-медицинската академия e мястото, където се изследват наркотиците, тяхното количество и състав. Според решение на Националния център по наркотични вещества трябва да се направи анализ на изследванията за употреба на марихуана за лечение. Целта е държавата да вземе решение - ще се разреши ли медицинската употреба или не. Спорът за и против медицинската марихуана се води в целия свят. В някои държави разрешават употребата й. Други, сред които и България, поставят хората, които пушат трева , под ударите на закона. У нас трима пациенти са осъдени за употреба на коноп. Гледната точка на пациентите и терапевтите потърси Петя Янакиева.
Пациентските организации застават зад идеята марихуаната да бъде разрешена с медицински цели. Именно те поставят дебата отново и отново през годините. Само преди ден от Холандия, страната с най-либерален режим към „тревата“, се завръща председателят на Българския пациентски форум Иван Димитров. Позицията му по казуса е следната:
„Като погледнем, че в половин Европа и Америка това нещо съществува, значи е нормално. Още повече – за съжаление ние сме имали през годините случаи, през коитона хора с много тежки заболявания, особено онкологично болните, морфинът вече не им действа. В чисто медицински аспект това нещо би помогнало на пациентите. Говорим наистина с регламенти, както е в Европа и света. Говорим наистина за употреба с медицински цели – облекчава болката от наистина много заболявания – глаукома, онкологични заболявания и т.н. Това е в помощ на българския пациент. За съжаление много български пациенти не са имали достоен край. Наши партньори, пациентски организации с онкологични заболявания, по съвсем различен начин живеят живота си и достойно си отиват от този свят, без болка и без това, което преживява всеки един български пациент.
Холандия като вариант „марихуана“ е абсолютно либерална държава. Но когато става дума за медицински цели, по абсолютно същия начин се подхожда както в Канада, както е в САЩ и както е в други държави. Има си специални карти, специален контрол, наблюдава се, изписва се при специални диагнози, и когато вече медикаментите не вършат работа. Пак казвам – няма да го измисляме!“
На другия полюс е мнението на лекуващите зависимости. Дълги години Желяз Турлаков е бил наркозависим, но успява да излезе от черната дупка. Сега е посветил живота си на това да помага това да се случи и с други. Повече от десетилетие е начело на наркокомуна. Основният му аргумент против каквото и да е либерализиране на режима е, че пътят на почти всеки наркоман започва с тревата.
„По принцип изразът за мен е „декриминализация“. „Легализация“ не носи за мен никакъв друг смисъл освен „свободна продажба“. Това е търговски израз и в крайна сметка аз, като работещ човек с хора, злоупотребяващи с вещества, дълги години като човек, гледащ от психотерапевтична гледна точка, съм изчел доста информация по отношение на това колко тревата вреди и какво е нейното действие. Безусловно безвредни вещества няма. Тревата също има своите ефекти, и те не са само в позитивния спектър. По отношение на употребата на марихуана легално за пациенти – тук трябва самите лекари да се изкажат по този въпрос, защото в медицината се използват много и различни медикаменти, които са наркотични, кокаинътс ъщо има своето приложение в медицината, морфинът също… Твърде спекулативно и популистко е да се говори за легализиране на нещо за кого? В сравнение с кое друго? Т.е. хората, ако наистина имат нужда, медицински е доказано, че имат нужда от такава помощ, би трябвало това медицината да го извоюва. И ако се прилага от медицината, то това да подлежи на някакъв много строг контрол от страна на самата медицина. Това е много тънък момент, но мисля, че е най-разумното. Пак казвам – „легализация“, „абсолютно безвредно“ – това са пълни глупости, изказани от хора, които или нищо не разбират, или имат някаква друга цел."
И от пациентските организации, и от терапевтичните общности, лекуващи наркомани, са единодушни – ако се стигне до легалната употреба на канабис за медицински цели, това трябва да стане при ясно организирани правила и железен контрол. И едните, и другите изразяват обаче опасения, че малката вратичка ще отвори голяма порта. Така, както става в България.
Чуйте целия репортаж на Петя Янакиева в звуковия файл:
„Пеперудена прегръдка“ е филм, който разказва за Гого – пеперуденото дете, което почина в края на миналата година. А втор на лентата е Анна Йончева, тя реализира и проекта "Различните деца на България". Филмът e за 9-годишния малък голям герой, който се бори до края на дните си с болестта Булозна епидермолиза. За нея няма лечение. Всеки дори..
И през тази година социално слаби граждани в цялата страна ще получат хранителни продукти от първа необходимост по програма финансирана от Европейския съюз. През 2024 г. 16 хиляди души в Бургаско получиха такава помощ чрез местните структури на БЧК, съобщи директорът на областната организация Виолета Радева: "Програмата се управлява от..
Непрекъснато се менят местата, където се струпват отпадъци от преминаването на мигранти в Странджа. Това е много сериозен проблем, отбелязва директорът на екоинспекцията в Бургас Павел Маринов. Проблемът се контролира от общините и неправителствените организации. "Уведомяват ни, ние сме във връзка с общините и там се реагира сравнително бързо. Това са..
Промени в маршрута на автобус номер 9 обмислят от общинската фирма “Бургасбус“. Причината е, че голяма част от гражданите на „Славейков“ го използват за връзка с „Меден рудник“. Сред тях са ученици и работещи, затова в пиковите часове маршрутката е пълна с хора, обясни управителят Петко Драгнев. "Ще наситим с още един или два автобуса в пиковете..
До края на следващата седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които настоява да залегнат в управленската му програма. Вече са започнали разговорите на синдикалистите с отделни министри по проблемите и приоритетите по сектори. Сред исканията на КНСБ е залагането в бюджета на поне 10 процента ръст на заплатите за 2025 година. Сред..
От 12.00 до 16.00 ч. може да се включите в импровизиран ски/зимен базар в паркинг зоната към туристическия обект на Ченгене скеле. Акцент на събитието е размяната на детски зимни дрехи, ски екипировка, ски, шейни, кънки и сноуборд принадлежности и други тематични артикули. Бургазлии могат да донесат и да открият на място, всичко което е подходящо за ски..
Най-голямото събитие за създаване на игри в Бургас се провежда в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ . Финалът на 48-часовият хакатон е днес. Събитието е част от глобалната мрежа Global Game Jam и предоставя възможност на хора от различни възрасти и професии да се съберат и да създават игри, вдъхновени от обща глобална тема. Организатор е..
Промени в маршрута на автобус номер 9 обмислят от общинската фирма “Бургасбус“. Причината е, че голяма част от гражданите на „Славейков“ го използват за..
Георги Янакиев взе наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ за открояващо се журналистическо присъствие и запомнящи се изяви в ефира...
„Пеперудена прегръдка“ е филм, който разказва за Гого – пеперуденото дете, което почина в края на миналата година. А втор на лентата е Анна Йончева, тя..