Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ВОЙНА


47 процента или почти половината българи не биха се сражавали за страната си, а само една четвърт от сънародниците ни заявяват, че биха воювали за родината. Това показват данните от актуално социологическо проучване, проведено в 64 държави по света.

Резултатите са различни в отделните региони. Готовността да се сражаваш за родината е най-висока в региона на Близкия изток и Северна Африка (83%), а най-ниска тя е в Западна Европа (25%).

От всички държави, в които е проведено изследването, японците проявяват най-слабо изразена готовност да се сражават за своята страна - само 11%. Много сходни са и резултатите от Германия – едва 13% са готови да вземат оръжие в защита на страната си.

От публикуваните резултати ясно се вижда, доколко са уязвими редица психологически теории, според които войната се явява неотменна част от човешката природа.

Отличителна черта на човека от животните е, че той не само се учи от опита си, но и го предава на следващите поколения. Затова е абсолютно разбираемо, че жителите на Европа не проявяват милитаристичен патос, както и че най-ниско в класацията са именно германците и японците.

Да, уроците на историята са поучителни и непреходни. Трагичното е, че цената им се измерва в пролята кръв и човешки животи. А по този показател Старият континент няма равен на себе си.

В историята на Европа има не само велики постижения. През вековете европейските народи водят ужасяващи войни едни срещу други. А две от тях се разпространяват и въвличат държави от целия свят, водят до смъртта на милиони и оставят Европа бедна и в развалини.

Цели 2 195 продължава Втората световна война. В нея участват общо 62 държави, а военните действия се водят на територията на 40 страни.  В армиите на воюващите държави са мобилизирани 110 милиона души, 65 милиона загиват, 27 милиона от тях на фронта.

Преките разходи за водене на войната на всички участвали в нея страни съставлява космическата за мремето си сума от 4 трилиона долара. Стойността на разрушенията е 260 млрд. долара, от които в Съветския съюз - 128 млрд., в Германия - 48 млрд., във Франция - 21 млрд., в Полша - 20 млрд., в Англия - 6.8 млрд.

Така изглежда в числа най-голямата и най-кръвопролитна война в човешката история.

Днес, 70 години след нейния край гласовете на "военните поколения" стават все по-тихи и отговорността за това нещата да не стигнат до война, все по-често се стоварва на хора, които никога не са виждали война.

Затова днешните управляващи, включително и на общоевропейско ниво трябва внимателно да четат историята. Колкото и да казват, че Европа е континент на мира, има противоречия, евроскептицизъм, национализмът набира скорост, включително и в Западна Европа.

Милитаристите твърдят, че състоянието на мир е илюзия. Периоди, които е прието да се наричат „мирни“, според тях всъщност се явяват периоди на подготовка за бъдещи войни.

При това само малък брой войни в историята са действителен резултат от волеизявлението на народа. По-често народът насилствено е въвлечен във война от своите управители.

Такива, които преднамерено се стремят да воюват. Подобни водачи застават начело на държавата по време на криза, когато населението има нужда от вожд с твърда воля, който, като им се струва, е способен да реши проблемите й.

Точно поради това и днес все така актуално звучи заветът на Юлиус Фучик – Хора, бдете!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас представят изложбата „Порцеланови приказки“ на д-р Светлозар Пармаков

Бургаската Галерия „Ателие R“ кани на среща с д-р Светлозар Пармаков и неговите „Порцеланови приказки". Изложбата ще представи картини и икони от ръчно рисуван порцелан на  5 март, от 18:00 часа. Специално за откриването на изложбата, майсторът на порцелана ще демонстрира „на живо“ как се рисува върху сурова порцеланова плоча и как се раждат..

публикувано на 27.02.24 в 13:50

Разбира се, държавата и Господ са виновни

„Да не разстрелваме предварително „Напоителни системи“ призова в интервю за БНР служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Вярно, скъсаните диги са отговорност на предприятието, но пък за непочистените корита на реките отговарят общините. За безобразната сеч, която не позволява задържане на водата са виновни тези, които я..

публикувано на 07.09.22 в 17:00

Анушка вече е разляла олиото...*

Драстичен скок и в цената на олиото до 6 лева за литър предизвика масови проверки по магазини, складове и предприятия. Има спекула, категорична е властта.   Складовете са пълни, а цената се завишава изкуствено, обяви аграрният министър Иван Иванов. При първите 200 проверки е установена надценка от 3 лева или 100%, сложена от търговеца, уточни..

обновено на 12.03.22 в 10:42
Боян Чуков

Не трябва да намаляваме своята бдителност

Експертът по борба с тероризма Боян Чуков коментира, че  това, което се случва  около  21- годишния младеж Мохамед Абдулкадер, е рутинна дейност на всяко едно контраразузнаване - следи се определен контингент и когато се съберат достатъчно признаци или доказателства, започва разследване за терористична дейност.  Чуков добави: "Предполагам, че..

публикувано на 02.07.20 в 13:20

Разпалването на расовата вражда в САЩ се използва за свалянето на Доналд Тръмп

Убийството на Джордж Флойд е само повод, но в никакъв случай не е причина за събитията в САЩ.90 % от загубилите живота си чернокожи в САЩ са убити от чернокожи, така че да се говори за някаква изключителна агресия на белите спрямо афроамериканците е несериозно. Боян Чуков отбелязва: САЩ се намират в навечерието на президентските..

публикувано на 09.06.20 в 14:16

Стара сграда в Бургас противопостави бизнес, министерство и общество

Бургазлии организираха протест в защита на старата сграда на книжарница „Хеликон“ на площад „Тройката“. От няколко месеца в града се носеха слухове, че тя, както и останалите две сгради до нея ще бъдат съборени и на тяхно място ще бъде изградена нова. Преместването на книжарницата на други две места в града допринесе за тази информация...

обновено на 13.05.20 в 18:21

Половинчати мерки и половинчати тулупи

Чакаме Гергьовден, за да разхлабим мерките. Същите тия мерки, дето от държавния апарат редовно ни обясняват, че са най-хлабави. И е така. В Турция и Сърбия ги затваряха по домовете. При нас всеки извадил си декларация лети по пътищата родни. Иначе - имаме мерки. Ама половинчати. Покрай Великден затворихме София. Ама половинчато. Който можа -..

публикувано на 05.05.20 в 15:46