Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново протести срещу цените на винетките

Снимка: Даниел Инков
В Добрич за четвърти път излязоха на протест срещу поскъпването на винетките. Автопротестиращите изпратиха писмо до Омбудсмана Мая Манолова с конкретни въпроси и молба за намеса в справедливото разрешава на спора между шофьори-данъкоплатци и министър Лиляна Павлова.

Стига са се подигравали с нас. Това управление сутрин говори едно, вечер говори друго
, заяви един от протестиращите.

Пореден протест се проведе и в Бургас. Стикери с надпис "97 лв. за винетка „Не“ благодаря! - Протест“ бяха залепени на автомобилите , които се включиха в шествието. Както и в предишния протест се образува задръстване на едната лента за движение по АМ „Тракия“. От Асоциацията за защита на малкия и среден бизнес, която организира протеста в Бургас обявиха, че ще атакуват в съда решението на МС за новите винетни стикери, защото според тях е незаконно.

Правителството и Агенция "Пътна инфраструктура" все още не са обнародвали в "Държавен вестник" тяхното решение. По закона за пътищата те трябваше да го обнародват до 30-ти ноември, но това така и не се случи. В понеделник ще внесем иск в Гражданския съд в София. Не трябва да спира протестът, защото не могат да се подиграват с хората.

Въпреки, че решението за поскъпването на цената на винетните стикери влезе в сила на 10 декември, а на 15 декември се очаква да започне разпространението им, недоволни бургазлии се заканват всяка неделя да изразяват протеста си с надути клаксони и автошествие.

Трети протестен автопоход под наслов  „Не на винетка от 97 лева“ тръгна от Сливен. С минимална скорост и под полицейски ескорт около 50 автомобила с надути клаксони и национални знамена се отправиха на шествие през града до кръстовището „Петолъчката“, където в 17,00 ч. протестът завърши.

Протестът се оказа бунт на младите от Сливен, които днес недоволстват и срещу вдигането на данъците в общината. Няма да се блокира пътя до „Петолъчката“, заявиха младите организатори Димитър Бухлев и Евгени Веснаков, които са разочаровани от спадането на градуса на протеста, но остават със своите въпроси:

Ние се обръщаме към абсолютно всички всякакви институции, към целия български народ, въпросът ни е – Ние за какво се борим?

Десетки автомобили в Шумен се включиха в протеста срещу завишените цени на винетните стикери. С развети национални флагове и надути клаксони, колите преминаха през кв. „Тракия“ по бул. „Симеон Велики“ покрай Томбул джамия и сградата на община Шумен. Колоната продължи бавно по бул. „Славянски“ до кръговото кръстовище на Руски паметник. Там автомобилите спряха в едната лента, като за кратко затрудниха останалите участници в движението. По-голямата част от протестиращите в Шумен бяха млади семейства, дошли с децата си. Те за пореден път заявиха, че не са съгласни с новите цени на винетките и те не отговарят на състоянието на пътищата в страната.

Над 200 автомобила се включиха в автошествие срещу новите цени на винетните стикери във Видин. Блокиран беше международният път Е79 на изхода на града. Протестът не е само срещу поскъпването на винетките, а срещу цялата система, която не работи, обявиха организаторите и поискаха оставка на правителството. Мотивите обяви Красимир Михайлов:

Нашата област е изоставена от държавата. Тя се нуждае от специални субсидии, от специално внимание, за да бъде възродена. Знаем, че наскоро народните представили отказаха да гласуват 110 милиона в полза на Северозапада, по-късно отказаха да гласуват 10% към бюджета, за да се подпомогнат общини от област Видин и така доказаха, че те работят против гражданството.

Протестиращите настояха за пълна отчетност на постъпленията от винетки, както и за закон, който да вменява отговорност на държавата и общините за лошите неизправни пътища. За пример Юри Петров посочи съседна Румъния:

Понеже винаги ни дават Румъния за пример и винаги България с Румъния са били третирани като едно цяло в ЕС. Значи не може в Румъния да е 26 евро годишната винетка. Това е едно от исканията ни – да бъде като тяхната цена, защото те имат по-голяма пътна мрежа и е в пъти по-хубава от българската. Искаме от датата на закупуване на самия винетен стикер да бъде с 12 месеца давност.

Протестът не е основно срещу поскъпването на винетките а срещу качеството на предлаганата срещу теи пари услуга, казаха организатори и обявиха, че простетите ще продължат докато не бъдат изпълнени исканията им.

В София протестът бе малоброен. Водачите на едва двадесетина автомобила демонстрираха пред сградата на Народното събрание. Една от причините за малобройното участие на  столичани в протеста е случилото се в предишни демонстрации, припомниха шофьорите:

Миналият път на някои от тези хора са правени актове, когато тръгнахме. Но ние си го направихме шествието.

Протестиращите са убедени, че държавата разполага с достатъчно средства за поддръжката на пътната система в страната. Те също така призоваха да се затегне контрола по изразходването на пари за строителство и ремонт на пътища, което също ще даде допълнителни постъпления:

Не е правилно това, което правят да натоварват гражданите,  а качеството да става все по-лошо.

От Министерството на регионалното развитие и благоустройството съобщиха, че министър Лиляна Павлова ще представи в понеделник новите винетни стикери за 2016 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44