Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ПАИСИЙ


„О неразумни юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език?“, възкликва преди цели 254 години Светогорският монах.

Уви, днешният българин има от какво да се срамува. Не от своя език и своите книги, а от своята държава. Онази, която е най-бедната страна в Европа, половината от населението й е на прага на мизерията и която е на дъното на европейската класация за корупция.

Това е и държавата, в която броят на неграмотните деца до 16 години вече е 41 на сто,  всяка година от училище отпадат около 13 процента от учениците, като  над две трети от напусналите са от 1 до 8 клас, т.е сбогуват се с училището преди да започнат средно образование…

„Аз бях учуден…, когато научих, че почти няма българско село без училище. Тези училища там, където не са изгорени от турците, са в цъфтящо състояние. Те се издържат посредством доброволен данък, с който българите се самооблагат не само без да бъдат принудени от правителството, но и напук на всички спънки, създавани от корумпираните турски власти. Образованието, което се дава в тях, е безплатно и всички - бедни и богати - се възползват от него. Няма българско дете, което да не знае да чете и пише.

Това отбелязва в своите репортажи след Априлското въстание американският журналист Макгахан.

Забележете - Няма българско дете, което да не знае да чете и пише. Е, може би защото тогава е нямало  нито министерство, още по-малко иминистър на образованието и така наречените експерти.

Впрочем, и в момента се забелязва  липса на просветен министър.

Иначе някаква ирония на съдбата е, че професор Танев бе предложен за поста от Реформаторския блок и в същото време стана жертва на реформата.

Всъщност за каква реформа може изобщо да се говори. Въпросните нови учебни програми жонглират с разместването на брой часове по различните дисциплини, теми и произведения мигрират от един клас в друг неясно защо, още повече, че и никой не си е дал труда да обясни кое как и защо.  Но не пост фактум, когато програмите разцъфтяха на сайта на министерството, а би трябвало много по-рано да се направи обществено обсъждане, в което да се включат авторитетни учители, училищни настоятелства, ученици и родители.

Но в министерството си знаят най-добре, още повече, че чиновниците там се увеличиха с още 20 човека тази седмица. На полза роду, разбира се…

Но каква обществена полза може да се открие във факта, че познати на всички творби като "Хубава си, моя горо", "Къде си, вярна, ти любов народна", "Вятър ечи, Балкан стене", както и встъпителната част на "История славянобългарска" отпадат в програмата за шести клас за сметка например на "Моето семейство и други животни" на Джерълд Даръл и "Робинзон Крузо"? Не е ясно.

Но да оставим литературата. Да, тя, заедно с историята фокусира общественото недоволство, но защо не се води дискусия за бъдещето на онези изучавани предмети, които са в основата на съвременните научни знания - математиката, физиката, химията, новите технологии…

Може би, защото на днешната държава й трябват по-скоро поданици, а не светли умове. Такива, които, искрено тачат и милеят за всичко родно и не се срамуват да се наричат българи.

Въпреки държавата. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас представят изложбата „Порцеланови приказки“ на д-р Светлозар Пармаков

Бургаската Галерия „Ателие R“ кани на среща с д-р Светлозар Пармаков и неговите „Порцеланови приказки". Изложбата ще представи картини и икони от ръчно рисуван порцелан на  5 март, от 18:00 часа. Специално за откриването на изложбата, майсторът на порцелана ще демонстрира „на живо“ как се рисува върху сурова порцеланова плоча и как се раждат..

публикувано на 27.02.24 в 13:50

Разбира се, държавата и Господ са виновни

„Да не разстрелваме предварително „Напоителни системи“ призова в интервю за БНР служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Вярно, скъсаните диги са отговорност на предприятието, но пък за непочистените корита на реките отговарят общините. За безобразната сеч, която не позволява задържане на водата са виновни тези, които я..

публикувано на 07.09.22 в 17:00

Анушка вече е разляла олиото...*

Драстичен скок и в цената на олиото до 6 лева за литър предизвика масови проверки по магазини, складове и предприятия. Има спекула, категорична е властта.   Складовете са пълни, а цената се завишава изкуствено, обяви аграрният министър Иван Иванов. При първите 200 проверки е установена надценка от 3 лева или 100%, сложена от търговеца, уточни..

обновено на 12.03.22 в 10:42
Боян Чуков

Не трябва да намаляваме своята бдителност

Експертът по борба с тероризма Боян Чуков коментира, че  това, което се случва  около  21- годишния младеж Мохамед Абдулкадер, е рутинна дейност на всяко едно контраразузнаване - следи се определен контингент и когато се съберат достатъчно признаци или доказателства, започва разследване за терористична дейност.  Чуков добави: "Предполагам, че..

публикувано на 02.07.20 в 13:20

Разпалването на расовата вражда в САЩ се използва за свалянето на Доналд Тръмп

Убийството на Джордж Флойд е само повод, но в никакъв случай не е причина за събитията в САЩ.90 % от загубилите живота си чернокожи в САЩ са убити от чернокожи, така че да се говори за някаква изключителна агресия на белите спрямо афроамериканците е несериозно. Боян Чуков отбелязва: САЩ се намират в навечерието на президентските..

публикувано на 09.06.20 в 14:16

Стара сграда в Бургас противопостави бизнес, министерство и общество

Бургазлии организираха протест в защита на старата сграда на книжарница „Хеликон“ на площад „Тройката“. От няколко месеца в града се носеха слухове, че тя, както и останалите две сгради до нея ще бъдат съборени и на тяхно място ще бъде изградена нова. Преместването на книжарницата на други две места в града допринесе за тази информация...

обновено на 13.05.20 в 18:21

Половинчати мерки и половинчати тулупи

Чакаме Гергьовден, за да разхлабим мерките. Същите тия мерки, дето от държавния апарат редовно ни обясняват, че са най-хлабави. И е така. В Турция и Сърбия ги затваряха по домовете. При нас всеки извадил си декларация лети по пътищата родни. Иначе - имаме мерки. Ама половинчати. Покрай Великден затворихме София. Ама половинчато. Който можа -..

публикувано на 05.05.20 в 15:46