Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ТРЕТИ МАРТ

Трети март. Празникът отмина, но ехото му не е отшумяло. Нищо ново – няма значима дата от родната история, която да не предизвиква ожесточени спорове, която да не бъде подложена на съмнение или пък напълно да бъде отречена от този или онзи.

Така и с Трети март. Горе-долу две десетилетия върви кампанията срещу националния празник на България. Доводите на адептите й са предълго и мъчително предъвквани, за да бъдат отново коментирани.

Но някои от тях си заслужават. Най-паче този, че всъщност националният празник трябва да е Съединението, тъй като то било извършено изцяло без чужда помощ.

Вярно е, че помощ е нямало, дори е имало неодобрение от руския император. Но също така е вярно, че първото условие да го има Съединението, е наличието на българска държава. А нейното възкресение става именно на Трети март,  след пет века на робство.

Безспорен факт е, че за освобождението на България  Русия има решаваща роля, колкото и да не се харесва днес на някои хора това. И ни се внушава, че едва ли не България е жертва на руските имперски интереси.

Войната, посочва пруският генерал Карл фон Клаузевиц в трактата си „За войната“, е продължение на политиката с други средства. Естествено, че и Русия е имала своите геополитически интереси в десетата поред руско-турска война, но освобождението на българите – едноверци – далеч не е случаен страничен резултат.

"Самият народ тръгна на война начело с царя. Когато прозвуча царското слово, народът нахлу в църквите по цялата руска земя. Когато четяха царския манифест, народът се кръстеше и всички се поздравяваха един друг с войната", пише през 1877 г. не кой да е, а Фьодор Михайлович Достоевски в своя прочут "Дневник".

Известни са и думите на Тургенев "Ако бях по-млад, аз сам бих тръгнал натам". По същото време роднини и почитатели едва успели да удържат 50-годишния Лев Толстой от участие във военните действия. Знаменитият граф не спирал да повтаря "Цяла Русия е там, длъжен съм да отида"…

На практика Санстефанският договор е само временен, а политически трайният договор е Берлинският.

Подобен е случаят  с Шести септември – когато е  първоначалното провъзгласяване на Съединението в столицата на Източна Румелия Пловдив. От научна гледна точка обаче не по-маловажна дата е денят на подписването на Топханенския акт от 1886 г., когато Съединението е признато от великите сили и султана.

Въпреки това и Трети март, и Шести септември са знакови събития и повратни исторически дати, които най-пълно отразяват съществени за националната ни идентичност и националното ни самочувствие ценности, достойнства, борби и постижения.

Затова са и национални празници, които е безмислено да бъдат противопоставяни или градирани във някаква йерархия. Те са в сърцето на всеки един българин.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас представят изложбата „Порцеланови приказки“ на д-р Светлозар Пармаков

Бургаската Галерия „Ателие R“ кани на среща с д-р Светлозар Пармаков и неговите „Порцеланови приказки". Изложбата ще представи картини и икони от ръчно рисуван порцелан на  5 март, от 18:00 часа. Специално за откриването на изложбата, майсторът на порцелана ще демонстрира „на живо“ как се рисува върху сурова порцеланова плоча и как се раждат..

публикувано на 27.02.24 в 13:50

Разбира се, държавата и Господ са виновни

„Да не разстрелваме предварително „Напоителни системи“ призова в интервю за БНР служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Вярно, скъсаните диги са отговорност на предприятието, но пък за непочистените корита на реките отговарят общините. За безобразната сеч, която не позволява задържане на водата са виновни тези, които я..

публикувано на 07.09.22 в 17:00

Анушка вече е разляла олиото...*

Драстичен скок и в цената на олиото до 6 лева за литър предизвика масови проверки по магазини, складове и предприятия. Има спекула, категорична е властта.   Складовете са пълни, а цената се завишава изкуствено, обяви аграрният министър Иван Иванов. При първите 200 проверки е установена надценка от 3 лева или 100%, сложена от търговеца, уточни..

обновено на 12.03.22 в 10:42
Боян Чуков

Не трябва да намаляваме своята бдителност

Експертът по борба с тероризма Боян Чуков коментира, че  това, което се случва  около  21- годишния младеж Мохамед Абдулкадер, е рутинна дейност на всяко едно контраразузнаване - следи се определен контингент и когато се съберат достатъчно признаци или доказателства, започва разследване за терористична дейност.  Чуков добави: "Предполагам, че..

публикувано на 02.07.20 в 13:20

Разпалването на расовата вражда в САЩ се използва за свалянето на Доналд Тръмп

Убийството на Джордж Флойд е само повод, но в никакъв случай не е причина за събитията в САЩ.90 % от загубилите живота си чернокожи в САЩ са убити от чернокожи, така че да се говори за някаква изключителна агресия на белите спрямо афроамериканците е несериозно. Боян Чуков отбелязва: САЩ се намират в навечерието на президентските..

публикувано на 09.06.20 в 14:16

Стара сграда в Бургас противопостави бизнес, министерство и общество

Бургазлии организираха протест в защита на старата сграда на книжарница „Хеликон“ на площад „Тройката“. От няколко месеца в града се носеха слухове, че тя, както и останалите две сгради до нея ще бъдат съборени и на тяхно място ще бъде изградена нова. Преместването на книжарницата на други две места в града допринесе за тази информация...

обновено на 13.05.20 в 18:21

Половинчати мерки и половинчати тулупи

Чакаме Гергьовден, за да разхлабим мерките. Същите тия мерки, дето от държавния апарат редовно ни обясняват, че са най-хлабави. И е така. В Турция и Сърбия ги затваряха по домовете. При нас всеки извадил си декларация лети по пътищата родни. Иначе - имаме мерки. Ама половинчати. Покрай Великден затворихме София. Ама половинчато. Който можа -..

публикувано на 05.05.20 в 15:46