Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Стралджа ще се отопляват с термална вода

В  Стралджа се изгражда система за отопление на училища и детски градини с термална вода от местен извор. Финансирането е по програмата "Енергийна ефективност и възобновяема енергия”. Изграждането на системата започна през юни и се очаква проекта да приключи до края  на  годината. Така ще бъде оползотворена горещата изворна вода, която от години изтича неизползвана. Ще се намалят и сметките за отопление, а също така и значително ще намалеят и вредните емисии във въздуха през отоплителният сезон, разясни кметът на община Стралджа Атанас Киров.

В момента ние се отопляваме на гориво, течно гориво, нафта, мием сажди. Най-важното, което е, че ще използваме силата на природата. Това е нещо, от което се нуждаят  много хора - топлина, с много малки разходи. Струва ми се, че повече от 70-80 процента ще икономисаме.
Общата стойност на първия етап на проекта е 772 хиляди лева и по него се предвижда изграждане на помпена станция, довеждащ водопровод до котелните на училищата и детските градини. Дебитът, който ще се използва е 6,5 литра при 78 градуса на водата. Вторият етап ще струва около 400 хиляди лева. Със затварянето на цикъла, на практика в Стралджа няма да има обществена сграда без централно и екологично отопление.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затварят кръстовище в Изгрев

В четвъртък и петък заради изграждане на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас.  Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“.

публикувано на 12.02.25 в 15:26

Детска работилница за мартеници отваря врати в Етнографския музей

В Етнографската експозиция на бургаския музей отново отваря врати „Работилничка за мартеници“.  В рамките на един астрономически час, с помощта на уредниците от музея, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработват и ще могат да сътворят своя мартеничка.  Работилницата ще бъде отворена до края на месеца от 10:00 до 16:00 часа..

публикувано на 12.02.25 в 11:30

“Бъди човек”- Айтос организира благотворителен концерт “С любов за Виктор”

Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за Коледа и Великден за предоставянето на хранителни продукти на възрасти хора в нужда. Сега каузата им цели да помогне на деветгодишното момче, което има сериозен здравословен проблем. Необходима..

публикувано на 12.02.25 в 10:30

16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги

16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги. Те се реализират по програма, в която са заложени по-малко средства спрямо предходни периоди. От нея ще се възползват хора с увреждания и възрастни хора, обясни кметът Жельо Вардунски: "Те ще получат човек, който два часа ще е до тях. Ще им пазари, почиства. Това са хора..

публикувано на 12.02.25 в 09:30

Кукери от Ямбол ще огласят Народното събрание

Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни заговезни. В края на февруари в Ямбол за 26-и път ще се проведе Международният маскараден фестивал „Кукерландия".   Представители на единствената градска ямболска кукерска група ще огласят парламента..

публикувано на 12.02.25 в 07:30

9 случая на употреба на вейп с упойващо вещество в Бургас

2 деца са потърсили медицинска помощ в Бургас след употреба на вейп с упойващо вещество. Случаите са от ноември миналата година и бяха изнесени днес при отчет на Местната комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни лица в града. В електронното устройство е открит хексахидроканабинол. Момчетата са имали повръщане и..

публикувано на 11.02.25 в 17:39

74 000 лева са нужни, за да продължи възстановяването на популацията на ловния сокол

Един летящ ловец е застрашен от изчезване в България. Това е ловният сокол, който е бил предпочитан за лов на зайци от конния български народ. Сега ловът със соколи е забранен, а видът е включен в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен“.  Спасителния център на „Зелени Балкани“ търси финансова подкрепа, за да..

публикувано на 11.02.25 в 16:30