Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да очакваме добри резултати от PISA като учим децата си да зубрят?

Снимката е илюстративна.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

За поредна година българските ученици се нареждат назад в класацията на  международното изследване PISA. Проучването оценява функционалната грамотност на тези, които са завършили задължителното образование, т.е. как те могат да използват наученото в реални житейски ситуации. „Катастрофата в училище се задълбочава", „Срив в образованието до девети клас", „Всеки втори ученик не осмисля какво чете" – са водещите заглавие на днешните ежедневници. Но трябва ли да виним за резултатите учениците или да си дадем сметка, че те са поставени в ситуация, която ние сме им създали?

Тази година в проучването на PISA са участвали около 600 хиляди 15-годишни ученици. България се нарежда на между 46-о и 53-то място спрямо останалите 79 държави. Какво представлява изследването? Това са тестове с избираем и със свободен отговор по четене, математика и природни науки. Децата се избират на случаен принцип от различни училищата в съответните страни. Учудват ли ни резултатите? Не, но проблемът не е в децата, а в начина по който им се преподава и съответно в хората, които го правят. Всеобщият модел който се пренася от поколение на поколение е да научим децата да зубрят. Наизустят ли урока – значи са се подготвили добре и ще имат добри оценки. В световен мащаб обаче това не е правилният критерий, а и няма много смисъл. Нали учиш нещо, за да може после да го приложиш. Учиш, за да живееш.

Да вземем пример с образованието във Финландия - една от страните, чиито ученици бележат отлични резултати. Дават се малки домашни, за да може децата да имат повече време, в което сами да развиват себе си. Липсват и стандартизираните тестове с няколко отговора, защото за тях те нямат смисъл -  ако знаеш отговора, просто го пишеш – другото е хазарт и не показва знания. През последните години в българското образование значително се намалиха формите като писане на теми или съчинения. Много български университети предпочетоха да заложат на тестовата форма. Писането на тема дава обаче много по-добра представа за подготовката на дадения ученик – дали може да разсъждава структурирано и дали е грамотен.

В България образованието се превърна повече в бизнес. Даваме пари за уроци, класифицираме учебните заведения на по-добри и не толкова добри, на иновативни или не, университетите се борят за всеки един ученик, за всяка една вноска. Защо? Защото станаха твърде много, а срещат и конкуренция от западните учебни заведения. Всичко това обаче няма как да не се отрази на децата ни. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас представят изложбата „Порцеланови приказки“ на д-р Светлозар Пармаков

Бургаската Галерия „Ателие R“ кани на среща с д-р Светлозар Пармаков и неговите „Порцеланови приказки". Изложбата ще представи картини и икони от ръчно рисуван порцелан на  5 март, от 18:00 часа. Специално за откриването на изложбата, майсторът на порцелана ще демонстрира „на живо“ как се рисува върху сурова порцеланова плоча и как се раждат..

публикувано на 27.02.24 в 13:50

Разбира се, държавата и Господ са виновни

„Да не разстрелваме предварително „Напоителни системи“ призова в интервю за БНР служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Вярно, скъсаните диги са отговорност на предприятието, но пък за непочистените корита на реките отговарят общините. За безобразната сеч, която не позволява задържане на водата са виновни тези, които я..

публикувано на 07.09.22 в 17:00

Анушка вече е разляла олиото...*

Драстичен скок и в цената на олиото до 6 лева за литър предизвика масови проверки по магазини, складове и предприятия. Има спекула, категорична е властта.   Складовете са пълни, а цената се завишава изкуствено, обяви аграрният министър Иван Иванов. При първите 200 проверки е установена надценка от 3 лева или 100%, сложена от търговеца, уточни..

обновено на 12.03.22 в 10:42
Боян Чуков

Не трябва да намаляваме своята бдителност

Експертът по борба с тероризма Боян Чуков коментира, че  това, което се случва  около  21- годишния младеж Мохамед Абдулкадер, е рутинна дейност на всяко едно контраразузнаване - следи се определен контингент и когато се съберат достатъчно признаци или доказателства, започва разследване за терористична дейност.  Чуков добави: "Предполагам, че..

публикувано на 02.07.20 в 13:20

Разпалването на расовата вражда в САЩ се използва за свалянето на Доналд Тръмп

Убийството на Джордж Флойд е само повод, но в никакъв случай не е причина за събитията в САЩ.90 % от загубилите живота си чернокожи в САЩ са убити от чернокожи, така че да се говори за някаква изключителна агресия на белите спрямо афроамериканците е несериозно. Боян Чуков отбелязва: САЩ се намират в навечерието на президентските..

публикувано на 09.06.20 в 14:16

Стара сграда в Бургас противопостави бизнес, министерство и общество

Бургазлии организираха протест в защита на старата сграда на книжарница „Хеликон“ на площад „Тройката“. От няколко месеца в града се носеха слухове, че тя, както и останалите две сгради до нея ще бъдат съборени и на тяхно място ще бъде изградена нова. Преместването на книжарницата на други две места в града допринесе за тази информация...

обновено на 13.05.20 в 18:21

Половинчати мерки и половинчати тулупи

Чакаме Гергьовден, за да разхлабим мерките. Същите тия мерки, дето от държавния апарат редовно ни обясняват, че са най-хлабави. И е така. В Турция и Сърбия ги затваряха по домовете. При нас всеки извадил си декларация лети по пътищата родни. Иначе - имаме мерки. Ама половинчати. Покрай Великден затворихме София. Ама половинчато. Който можа -..

публикувано на 05.05.20 в 15:46