Априлската сесия на общинския съвет в Бургас разбуни духовете (вижте повече тук) покрай едно предложение на администрацията, свързано с парк „Росенец“. Там, покрай довършване на проекта за Ченгене скеле и кандидатстване за ВиК – инфраструктура, бе включено и промяна на статута на улица, която води към т. нар. „Доган сарай“. Улица, достъпът до която е забранен и се охранява с бариера и гардове. Законно ли бе гласуването на общинския съвет?
Улицата, след като бъде актувана в частна общинска собственост, се планира да се прехвърли на две дружества, които, в публичното пространство, се свързат с името на почетния председател на ДПС Ахмед Доган – „Стрейтлайн“ и „Хермес Солар“. Те, от своя страна, ще прехвърлят други на общината. На сесията през месец април, първото гласуване, след оспорвани дебати не минава. За него е необходимо квалифицирано мнозинство – 75% от гласовете на съветниците. БСП и „България на гражданите“, в по-голямата си част, първоначално също не подкрепят докладната записка. С обяснението, че някои съветници не са могли да гласуват, председателят на общинския съвет Севдалина Турманова предлага прегласуване.
Любопитното е, че при първото гласуване, вотът си упражняват 45 съветници. А при второто, въпреки че се повтаря процедурата, защото някои не са могли, са дори по-малко – 44. Е, тук вече съветниците от БСП и „България на гражданите“ са с променено мнение. Двама от „местните депутати“ Константин Бачийски и Иво Баев сигнализират областния управител Вълчо Чолаков заради нарушени процедури. Няма допуснати такива, казва Чолаков. Единият сигнал, пише Бачийски е, че решението незаконосъобразно, именно заради прегласуването: повторно гласуване по същество на взето решение в рамките на същото заседание е недопустимо, съгласно чл. 60, ал. 3 от Правилника (на общинския съвет – б.а.). Чолаков уточнява:
„Това, което изследвахме като процедура, включително, мисля, че един от общинските съветници на личната си страница във Фейсбук беше заявил, че имало негласували негови колегипри първото обявяване на процедурата… По тази причина, председателят има основение да подложи на повторно гласуване решението“, казва Чолаков, пояснявайки мотивът, че има негласували съветници.
Другият сигнал на Бачийски е, че „решението е прието въз основа на докладна записка на кмета на община Бургас, която неправилно е разгледана като извънредна, включена в дневния ред на заседанието и гласувана от общински съвет… Според чл.64, ал.7 от правилника за организацията и дейността на общински съвет, причина за включване на неотложни въпроси в дневния ред може да бъде: настъпване на непредвидими обстоятелства – природни бедствия, промишлени аварии със значителни щети, обществени социални проблеми, които изискват спешно вземане на решение; както и спазването на законосъобразен или друг установен срок, който не позволява прилагането на установената процедура, или срокове, свързани с усвояване на средства“. Няма нарушение, категоричен е Вълчо Чолаков:
„Водещ е този финансов момент, който е свързан с осигуряване на много средства за определена територия за изграждане на инфраструктура. Фактът, че в докладната записка нещо не е описано, не означава, че няма допълнителни мотиви, които са извън самата докладна записка. Има проведени комисии, които са правна, по собственост… Има заседание на общинския съвет, където има изказвания на общински съветници, има излагане на обстоятелства от вносителя на докладната, от където става ясно какви са мотивите“, казва Чолаков.
И още един аспект, Бачийски сигнализира, че за да отпадне публичния характер, в случая – на улиците, тя трябва да е с отпаднала необходимост за гражданите, което не е посочено в докладната записка на администрацията. От областната управа уточняват, че няма закононарушение:
„Съгласно чл. 6, ал. 1 от Закона за общинската собственост имотите и вещите, които са престанали да имат предназначението по чл. 3, ал. 2 ЗОС се обявяват от общинския съвет за частна общинска собственост. Понятието „предназначение на имота“ по смисъла на чл. 3, ал. 2 ЗОС следва да се разбира в съответствие с чл. 8 от Закона за устройство на територията, който гласи че конкретното предназначение на имота се определя от подробния устройствен план. Следователно основанието за обявяване на част от уличната мрежа за частна общинска собственост е извършената по волята на общинския съвет градоустройствена промяна, одобрена с решението по т. 1“
Протестен поход за запазване целостта на Природният парк "Сините камъни" се проведе днес в Сливен. Походът започна с изкачване до скалата "Халката" и завърши пред сградата на Община Сливен. Организират поход за запазване на Природен парк „Сините камъни" Протестиращите за втори път тази седмица настояха да бъде спряна процедурата по изваждането..
Временна забрана за движение и паркиране ще има на площад "Св. св. Кирил и Методий" в Поморие от 13 часа на 30 декември до 13 часа на 1 януари 2025 година . Причината е Коледно-новогодишната програма на общината. Автобусите на обществения транспорт, изпълняващи маршрутни разписания по автобусна линия Поморие - градско - линия № 1, Поморие -..
Традиционен коледарски конкурс се проведе днес в залата на НЧ „Просвета“ – 1927 в Камено. В конкурса участваха 20 представителни коледарски групи от Област Бургас. Общо над 200 участници се изявиха в конкурса. Конкурсът се провежда повече от 15 години, а организатори са Община Камено и НЧ „Просвета -1927“ – гр. Камено. Неговата цел е да..
Няма да има повишение на местните данъци и такси в община Айтос, съобщават от администрацията. Вероятно ще бъде въведен принципът "замърсителят плаща" през 2026 година. През 2025 година общината ще поеме сметопочистването. Основната цел е да се подобри качеството на услугата. Със собствени средства са закупени 1000 контейнера тип „Бобър“, както и..
Поход за запазване на Природен парк „Сините камъни“ ще се състои в сливенската планина, а след това ще има протест пред сградата на общината в града. Протестът, който се организира в социалните мрежи, е във връзка с предложението на Областна управа и Министерството на околната среда и водите за намаляване на територията на парка с 12 декара около..
Ученици от професионалната гимназия по строителство и архитектура „Кольо Фичето“ в Ямбол организираха благотворителен базар за подкрепа лечението на деца от града. Събрани са над 1700 лева. В продължение на няколко дни по време на междучасията ученици предлагат на връстниците и учителите си саморъчо изработени сувенири и коледна украса. Организатор..
Има снеговалеж в планинската част на община Сливен. Пътищата се обработват. Около 15 см е снежната покривка в района на Чуката, съобщават от общината. Засега обстановката е спокойна. Не така стоят нещата в други краища на страната. В Смолянско има затворени птища заради обилния снеговалеж там Временно движението при км 57 на АМ "Тракия" в посока..
Поход за запазване на Природен парк „Сините камъни“ ще се състои в сливенската планина, а след това ще има протест пред сградата на общината в града...
Заради неблагоприятната метеорологична прогноза се отменя участието на Жечка Сланинкова в 12.30 часа на откритата сцена на пл."Тройката". Любимата фолклорна..
Ученици от професионалната гимназия по строителство и архитектура „Кольо Фичето“ в Ямбол организираха благотворителен базар за подкрепа лечението на..