Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четвърт век "Син флаг" се вее на плажовете в България

Изискване на големите туроператори става причина за създаването на движението у нас


Четвърт век, от както първият „Син флаг“ се развява на български плаж, се навършат тази година. България е и първата страна от соцлагера, която е приета в международната организация, чиято основна задача е да отличава чистите плажове и яхтени пристанища. "Синият флаг" е ориентир за туристите за еднакво качество навсякъде по света.

Изискванията на големите туроператори стават причина за основаването на движението „Син флаг“ у нас, разказва експерт на движението и еколог на курортен комплекс „Слънчев бряг“ инженер Николина Манчева. Немските „ТУИ“ и „Некерман“ се обръщат с писма към Комитета по туризъм, в които посочват, че ако България държи да заеме достойно място в международния морски туризъм, трябва да се включи в кампанията „Син флаг“, ръководена от Европейската фондация за европейско образование със седалище Копенхаген. Първата стъпка е създаването на национална организация.

Началото не е лесно. 1 200 писма са изпратени до директори на туристически комплекси, кметове на морски общини, еколози, представители на научни организации. Изготвен е устав, за който основната заслуга е на Апостол Апостолов, тогава директор "Екология" в община Бургас. Той е избран за секретар на движението. Историческото учредително събрание е в залата на бар-вариете в Слънчев бряг. Инициатор е инженер Симеон Мицов, един от създателите на курорта Слънчев бряг, дългогодишен ръководител на лесопарк Несебър-Слънчев бряг и директор на "Капитално строителство и околна среда". Той е избран за председател. Датата е 26 юни 1993 година. В офис на движението се превръща оранжерията на Слънчев бряг. В инициативата се включват курортите „Слънчев бряг“, „Русалка“, „Златни пясъци“, „Ривиера“ и „Албена“.

Септември същата година у нас пристига Аксел Байер, изпълнителен директор на Немското общество за опзване на околната среда. Показани са му наши плажове. Обиколката на 6 км ивица в Слънчев бряг става със скутер.  За получаването на истински „Син флаг“ обаче е необходимо 5- годишно стажуване. Страната ни покрива критериите и е поканена три години по-рано в конкурса. През март 1995 година седем българска плажа кандидатстват за екоотличието. В същото време Гърция има 176 флага, отдавна членове са Испания и Франция.„Син флаг“ е присъден само на Слънчев бряг. Церемонията е на 4 юли 1995 година. Голямото синьо знаме със знака на кампанията, пилотно за България, се развява на плажа в курорта.Покрити са множество критерии, а документацията по тях е обемиста, припомня инженер Манчева. Стриктна е работата при вземането на проби от морската вода, Слънчев бряг използва станцията на НИМХ в Бургас. Освен анализи на водата, чиято тежест е най-голяма, се вземат проби от въздуха по 4 показателя. Измерван е и радиационния фон. Данните се поместват на табло до синия флаг на плажа. Сключени са договори с Институтите по гората и по ботаника към БАН. Кандидатурата на Слънчев бряг изпъква сред другите ивици заради работата, свързана с екологичното образование на подрастващите. Това и до днес е приоритет в дейността на организацията.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Южният плаж на Приморско

В Приморско се радват на добър летен сезон

Община Приморско спечели проект за въвеждане на енергоспестяващи мерки за сградата на общинската  администрация. С подобренията тя ще бъде по-ефективна и устойчива. Стойността на проекта е в размер на малко над 842 хиляди лева без ДДС. Летният сезон е много добър, с преобладаващо български туристи, чужденците са по-малко, но още отсега се..

публикувано на 12.07.24 в 12:28
Димитър Николов, кмет на Бургас

Финансовото състояние на Бургас е по-добро от средното и за страната, и за областните центрове

Многобройни външни икономически и политически фактори са оказали натиск върху бюджета на Община Бургас за 2023 година, но въпреки тях тя е запазила финансовата си самостоятелност. Това посочва кметът Димитър Николов в доклада си към отчета за изпълнението на бюджета за миналата година , който е внесен в Общинския съвет. Заключението му е потвърдила и..

публикувано на 11.07.24 в 15:03
Габриела Руменова

Най-често туристи сигнализират за некоректни агенции и неправилно описани хотели

Спорове свързани с туристически агенции за промяна на дата на пътуване или погрешно описание на хотел, са част от сигналите подадени до момента в платформата "Ние потребителите". Когато възникне несъответствие трябва да се направят компромиси и от двете страни, смята експертът Габриела Руменова. Тя даде за пример случай с летовничка, която е..

публикувано на 10.07.24 в 12:28

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора, за да развива потенциала си. Според  Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика г рада има нужда от още повече млади хора и таланти. Образователните показатели трябва да се подобрят, за да влезе областта в топ 3.  Това което, според Ганев трябва да се..

публикувано на 10.07.24 в 10:44

Удължават срока за прием на документи за интервенции в агроекологията

До 30 септември се удължава се срокът за предоставяне допълнителни документи за част от интервенциите в областта на агроекологията. Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение  на Наредба № 10 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение..

публикувано на 10.07.24 в 08:24

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28