Представителите от туристическия бранш в Поморие са притеснени заради срока на новата заповед на министъра на здравеопазването. Те попитаха как да организират работата си при положение, че тя ще важи 5 дни - от 10 до 15 юли. „Най-елементарното, човек поръчва храна. Тази стока стои на склад. Тя има срок на годност. Когато отваряйки заповедта, видях това нещо – как следва да се чувствам, като пълен глупак. Чужденците ни задават въпроси. Питат ни за бройки. В един момент, когато кажем, че тази заповед, която в момента е влязла в сила важи до 15 юли, защото така пише – то звучи несериозно“, обясниха хотелиерите.
Министър Ангелкова посочи, че ще коментира темата с министъра на здравеопазването, тъй като и при нея са постъпвали запитвания за сроковете от страна на туроператорите. Представителите на този сектор от туризма в Поморие предложиха да се направи промяна в Закона за туризма като се въведат понятията – входящ, изходящ и смесен туроператор. „Става въпрос за тези безумни застраховки. Когато един туроператор изпълнява функциите само като входящ, той посреща туристи, които вече са застраховани от партньора му – втория туроператор. Логика има в това. Изпращащия трябва да плати, за да гарантира, че ще си върне туриста обратно в България, както и смесения“, обясни туроператорът Сергей Кръстев.
Николина Ангелкова посочи, че в момента работна група обсъжда дали има смисъл да се раздели туроператорската дейност и съответно какви да бъдат критериите. „До края на септември е срокът на работната група. Идеята е до края на годината ако се обединят около работещо решение да се направят промени в Закона за туризма“, обясни министърът.
Хората от туристическия бранш допълниха, че трябва да се помисли за реално работеща мярка, която да помогне на малките и семейните хотели. Част от тях предложиха да се облекчат данъците и таксите им. „След като за 17 години съм платила 80 000 лв. само такава такса, смятам, че тази година мога да получа 1000 лв. отстъпка. Моите местни данъци и такси са 5 000 лв. Оперативните такси на един хотел са над 13-14“, обясниха те.
Други предложиха да се наблегне на рекламата, насочена към малките курортни градове. Ангелкова обясни, че реклама, насочена само към конкретни градове, Министерството на туризма няма как да го направи. „Ние имаме обща за Черноморие, за летен туризъм. Няма как да рекламираме отделно всички 265 общини“, допълни тя.
Министър Ангелкова допълни, че е възложила незабавна проверка по казусите с парк „Росенец“ и Аркутино. Преди години са правени обследвания, но само за достъп до плажа „Росенец- север“. Министърът поясни, че новата проверка ще е съобразно указанията на прокуратурата, в които не са уточнени конкретните плажове. Това означава, че проверката ще обхваща цялото крайбрежие в парк „Росенец“.
Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското предприятие "Транспорт" Пламен Димитров. Постъпили са много сигнали и молби до местната администрация, в които се настоява платените места да се увеличат, уточни той. В момента предложенията за разширението..
Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе среща с представители на Националния борд по туризъм, на която обсъдиха предстоящите законодателни промени в Закона за туризма, маркетинговите и рекламните стратегии, развитието на отделните видове туризъм, както и необходимостта от дигитална трансформация в сектора. Туристическият бранш обсъжда..
Най-голямата българска компания за ремонт на самолети от гражданската авиация ще инвестира в Бургас 120 млн. лв и ще разкрие 1 500 работни места. Днес бе подписан договор между Сливенската епархия и фирмата за терена. На подписването присъстваха Сливенският митрополит Негово Преосвещенство Арсений, управителят на „Електра Транс Глобъл“..
Организации призовават за бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари. Причината са високите цени на храни и стоки. С ред тези, които апелират да не купуваме за ден, са Гражданската инициатива "Системата ни убива", Федерацията на потребителите, Обединените пенсионерски съюзи и други. Идеята е да се последва примера на..
Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..
Ремонтни дейности, изграждане на нови обекти и решаване на дългогодишни проблеми, това е целта на общинското ръководство на община Царево. Кметът Марин Киров направи през последните дни срещи с жители на различни населени места и провери на място как се извършват текущи строителни дейности. Тези приемни дни продължават, каза той за БНР Бургас...
Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..
Най-голямата българска компания за ремонт на самолети от гражданската авиация ще инвестира в Бургас 120 млн. лв и ще разкрие 1 500 работни места...
Организации призовават за бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари. Причината са високите цени на храни и стоки. С ред..
Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското..