Със заупокойна молитва в храм-костницата "Света Петка" започнаха честванията. За първи път камбаните на всички храмове в Община Малко Търново бият в памет и за почит на преображенците, каза кметът Илиян Янчев:
"Всички ние на днешната дата трябва да се върнем към корените. Трябва да обясняваме на децата си каква е днешната дата, колко е важно. Как преди 117 години на това място македонските и тракийски българи са дали началото на борбата. Илинденско-Преображенското въстание е връхна точка в освободителното дело и наистина е денят, в който със смирение да се поклоним с почит към тях. Без тях нямаше да живеем днес в свободна България."
След поклонението се откри и единствената у нас изложба на открито "Картографският образ на Странджанския край през вековете".
Честванията се провеждат под патронажа на Президента Румен Радев. За първи път тази година, заради извънредната епидемична обстановка няма да се проведе тържествена заря проверка.
Актьорът Руси Чанев е предложен за почетен гражданин на Бургас. Идеята идва от инициативен комитет и е подкрепена от общината и БНР Бургас. Това съобщи заместник - кметът Диана Саватева, по време на гостуването на популярния бургазлия в родния му град. "Преди няколко месеца, когато Руси беше отново в Бургас, възникна една идея. И ние заедно с..
Дуетът Димитър & Христо от "Капките", известен и като #duetmashini, представя новия си клип към песента „Трябва да остана“ от последния албум „Несломен“ с концерти в София, Бургас и Варна. Бургаската публика ще може да ги види на 2 април от 19:30 ч. в зала „Тончо Русев“ на Културен дом НХК. Дуетът преплита синтпоп-рок, акустично звучене и..
Актьорът Руси Чанев ще представи в Бургас а даптираната за българчета в чужбина версия на „Под игото”. Събитието е днес (19 март) от 18 часа в РБ "Пейо Яворов", а организатор е Община Бургас в партньорство с БНР. Проектът бе реализиран за радиотеатъра на БНР. От оригиналния текст на романа “Под игото“ са премахнати архаизмите, а словоредът е..
Седмица на кукленото изкуство се провежда в редица градове в цялата страна, поводът е 21 март - Световния ден на кукления театър. Инициативата се организира от Асоциацията на куклените театри в България (АКТ-УНИМА) за първи път. В нея участват куклени и драматично-куклени театри, членове на асоциацията, които са подготвили събития в цялата страна,..
Премиерата на един необикновен спектакъл - "Виелица" предстои тази сряда, 19 март в Държавен куклен театър -Бургас. Той е м узикално-визуален, епичен и поетичен, но без текст, разказа режисьорът Тодор Вълов: " Приказката разказва за ненците или самоедите, племе което живее в студената Арктика. Те живеят в юрти, вярват в духове, съществуват..
Бургаските творци ще отбележат Световния ден на поезията с литературно четене и музикална програмата. В навечерието на празника, на 19 март, от 18.30 часа в Дома на писателя за осемнадесети път ще се проведе традиционният формат „Поетично кафене“ с поезия на световни поети, авторско четене на бургаски писатели, цветя и музика. За пореден път в..
Исторически факти и духовни послания отправя бургаският поет Константин Корадов с новата си стихосбирка „Будуване“. Военен по професия, промяната при него идва след настъпването на демокрацията у нас, споделя авторът. "Идеята за името първоначално ми хрумна в късните часове в които пишех, но всъщност в много от стиховете има неща, които аз..
Премиерата на един необикновен спектакъл - "Виелица" предстои тази сряда, 19 март в Държавен куклен театър -Бургас. Той е м узикално-визуален,..
Исторически факти и духовни послания отправя бургаският поет Константин Корадов с новата си стихосбирка „Будуване“. Военен по професия, промяната при..
Актьорът Руси Чанев ще представи в Бургас а даптираната за българчета в чужбина версия на „Под игото”. Събитието е днес (19 март) от 18 часа в РБ "Пейо..