Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биопроизводители от Странджа искат смяна на модела за планиране и управление на региона (ОБНОВЕНА)

| обновено на 18.09.20 в 19:32
3
Снимка: Свобода Атанасова



Биопроизводители от региона на Странджа обсъдиха възможностите за смяна на модела за планиране и управление на такива региони в страната. Според тях липсват условия за развиване на малките бизнес инициативи. След Странджанския манов мед, защитено наименование за произход предстои да получат също пчелният цветен прашец и Странджанският чай. 

Промяната може да стане чрез Териториални агенции за планиране и финансиране на местното развитие и в частност на селските райони какъвто е Странджа. Това каза Манол Тодоров, производител на Странджански манов мед:

"В началото на годината исках да инициирам среща между едната страна производители на продукти със защитено наименование на произход, а от друга заинтересованите държавни институции. Тази среща не се състоя, сега ще се оправдаваме с пандемията от Ковид-19. Когато говорим за Странджански манов мед, говорим за пет общини - Царево, Малко търново, Созопол, Приморско и Средец. Няма как да се развива поминък в Странджа без да има условия за това. Няма как да липсват пътища за да отидем до пчелините си и да развиваме някакъв бизнес. Този продукт не го регистрираме само за нас. Целта е, който прекоси границата на България и влезе в страната да знае, че в района на Странджа има такъв продукт. Това е визитка на Странджа и визитка на България. Имаме идея от един продукт да имаме две защитени наименования за произход, едното е мановия мед, а другият е пчелен цветен прашец."


И в момента има голямо търсене на Странджански пчелен цветен прашец, но от нас зависи като биопроизводители да се обединим и да сформираме група, за да може да получим защитеното наименование за произход и за него. 

Странжанският чай също предстои да получи такова наименование, каза производителят  Киро Проданов:


"Вече е готово заявлението и да го подадем, до една година ще получим защитено наименование"


Всички сме наясно с обезлюдяването на Странджа, но нямаме инфраструктура и условия, допълни той

"Може да имаме къщи, леглови бази или лагер, но като нямаме канализация и поглед за развитие на региона от страна на институциите. Нека да акцентирам върху основния въпрос, че трябва да има Търговски информационен център на местните инициативни групи и създаване на регионална програма за развитието на Странджа и на малките бизнес инициативи.", посочи Киро Проданов. Той допълни, че точно такава регионална програма липсва. 


Според местната власт:


За промяна на модела за планиране и управление на региони като Странджа настояват биопроизводители. Според тях в обезлюдяващите райони е нужна финансова подкрепа за изграждане на съвременна ВиК мрежа, пътна и комуникационна инфраструктура. Така ще се развиват иновативни бизнес инициативи. 

Нужна е програма, в която целият регион на Странджа да бъде защитен, твърдят от местната власт. 

Всички обичат Странджа, но не достигат средства за да се финансират проекти, които да направят този регион пивлекателен за бизнес. В това е категоричен  кметът на Община Малко Търново Илиян Янчев:

"По всяка една от програмите кандидатстваме, винаги сме отрязани заради двете причини - малък брой жители и малка безработица. Трябва да имаме 14% безработица, те повечето са пенсионери, как да имаме безработица. Брой жители, когато ни режат по тази причина, ясно е, че жителите ще стават още по-малко. Трябва Министерството на земеделието да има една програма, която да подпомага хората за да развиват бизнес."

Нужно е да се обединят усилията на всички за да се развива биопроизводството, но и да има субсидия от държавата, допълни Илиян Янчев:
И  петте общини в регионА трябва да обединим усилия, каза Георги  Пинелов, председател на Общинския съвет в Созопол:

Представител съм на местната власт, но съм и човек, който идва от частния сектор. Ние както производителите на манов мед, на странджански чай и на всички останали продукти, които се произвеждат в района на Странджа, опитмаве се да държим добро ниво, но е много трудно. Каквото мога ще помогна като представител на местната власт. Макар и в края на сезона открихме туристически център. Тази година макар и за кратко се случи. Странджа е уникална планина,  с много предимства, а като дзържава не успяваме да я използваме добре, дори и да я презентираме достатъчно добре"

Друг проблем е и липсата на кадри в туризма, дори и за този регион в Странджа, посочи още Георги Пинелов. 

Чуйте повече в звуковите файлове:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

НСИ: Влошаване на потребителските нагласи в началото на годината

Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..

публикувано на 07.02.25 в 16:30

Община Бургас връчи първите Годишни награди за туризъм (ВИДЕО)

Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..

публикувано на 07.02.25 в 14:00
Снимката е илюстративна

НАП: До 200 лева данък могат да се възстановят след ремонт вкъщи

С подаване на годишна данъчна декларация гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и подобрения на собствено жилище, напомнят от НАП.  Направените разходи за труд трябва да са в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена е до 200 лв , уточняват от агенцията по приходите...

публикувано на 07.02.25 в 10:30

Инвеститори искат концесия за минералната вода в село Стефан Караджово

Инвеститори искат да бутилират минералната вода в село Стефан Караджово. Водят се преговори, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Има решение на общинския съвет за отдаването на водата на концесия, поясни той: "Обявили сме обществена поръчка и обявяване на процедура от страна на МОСВ.Много е важно за нас това. Има достатъчно дебит..

публикувано на 07.02.25 в 09:10

Минималната заплата у нас – най-ниската в ЕС

България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27 държави в..

публикувано на 06.02.25 в 16:30

Веселин Налбантов, БХРА: Това лято в Слънчев бряг отново ще се разчита на кадри от трети страни

Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Ще има повишение на предлаганите туристически услуги през новия летен сезон. Според хотелиера тенденцията за наемане на..

публикувано на 06.02.25 в 15:00

Средната пенсия е 836,15 лева

С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..

публикувано на 05.02.25 в 10:30