Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тоя плаж скоро няма да стане плаж, Тихолов си иска сградата

Плажът и сградата, която му пречи да е плаж
Снимка: БНР-Бургас

След мащабен граждански протест и поредица от локални инициативи, държавата забеляза пясъчната ивица край т. нар. „летни сараи на Доган“. Въпреки че от години се получават сигнали, че тя е плаж и до нея няма осигурен достъп, едва през лятото институциите започнаха проверка дали наистина е плаж. 

Инспекцията беше осуетена първия път, след като служители на Министерството на туризма не успяха да стигнат до плажа. (припомняме тук) Това се случи през лятото, след като от регионалното ведомство сигнализираха колегите си. Проверката пропадна „поради поставена метална преграда на път, представляващ имот общинска публична собственост и с налични табели с надпис „Строителен обект“, информираха от Министерството на туризма през лятото.

После оградите се оказаха (някакси) незаконно поставени и бяха преместени (вижте тук), та проверка беше осъществена през август и констатациите беше, че там май има плаж (подробности - тук)

От министерството тогава поясниха, че вече е инициирана процедурата по изменение на документите. Сезирана е Агенцията по геодезия, която трябва да извърши заснемане на имота и да се изготви нова специализирана карта за плаж. След това Министерството на туризма изпраща искане към Министерството на регионалното развитие за издаване на акт за държавна собственост.

Какво се случва с днешна дата?

През септември е изготвена и приета специализирана карта за морски плаж, която попада в поземлен имот. Той е публична държавна собственост и включва пътя, който прави връзката между общинския път и самата ивица. Статутът му е земеделска земя, с начин за трайно ползване за курортен хотел или почивен дом.  През ноември началникът на службата по кадастър в Бургас е издал заповед за одобряване изменението на кадастралната карта и ивицата да бъде с трайно предназначение „защитена“ и начинът ѝ на трайно ползване да е „крайбрежна плажна ивица“.

Обаче?!?

Обаче на плажа има една сграда. Която е малко незаконна. Има дребни нарушения като липса на разрешение за строеж и одобрен инвестиционен проект. Това е констатирано и от доклад, изпратен до Върховната административна прокуратура. От Министерството на туризма посочват, че:

„...кметът на община Бургас, съобразно правомощията си, предвидени в Закона за устройство на територията, следва да предприеме действия по констатиране на незаконното строителство и издаване на заповед за премахването ѝ

Въпреки това, още през септември, от Община Бургас бяха категорични, че това трябва да бъде извършено от страна на собственика на имота – държавата. В случая – областната администрация. (вижте тук) Защото нарушението е на държавен имот, а извършителят пък е неизвестен. И тъй като Министерството на регионалното развитие и благоустройството нямало информация какво се случва, то общинската администрация трябва да уведоми Агенцията по геодезия кога ще се бутне сградата, за да бъде заличена от картата им. Това поясняват от Министерството на туризма.

И въпреки че извършителят на нарушението, а именно – да се построи сграда без документи, на държавна територия, е неизвестен, фирма, свързвана с Доган, „Стрейтлайн“, обжалва заповедта за премахване на сградата. Жалбоподател, в качеството му на законен представител на фирмата, е известният архитект Калин Тихолов. Съдът е отхвърлил жалбата му, но са интересни мотивите на компанията. Тя твърди, че от 2007 г. „владее сградата“. Има индикации, че дори е закупена, въпреки че това не е доказано с документ, според съда. Доколкото става ясно, сделката е извършена между Пенсионноосигурителното дружество „Лукойл Гарант - България“ АД и Стрейтлайн ЕАД. Но – сградата все пак е незаконна и съдът не намира документи за нейната собственост. Затова бургаските магистрати отхвърлят жалбата. Тоест – трябва да се бута.

Обаче?!?

Обаче решението е обжалвано във Върховния административен съд и заповедта за премахване още не е влязла в сила заради висящо производство.

И дотогава този плаж още няма да е плаж. Не се очертава да е такъв още доста време, в очакване произнасяне на Върховния административен съд. Което не очаквам да е скоро. А още по-любопитно ще е, ако магистратите в София приемат жалбата на фирмата, която претендира за собственост върху незаконна сграда. Защото в България всичко е възможно. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димки ще се използват в петък, по време на учението "БРИЗ"

Димки ще се използват в петък по време на учение за предотвратявена на пожар на кораб, информират от Общината. В Пристанище Бургас ще се провежда Националното военноморско учение с международно участие “БРИЗ 2024”. Затова и на 12 юли ще се отработват действията при евентуален пожар на търговски кораб “ORION”. От Община Бургас поясняват, че..

публикувано на 08.07.24 в 14:35

Изложба разкрива Македония в европейската етническа картография

Изложба ще разкрие Македония в европейската етническа картография (средата на XIX в. – Балканските войни 1912 – 1913 г.). Тя е дело на п роф. Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“. Посетителите ще могат да я разгледат от 15 юли 2024 г. в 18:00 ч. в Културния дом на НХК в Бургас, площад „Тройката“...

публикувано на 08.07.24 в 12:40

Концерт „С обич за Делян“ събира средства за терапия в Москва

Благотворителен концерт "С обич за Делян" ще се състои утре вечер в дома на НХК. Делян Иванов е диагностициран с множествена склероза през 2005 година . След години приемане на лекарства, които забавят заболяването, той се запознава с хора, преминали терапия, която, все пак, стопира прогресирането. За процедурата, която ще бъде..

обновено на 08.07.24 в 08:21

Представят монографията „Бежанският въпрос в българо - турските отношения и установяване на източнотракийски бежанци в България"

Историкът Иванка Делева ще представи през следващата седмица монографията си „Бежанският въпрос в българо-турските отношения и установяването на източнотракийски бежанци в България през периода 1913 – 1925 година“. Автор на тематичното изследване е д-р  Делева, уредник в отдел „История“ на РИМ – Бургас. Научни рецензенти на изданието, което..

публикувано на 07.07.24 в 14:00

Обявена е обществена поръчка за саниране на 30 блока в Бургас

Община Бургас обяви обществена поръчка за саниране на 30 многофамилни жилищни сгради. Те са в комплексите Меден рудник, Изгрев, Славейков и Лазур. Прогнозната стойност на поръчката, без включен ДДС, е  64 535 107,83 лева . В обхвата на поръчката са включени проектиране, строителство и авторски надзор. 22 от блоковете са в к-с "Меден рудник" - б л...

публикувано на 07.07.24 в 10:40

Рекорден брой участници в благотворителния плувен маратон организиран от "Онкоболни и приятели"

160 са участниците, които ще се включат в благотворителния плувен маратон, който се организира от сдружение „Онкоболни и приятели“. Броят им е най - голям досега в седемгодишното провеждане на инициативата и двоен в сравнение с миналата година. Участниците ще бъдат превозени с две корабчетата до остров „Св. Анастасия“. О където ще е старта на плуването..

публикувано на 07.07.24 в 07:30
Фрагмент от спектакъла „Един от нас“, посветен на интеграцията на хора от аутистичния спектър, по сценарий и под режисурата на Камелия Славейкова.

Фондация ще посредничи за професионалната интеграция на хора с аутизъм

Нужни са законови промени, за да могат хората с аутизъм и конкретно с Аспергер да работят. Посредничество и подкрепа в намирането им на работа е една от целите на  фондация“ "Аутизъм. Съдействие за професионална интеграция-АСПИ". Неин учредител е Камелия Славейкова, която е родител на дете с Аспергер, затова и отблизо познава проблемите на..

публикувано на 06.07.24 в 16:11