Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По новата ОСП:

Две еко-схеми подкрепят биопроизводството у нас

Снимка: архив



За първи път ще се прилагат еко-схеми по Първи стълб в новата Обща селскостопанска политика (ОСП 2023-2027 г.). Целта е да се осигури допълнителен стимул за биопроизводителите, като добавка към основното подпомагане за устойчивост в директните плащания, което ще насърчи развитието на сектора. Евродепутатът от ДПС/група "Обнови Европа" Атидже Алиева-Вели коментира:

„Биологичното земеделие, животновъдство, въобще зелената икономика, знаете, е сърцевината на зелената сделка в следващите 30 години. За първи път комисията излиза с ясен план по отношение на биологичното производство. Този план включва 23 мерки като е важно да се уточни, че той обхваща цялата хранителна верига. В комуникация съм със сектора и земеделските асоциации, старая се да чувам тяхното мнение, искания и проблеми. Като всяко ново нещо еко-схемите са и плашещи и очаквани от нашите земеделци. Плашещи от гледна точка на изискванията, на това, че преминаването към зелена икономика изисква значителни инвестиции. Основният въпрос, който стои пред земеделците е, дали ще получат нужното подпомагане, за да направят инвестициите и да отговорят на новите изисквания.“

Едната еко-схема е насочена към отглеждани по биологичен начин на селскостопански животни, а другата към био земеделски площи. Разработването им е по предложение на браншовите организации в сектора.
Подкрепата ще е под формата на годишно плащане на хектар земеделска земя или животинска единица.

В последните две години биологичните оператори у нас са намалели заради двете нулеви години, в които нямаше прием на заявления за подпомагане и административната тежест, която съпътства биологичното земеделие. Обнадеждени сме за новите еко-схеми, коментира Веселина Ралчева, член на управителния съвет на асоциация "Биопродукти“. Тя отглежда био рози, лавандула, лайка и картофи:

„Преминаването на част от подпомагането към Първи стълб като цяло е добро-там административната тежест е много по-малка. Не става дума за пет годишни ангажименти при които проследяването, документацията и риска да възстановиш всичките пари е доста голяма. Тук проблемът е дали ще могат да се комбинират  всички други възможности за подпомагане. Ще помогне на сектора и ще осигури необходимия финансов ресурс, за да не се стига до нулеви за подпомагане години.“

Бенефициентите по схемите трябва да спазват изискванията относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти. Друго условие за подпомагане е те да имат сключен договор с Контролиращо лице за биологично производство, одобрено от министъра на земеделието, храните и горите.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Черноморец отключиха морето на летния Никулден

В Черноморец днес отключиха морето. Това се прави по традиция в деня на летния Никулден. Денят започна с литургия в храма "Св. Никола". На нея присъстваха кметът на Черноморец Росен Деспов, зам.-кметът на община Созопол Андрей Николов, председателят на общински съвет Созопол Станимир Андонов, общински съветници, началникът на Военноморска база Бургас..

публикувано на 09.05.24 в 12:23

Започва процедура по разширяване на граничния пункт „Малко Търново"

Започва процедура по изготвяне на проект по разширяване на гранично контролно-пропускателен пункт „Малко Търново“. За това се договориха отговорните за целта институции на среща при премиера Димитър Главчев. На нея присъстваха министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета..

публикувано на 09.05.24 в 11:33

Започва изплащането на помощите за фермерите заради войната в Украйна

Седмица по-рано от обещаното от служебното правителството започва днес изплащане на помощите на земеделските производители, които търпят щети заради войната на Русия срещу Украйна. На компенсации имат право над 51 хил. фермери, между които ще бъдат разпределени 295 млн. лева.  166 млн. лв. от тях са за градинари, животновъди, пчелари, производители на..

публикувано на 09.05.24 в 08:32

През април: Повече работни места за търговия и туризъм

С 5% са се увеличили работните места през април според анализ на най-голямата платформа за предлагане на работа и подбор на персонал. Пазарът на труда отчита усилено търсене на работна сила в търговията и туризма. Търговията, хотелиерството и ресторантьорството търсят най-много служители и работници. Само в тези сектори предложенията са 2200 повече,..

публикувано на 08.05.24 в 14:23

В Китен посрещат лятото със завършена пешеходна алея край морето

Китен ще посрещне лятото със завършена пешеходна алея край морето. Това е дълго чакан проект , каза за БНР Бургас кметът Николай Марков. По думите му това ще позволи на жителите и гостите на града, той да бъде цялостно обходен край морето. Идеята за облагородяването на тази зона е от 30 години. Началото на проекта започна през 2020-та, а 2..

публикувано на 08.05.24 в 11:53

Ива Иванова е новият директор на Държавен фонд "Земеделие"

Държавен фонд "Земеделие" има нов директор - Ива Иванова. Тя беше избрана днес от Управителния съвет за изпълнителен директор на разплащателната агенция, съобщи Министерството на земеделието и храните.  Кандидатурата е предложил служебният министър д-р Георги Тахов след съгласувателна процедура с премиера Димитър Главчев. Ива Иванова е магистър по..

публикувано на 07.05.24 в 18:03

Защо след ковид българите преоткриха къмпингите, кемперите и караваните?

На палатка, с кемпер или каравана, почивката сред природа става все по-предпочитана от българите. Затова и в Бургас преди дни се проведе първото фестивално изложение „Explore the world“, на който се събраха любителите на този вид почивка.  Фестивал разкрива кемпера и къмпингуването като начин на живот Николай Филипов е от една от..

публикувано на 07.05.24 в 16:58