БЧК Бургас съвместно с Отделението по трансфузионна хематология отбелязаха Световния ден на доброволното кръводаряване. На кратка церемония бяха отличени изявени кръводарители и институции, които през изминалата година са допринесли за популяризиране на кръводаряването.
От много години насам БЧК Бургас отдава значимото внимание в този световен ден на безвъзмездното кръводаряване. Част от доброволците, дарили своята кръв в полза на други, получават на този ден скромна благодарствена грамота, каза Десислава Тодорова, специалист в БМЧК:
"Това в световен мащаб е един ден, в който хората биват приканвани да бъдат доброволни кръводарители и да спасяват човешки животи. Ние в БЧК даваме публичност, колкото се може повече млади хора да бъдат кръводарители. "
Не са редки случаите сред кръводарителите да има и медицински сестри, като Христина Иванова от спешния център в Бургас:
"Давам с удоволствие кръв, но когато мога. Мотивът ми е хуманен. Не може да ти се обадят и ти да кажеш - не мога да дам кръв. Постоянно имаме в спешния център недостиг на кръв. При толкова много катастрофи, винаги имаме нужда от кръв. В сравнение с предходни години съм кръводарявала по веднъж или два пъти годишно, но миналата година се наложи 4 пъти да даря кръв."
Законът за кръводаряването у нас е от 60-те години, посочи д-р Людмила Желязкова:
"Ние се стремим във всяка една спешна ситуация да реагираме бързо. За целта трябва да имаме депо, което да бъде попълвано постоянно. Затова и призоваваме постоянно за набиране на кръв, защото е нужно определено количество винаги. На нашите доброволци се дават според закона 2 дни платен годишен отпуск и подкрепителна закуска на стойност 8 лева. В световен мащаб стимулът е минимален. Човек след като дари трябва да си почине и да се възстанови с минимална закуска."
По думите на д-р Желязкова – ако този доброволен акт на кръводаряване стане платен или се стимулира финансово, то хората ще започнат да крият за заболяванията си, което ще рискува и живота на тези, на които ще се прелива кръв.
Повече от 100 пъти Андрей Планински е бил кръводарител, а мотивът според него:
"Въпросът е да са помага на хората. От казармата откакто съм излязъл дарявам кръв. Това са вече 20 години. разбрах, че съм рядка кръвна група, надявам се ако някой ден на мен ми се наложи кръвопреливане и за мен да дарят кръв."
Сред наградени кръводарители има и организатори на подобни акции за абитуриенти в учебни заведения. Това са инж.Роза Илиева, директор на бургаската професионална гимназия по механоелектротехника и електроника, както и Мартин Илиев - директор на училище „Епископ Константин Преславски“ също в Бургас.
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..
Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..
От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция в Сливен, след заседание на Областния оперативен щаб. Понижената заболеваемост е причината да отпаднат..
36 козметични салона са проверени в Бургаска област за извършване на нерегламентирани медицински дейности. Проверките са разпоредени от здравното министерство във връзка със случаите на пострадали жени след поставяне на ботулинов токсин. Издадено е едно предписание за премахването на апарат в един от обектите. В нито един от проверените до..
Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас оборудва операционната си с последно поколение апаратура – операционен микроскоп и мобилен рентген – т.нар. С-рамо. Стойността е близо 1 300 000 лева, а средствата са осигурени чрез защитен проект на УМБАЛ Бургас пред Министерството на здравеопазването. И двата уреда заменят стари и дълго използвани..
И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване..