Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искат дефибрилатори на обществени места




Българският червен кръст, неправителствени организации и лекари от Бургас смятат, че е добре на обществени места в града да бъдат поставени автоматични дефибрилатори. Така ще може да се реагира бързо в случай на внезапни сърдечни проблеми. За целта обаче е необходима по-широка кампания за обучение на населението. 

Автоматични дефибрилатори могат да се поставят на обществени места като автогари, жп гари, летища, МОЛ-ове и тази нужда ще нарасне с връщането ни към нормалния ритъм на живот. Мнението е на директора на Центъра за спешна медицинска помощ в Бургас д-р Асен Кърджиев, но със задължителното условие преди това населението да бъде обучено.

Това може да се включи в курсовете за шофьори и в различните  доброволни формирования, които БЧК имат, в МОЛ-овете магазинерите, които продават, персонала по летищата и т. н.“

За поставяне на автоматични дефибрилатори на обществени места се обявиха и от БЧК. Директорът на червенокръстката организация в Бургас Виолета Радева пояснява:

„Винаги, където има струпване на повече хора е желателно да има повече възможности да се спасява човешки живот. Първата долекарска помощ е водеща дейност не само за БЧК, но въобще за международното движение“ 

Обучения по първа долекарска помощ в момента се правят по трудови колективи във фирми и институции. За момента в учебната програма не е залегнала работа на водните спасители с дефибрилатори, но се работи по промяна на нормативната база. 

От неправителствения сектор също поискаха поставяне на автоматични външни дефибрилатори на обществени места, включително в училища и детски градини. Шансът да се спаси човешки живот в случай на сърдечен арест е в бързата реакция, казва Марияна Манушева, председател на фондация „Първите три минути“, от където дойде инициативата. 

„Всичко това се прави, защото статистиката недвусмислено показва, че внезапния сърдечен арест е една от най-честите причини за смърт в цивилизования свят, включително и при хора, които привидно имат добро здравословно състояние. За съжаление, когато възникне сърдечен арест много рядко тези хора оцеляват до пристигане на линейка, защото мозъкът може да издържи без кислород до 3 минути, след това започват да настъпват увреждания“

В момента на места корпоративният сектор монтира дефибрилатори в свои офиси. В отделни училища в София също разполагат с медицинските апарати. Там предстои да стартира и програма за поставяне на дефибрилатори на публични места. В Пловдив в края на миналата година в 8 обществени сгради бяха монтирани такива апарати. Проверка в общинската администрация в Бургас показа, че в града няма дефибрилатори на публични места. Като цяло България изостава в изпълнението на европейската директива, издадена през 2012 г., за така нареченото позитивно законодателство.

Повече чуйте в звуковите файлове: 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Стефан Шишков, УМБАЛ - Бургас

Неврохирургията на УМБАЛ Бургас отчита ръст на падналите от тротинетка

Расте броят на хората, приети в Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас след инцидент с електрическа тротинетка. Случаите са през ден, а преди две седмици половината от леглата в отделението са били заети от такива пациенти. Повечето от пострадалите са мъже. Тревожното е, че освен без каска, те са карали електрическите возила и след употреба на..

обновено на 15.07.24 в 14:30

300 души са потърсили помощ заради горещините в МЦ "Св. Николай Чудотворец“ в Бургас

Около 300 души са потърсили помощ в Медицински център „Св. Николай Чудотворец“ в Бургас, каза управителят му д-р Нигохос Топузян. Причината са високите температури през последните две седмици. По-голямата част от пациентите са възрастни хора с придружаващи ги сърдечни заболявания или диабет, уточни д-р Топузян: „Около 200 пациента..

обновено на 12.07.24 в 12:52

На плаж до 12.00 ч., след това е опасно горещо

Възрастните хора и децата да не излизат между 12.00 ч. и 15.00 ч. по обед, когато слънцето е най-силно, защото те са най-застрашената група. Това съветва Даниел Страхов, специалист по бедствия и водно спасяване към БЧК в Бургас. Летовниците на плажа също трябва да използват по-ранните часове за своите морски бани, допълни Страхов...

публикувано на 11.07.24 в 11:55

Продължава ремонтът на детските отделения в УМБАЛ Бургас

Напредва ремонтът в детските отделения на УМБАЛ Бургас. Със собствени средства на болницата, 70 000 лева, отпуснати от Община Бургас и средства на дарители, се подобряват условията, в които се лекуват най-малките пациенти. Дейностите се извършват поетапно, тъй като не е възможно отделенията да бъдат затворени изцяло и да спрат да приемат пациенти. В..

публикувано на 10.07.24 в 10:16

НЗОК и БЛС изясняват как ще се плаща на аптеките

Очаква се днес да станат ясни окончателните правила, по които Здравната каса ще плаща на аптеките за отпускане на лекарства, заплащани напълно от здравния фонд. Димитър Маринов: Някой се опитва да саботира договарянето между аптеките и НЗОК Те се договарят между ръководството на Касата и Българския фармацевтичен съюз, а причина за търсенето на..

публикувано на 09.07.24 в 08:19

СПБ подготви проект за приравняване на обучението на парамедиците по европейски стандарт

Съюзът на парамедиците в България е разработил проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той трябва да реши един от най-сериозните проблеми в страната – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висшите училища и професионални центрове. Това..

публикувано на 08.07.24 в 11:48

След протестните акции: Фармацевтичният съюз продължава преговорите с НЗОК

Продължават разговорите между Българския фармацевтичен съюз и Националната здравноосигурителна каса. Те се провеждат във връзка с промените в Наредба 4, която се отнася до предписването и отпускането на лекарствени продукти по здравна каса и заради, които се намалява плащането към аптеките за извършването на тази дейност. От Българския..

публикувано на 05.07.24 в 07:56