Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опазването на рибния ресурс в Черно море – на фокус в ЕП

Проблемите на Черно море бяха представени пред Европейския парламент за първи път от 10 години насам, коментира евродепутатът Иво Христов. Българският представител посочи наскоро в пленарната зала редица предизвикателства за опазване на рибния ресурс във водния басейн:

Черно море е специфично море. То е затворено, ниско – солено, с крехки рибни запаси, които, поради свръхексплоатацията си, се намират на критичната граница на възпроизводството. Само един вид риба – цацата, се лови устойчиво. Всички останали видове се експлоатират прекомерно и запасите намаляват. Обезсоляването на морето също оказва натиск върху традиционните видове. Друг проблем е този, че само две от крайбрежните страни – България и Румъния, са членки на Европейския съюз, което означава, че риболовната политика на съюза не ангажира останалите държави“, посочи той.

Нужно е да се работи в посока опазване на рибния ресурс, но и да бъде съхранен поминъкът на рибарите, посочва Иво Христов. Трябва да бъдат облекчени и изискванията към малките рибари, а рибарските общности да са обект и на социална политика.

Според Йордан Господинов от асоциацията БГ ФИШ ситуацията с рибния ресурс не е чак толкова тежка. Има видове, които намаляват, като черната мида, но причините са чисто биологични и са свързани с рапаните. Нужни са инвестиции в проучвания, които да изследват редица процеси в Черно море, коментира той. Един от проблемите, които се отнася до рибния ресурс в морето е, че само България и Румъния сме членове на ЕС и другите страни не спазват европейските правила, каза Господинов и добави:

Промяната на климата, някои други действия, които се провеждат в Черно море… В него се търси петрол, търси се газ, провеждат се военни учения. Това неминуемо дава някакво отражение. Промени се биохимията на морето. Повиши се явно температурата, защото виждаме, че видовете започват по-рано да се размножават. Изобщо има мното теми за науката. Науката се занимава с много изследвания, но явно не ѝ стигат парите и тя се занимава с някакви теми, които не винаги покриват очакванията и изискванията на бизнеса“, добави той.  

Целият отрасъл е свързан с морето, затова трябва да се изследват по-задълбочено процесите в него, посочи Йордан Господинов

Подробности ще чуете в прикачения файл. 


#РестартирайЕвропа






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цена на природния газ от 63,72 лв. за MWh през октомври

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за месец октомври в размер на 63,72 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Регулаторът утвърди цената след..

публикувано на 01.10.24 в 18:09
Адриан Николов, старши икономист в Института за пазарна икономика.

Потенциалът за иновации на Бургас е 10 пъти по-малък, отколкото на София

„Потенциалът на Бургас и региона за иновации е около 10 пъти по-малък от този на широкия икономически център около столицата, около три пъти и половина по-малък от този на широкия център около Пловдив и около два пъти и половина от този около Варна“, каза старши икономистът в Института за пазарна икономика (ИПИ) Адриан Николов в интервю за..

публикувано на 01.10.24 в 16:25

Завод за бронирани машини и дронове бе открит в Бургас

Догодина трябва да заработи заводът за бронирани машини и дронове в Бургас. Той е част от международната компания "International Armored Group", собственост на българина Антон Стефов. Лентата бе прерязана в присъствието на президента Румен Радев и много високопоставени гости.  Заводът се намира на ул." Българска слава", на  т.н 9 километър..

публикувано на 01.10.24 в 14:12

Мария Димитрова е новият зам.-кмет на община Царево

По покана на кмета на община Царево към ръководния екип се присъединява Мария Димитрова като заместник-кмет по „Туризъм и култура“. Мария Димитрова живее в Царево, семейна, с две деца.  Завършва средното си образование в музикалното училище “Добри Чинтулов” Бургас със специалност-български народни танци. Придобива бакалавърска степен в..

обновено на 01.10.24 в 11:35

Без спасители от днес по плажовете

Водноспасителната дейност у нас е на изключително високо ниво в това число и обучението на самите спасители, смята Николай Димитров, концесионер на плажа "Крайморие" и зам.-председател на Асоциацията на концесионерите на морските плажове. Според него родните спасители, които са изключително квалифицирани са много търсени от съседни туристически..

публикувано на 01.10.24 в 11:05

Румен Радев в Бургас за откриването на първия у нас завод за бронирана техника

В Бургас президентът Румен Радев ще участва в откриването на първия в страната ни завод за бронирана техника. Компанията инвеститор произвежда за световни пазари в съдружие с български партньори различни видове бронирани автомобили, както и дронове за спасителни, разузнавателни и аварийни отряди.  Фирмата е собственост на българския предприемач д-р..

публикувано на 01.10.24 в 09:20

56,4% ръст на посещенията на музеи от чуждестранни туристи

„По данни на НСИ, броят на посещенията на чуждестранни туристи в музеи през 2023 г.  са  988  хил., което е увеличение с 56,4% спрямо 2022 г.“, съобщи заместник-министърът на туризма Павлин Петров по време на конференцията „Бранд България – Чудесата в ЮНЕСКО“. Петров подчерта, че културният туризъм заема значителен дял в продуктовата..

публикувано на 28.09.24 в 14:50