Бургаска област се подготвя за ръст на случаите на коронавирус. От три дни областта премина от зелената в жълтата зона на увеличен риск. Лечебните заведения поетапно отварят отново Covid легла.
Случаите в Бургас нарастват, макар и не стремглаво, посочва директорът на регионалната здравна инспекция д-р Георги Паздеров.
„Тенденцията е трайна. Първият рубеж, заложен в плана на министъра, е 100 на 100 000 на 14 дена. Ние сега сме 23-24 на 100 000 души".
Въпреки това лечебната мрежа в Бургас и областта се подготвя да посрещне ново увеличение на болните. В Бургас са разкрити 34 Covid легла и още четири интензивни.
„Предстои днес едно Инфекциозно отделение с 8 легла в Айтос да отвори. А в понеделник ще отворят и в другите големи многопрофилни болници поетапно, в зависимост от броя на болните“.
Другата седмица се очакват резултатите от пробите на заразените филипински моряци в Бургас, както и на регистрирани с Covid чужденци. От по-предната седмица потвърдените случаи са три, каза д-р Паздеров. Официално установените случаи на Делта варианта в областта са 7.
В понеделник предстои заседание на областния кризисен щаб, на който ще се обсъди готовността на лечебната мрежа в региона. Вече са предупредени областният управител, кметовете на общини и управителите на здравните заведения в областта. Ще се обсъжда редът, по който ще се отварят Covid леглата, в зависимост от броя на болните и как лечебните заведения ще посрещнат нов ръст на болните.
Здравният министър очаква доклад от заседанието до 29 юли. Свикването на кризисните щабове в Бургас и страната са разпоредени именно от него.
Междувременно стана ясно, че в края на юли предстои изтичане на срока на годност на част от пристигналите в Бургас ваксини срещу коронавирус. Ще се стигне ли до бракуване, обяснява директорът на РЗИ д-р Георги Паздеров:
„Изтичащ срок на годност имаме на едни ваксини, които ние ще утилизираме така или иначе, те са до края на юли. Следващите по-завишени количества са към края на август и имаме план как да се утилизират, а не да ги бракуваме. Утилизацията е оползотворяване, защото терминът се използва и за отпадъци".
РЗИ-ата в страната си разменят ваксини с цел да се използват преди да им изтече срока на годност. „Така правим вътрешно преразпределение, в края на месеца ще стане ясно колко ваксини няма да могат да бъдат ползвани“, посочи д-р Паздеров
Повече чуйте в звуковия файл:
И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..